پرولاپس یا ناهنجاری دريچه ميترال | بهترین متخصص واریس اصفهان - متخصص قلب اصفهان

آیا پرولاپس خطرناک است؟|متخصص قلب اصفهان

بیشترین علت مرگ و میر در جهان بیماری‌های قلبی هستند که در نهایت به سکته و حملات قلبی منجر می‌شوند، اما آیا پرولاپس یا ناهنجاری دریچه میترال هم همین‌قدر خطرناک است؟

 

فشار خون بالا، دیابت، چاقی و مصرف سیگار از جمله مواردی هستند که بیماری‌های قلبی را تشدید می‌کنند اما در بعضی موارد ناهنجاری‌های قلبی به‌صورت مادرزادی است.

پرولاپس یا ناهنجاری دریچه میترال یکی از ناراحتی‌های قلبی است که در میان خانم‌ها به‌طور شایع دیده می‌شود. و در واقع بسیاری از خانم‌ها و دختران جوان از پزشکان شنیده‌اند که این بیماری را دارند اما در مورد آن اطلاعات زیادی ندارند.

نقشه قلب شما

قلب انسان ماهیچه‌ای است که به‌صورت یک پمپ کار می کند و 4 دریچه دارد، باید بدانید که اختلال در هر کدام از این دریچه‌ها ناراحتی‌ها و بیماری‌هایی جداگانه به همراه علائم گوناگون ایجاد می‌کند. اختلال در دریچه‌های قلب می‌تواند به‌صورت تنگی، گشادی یا نارسایی خود را نشان دهد که هر کدام از آن‌ها علائم مخصوص به‌خود را دارند.

قلب به 2 قسمت چپ و راست تقسیم می‌شود، حرکت و پمپاژ ناحیه چپ قلب باعث گردش خون در کل بدن می‌شود و حرکت قسمت راست موجب گردش خون از قلب به داخل ریه‌ها می‌‌شود. سمت چپ بدن که کار پمپ قلب به تمام اعضای بدن را انجام می‌دهد 2 دریچه به نام‌های میترال و آئورت دارد.

پرولاپس یا ناهنجاری دریچه میترال | بهترین متخصص واریس اصفهان - متخصص قلب اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون (بهترین متخصص واریس اصفهان – متخصص قلب اصفهان)

پرولاپس یا ناهنجاری دریچه میترال

اختلال در عملکرد دریچه میترال در خانم‌ها به خصوص در جوانان شایع‌تر است. همان‌طور که گفتیم دریچه میترال یا دریچه دولتی یکی از 4 دریچه قلب است که بین دهلیز و بطن چپ واقع شده است.

خون از ریه وارد دهلیز چپ می‌شود و بعد از طریق دریچه میترال وارد بطن چپ می‌شود، در مرحله بعد با پمپ شدن قلب از بطن چپ به تمام بدن گردش پیدا می‌کند، این کار در تمام طول عمر انسان به‌طور متوسط 60 تا 80 بار در دقیقه تکرار می‌شود.

گاهی شدت پمپاژ بسته به وضعیت بدن تغییر پیدا می‌کند. یعنی در حالت خواب کم می‌شود و در حال بیداری، ورزش، هیجان و اضطراب تعداد ضربان‌های قلب افزایش می یابد. و حتی ممکن است به 150 بار در دقیقه هم برسد.

قلب 4 صدایی

به‌طور کلی وقتی دریچه‌های قلب باز و بسته می‌شوند صدایی تولید می‌کنند. که مجموع 4 صدایی که از این دریچه‌ها ایجاد می‌شود صدای ضربان قلب را دربرمی‌گیرند.

حال هر کدام از دریچه‌ها اختلالی مانند تنگی، گشادی یا پرولاپس صداهای اضافه و غیرعادی را ایجاد می‌کند. بنابراین پزشک متخصص هنگام معاینه با گوش دادن به صدای قلب از طریق گوشی می‌تواند این صداهای غیرطبیعی را بشوند. و به این‌که دریچه قلب فرد دچار اختلال شده مشکوک شود.

لینک های کاربردی: متخصص واریس اصفهان _ متخصص قلب اصفهان _ درمان واریس اصفهان / دکتر مهرداد طاهریون

دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان در کلینیک 24
متخصص قلب اصفهان در دکتراف _ درمان واریس اصفهان در دکتراف
درمان واریس اصفهان در کلینیک 24 _ بهترین متخصص واریس اصفهان در کلینیک 24 _ بهترین متخصص قلب اصفهان در کلینیک 24

کانال آپارات دکتر مهرداد طاهریون را دنبال کنید


مطالعه بیشتر:

خطرات آلودگی هوا برای قلب

سیگار و بیماری های قلبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *