سیگار و بیماری های قلبی | دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

سیگار و بیماری های قلبی

همه ما در مورد مضرات سیگار و دخانیات شنیده ایم.

بیشترین اثری که سیگار بر روی بدن دارد، ریه ها هستند. با دود ناشی از سیگار نزدیک به 7000 ماده شیمیایی وارد بدن می شود که از این ها 70 مورد رابطه مستقیمی با ایجاد سرطان دارند. لیکن اثر اصلی و کشنده سیگار از طریق قلب و بیماری های عروقی ظاهر می شود. سازمان بهداشت جهانی سیگار را اولین عامل قابل پیشگیری برای مرگ و میر و بیماری های قلبی معرفی کرده است.

وقتی شما سیگار می کشید، شریان های شما سفت می شود و این امر موجب افزایش فشار کاری قلب می گردد.سیگار کشیدن هم چنین موجب نامنظم شدن ضربان قلب و افزایش احتمال ابتلا به بیماری مهم فشارخون بالا خواهد شد.

بر اساس یافته های مطالعات علمی، مصرف سیگار و دخانیات می تواند موجب عوارض زیر گردد:

  • ضخیم شدن جدار رگ های خون و کاهش قطر رگ
  • افزایش تری گلیسرید خون ( نوعی از چربی خون مضر)
  • کاهش کلسترول مفید خون (HDL)
  • غلیظ شدن خون در عروق، که می تواند موجب کندی و قطع جریان خون به قلب و مغز گردد.
  • آسیب به سلول های پوشاننده داخل عروق، که موجب تشکیل پلاک های داخل رگ خواهد شد.
  • عامل اصلی در ایجاد رسوب چربی در جدار عروق و هم چنین عامل مهمی برای پاره شدن این پلاک ها که می تواند موجب حمله حاد قلبی گردد.

هر چه تعداد و طول مدت مصرف دخانیات زیاد باشد،به همان نسبت آسیب به قلب و عروق و سایر اعضای بدن بیشتر خواهد بود. نکته مهم برگشت قابل ملاحظه اثرات مضر سیگار به دنبال ترک آن است. اگر قطع سیگار به موقع باشد تمام اثرات مضر سیگار قابل برگشت است.

سیگار و بیماری های قلبی | دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

در مورد بیماری های عروق، وضعیت از قلب هم بدتر است.

بیماری بسیار مهم و خطرناکی که در میانسالی و کهولت به سراغ افراد سیگاری می آید، آنوریسم و گشادی شریان آئورت است. دود سیگار با صدمه به جدار آئورت موجب حبابی شدن آن می شود. از سوی دیگر افراد سیگاری استعداد زیادی برای پارگی آنوریسم آئورت دارند که در این صورت با حوادث بسیار خطرناک روبرو خواهند شد.

علاوه از آئورت به عنوان رگ اصلی بدن، شاید بتوان گفت که مهم ترین عامل انسداد و گرفتگی عروق دست و پا، دود سیگار است. متاسفانه انسداد عروق محیطی در افراد سیگاری در سنین میان سالی ایجاد می شود و به درمان هم به سختی پاسخ می دهد.

در توصیه های جدید به این افراد توصیه می شود که از استنشاق دود ناشی از سیگار دیگران پرهیز نمایند.

نکته مهم بعدی این است که اگرچه در این متن و بیشتر نوشته ها صرفا از دود سیگار نام برده می شود، ولی دود ناشی از استنشاق تنباکو، قلیان، چپق و مواد مخدر همگی با روش نسبتا مشابهی می توانند به سلامتی قلب و عروق شما آسیب برسانند و چه بسا به دلیل حجم دود زیاد و تنفس عمیق در موقع کشیدن آن ها، دارای خطراتی بیشتر از سیگار هم باشند.

 

برای اطلاع از خدمات قلب و عروق دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان ، روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *