کاربرد جوراب واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

کاربرد جوراب واریس چیست؟

اگر تورم ساق پا داشته باشید، معمولاً مایعات تحت فشار در رگ‌های تجمع یافته در قسمت تحتانی پا وجود دارد. این مشکل اغلب به دلیل نارسایی وریدی و واریس ایجاد می‌شود. تورم می‌تواند آزاردهنده باشد. همچنین می‌تواند به پوست آسیب برساند و منجر به قهوه‌ای شدن پوست، تحریک پوست، یا شکسته شدن پوست همراه با زخم‌های وریدی شود.افراد از جوراب های فشاری که به جوراب واریس نیز معروف هستند برای آسایش، عملکرد بهتر در ورزش، و کمک به پیشگیری از بیماری های جدی پزشکی استفاده می کنند. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان سعی کرده‌ایم به چند مورد از کاربرد جوراب واریس اشاره کنیم.

اساسا جوراب واریس جریان خون شما را بهبود می بخشد و می تواند درد و تورم را در پاها کاهش دهد. جوراب های فشاری همچنین می توانند احتمال بروز ترومبوز ورید عمقی (DVT) که نوعی لخته خونی است و دیگر مشکلات گردش خون را کاهش دهند. جوراب های واریس در اندازه ها و قدرت های متفاوت وجود دارند، بنابراین شما یا پزشکتان باید تصمیم بگیرید که کدام گزینه بهترین عملکرد را برای شما خواهد داشت.

تعریف جوراب واریس

جوراب‌های واریس جوراب‌های الاستیکی هستند که باعث فشرده شدن پا می‌شوند. فشرده شدن پا باعث می‌شود قطر رگ‌های بزرگ شده کاهش یابد و سرعت جریان خود بیشتر شود و اثربخشی دریچه نیز بیشتر شود. فشرده شدن به کاهش فشار وریدی کمک می‌کند، از جمع شدن مایعات در ورید و سنگین شدن پاها جلوگیری می‌کند، و درد و تورم را تسکین می‌دهد. جوراب‌های واریس مدرن فشار ملایمی را به پاها وارد می‌کنند، و ضمن اینکه باعث کاهش فشار روی رگ‌ها می‌شوند، جریان خون را افزایش می‌دهند. این ابزار ساده اما مؤثر باعث تسکین مشکلات رایج پا مانند تورم، ناراحتی و درد می‌شود. آنها برای مدیریت علائم مرتبط با واریس و سایر مشکلات ورید مانند لخته شدن خون در پاها یا لنف ادم بسیار مفید هستند.

مطلب پیشنهادی : فشارخون بالا در خانم‌های باردار

جوراب واریس مناسب چه افرادی است؟

 • افراد مبتلا یا در معرض خطر ابتلا به بیماری های گردش خون، مانند DVT، واریس و یا دیابت
 • افرادی که به تازگی جراحی کرده اند
 • کسانی که نمی توانند رختخواب را ترک کنند یا به سختی پاهای خود را تکان می دهند
 • افرادی که در تمام طول روز در محل کار ایستاده اند
 • ورزشکاران
 • زنان حامله
 • افرادی که مدت زمان طولانی در هواپیما صرف می کنند، مانند خلبانان

کاربرد جوراب های واریس

فشاری که این جوراب های بلند روی پاهای شما ایجاد می کنند باعث می شود تا رگ های خونی شما بهتر کار کنند. شریان هایی که خون های غنی از اکسیژن را به عضلات شما می برند، می توانند آرام شوند، بنابراین خون آزادانه جریان می یابد و رگ های شما یک فشار کمکی برای برگرداندن خون به قلب دریافت می کنند.

جوراب های واریس می توانند از خسته و دردناک شدن پاهای شما جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند تورم در پا و مچ پا را کاهش داده و همچنین به جلوگیری و درمان ورید عنکبوتی و واریسی کمک کنند. این جوراب ها حتی ممکن است احساس سرگیجه در هنگام ایستادن را متوقف کنند.

از آنجا که خون در حال حرکت است، یکجا ماندن در رگ و ایجاد لخته را غیرممکن می کند. اگر یک لخته تشکیل شده و رها شود، می تواند با خون شما حرکت کند و در جایی خطرناک مانند ریه های شما گیر کند. لخته های خون همچنین باعث می شود که جریان خون در اطراف آن ها دشوار شده و می تواند باعث ایجاد تورم، تغییر رنگ پوست و مشکلات دیگر شوند.

بعضی از ورزشکاران، از جمله دونده ها، بازیکنان بسکتبال و بازیکنان ورزش های سه گانه، جوراب واریس و یا آستین فشاری بر روی پاها و بازوهای خود قرار می دهند. نظریه این است که جریان خون مناسب سبب رسیدن اکسیژن بیشتر به عضلات می شود و حمایت آن از آسیب بافت جلوگیری می کند. و پس از آن، گردش خون و لنفاوی بهتر به وضوح کمک خواهند کرد که عضلات به سرعت بهبود یابند. آنها کمتر دچار درد و گرفتگی شده و زودتر بهبود می یابند.

عوارض، مزایا و مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا | دکتر خوب واریس اصفهان

مزیت جوراب‌های واریس

جوراب‌های واریس می‌توانند اثرات فوری برای بیمار داشته باشند که از بین بردن تورم پاها در پایان روز یا جلوگیری از خستگی پا در درجه اول اهمیت است. اگر این جوراب‌ها به طور مرتب پوشیده شوند، می‌توانند به مقابله با اثرات مخرب فشار وریدی بالا کمک کرده و به خون اجازه گردش آزادتر را بدهند.

علاوه بر این، جوراب‌های واریس به طور معمول اولین توصیه پزشک برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از واریس است. با اینکه این جوراب‌ها برای جلوگیری از ابتلا به واریس یا رگ‌های عنکبوتی روش مطمئنی نیستند، اما اگر سبک زندگی پرخطری داشته باشید، می‌توانند سرمایه گذاری خوبی محسوب شوند. جوراب‌های واریس همچنین می‌توانند بعد از درمان واریس یا ورید عنکبوتی به بهبودی ورید کمک کنند.

جوراب‌های واریس برای افرادی که در معرض ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستند نیز مفید است. زمانی که خون در رگ‌ها جمع می‌شود، احتمال لخته شدن آن بالا می‌رود. اگر آن لخته خون آزاد شود و به سمت ریه‌ها حرکت کند، می تواند عواقب خطرناکی را به همراه داشته باشد. بیمارانی در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی قرار دارند، مانند بیمارانی که در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی هستند ممکن است با پوشیدن جوراب‌های واریسبتوانند از ابتلا به DVT جلوگیری کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

تا همین اواخر، جوراب‌های واریس برای بیمارانی که از DVT بهبود می‌یافتند نیز تجویز می‌شد زیرا ممکن است این بیماران در معرض سندرم پس از ترومبوز (PTS) قرار داشته باشد. اما مطالعات جدید نشان می‌دهد که اگرچه این جوراب‌ها درد و تورم بیماران را بهبود می‌بخشند اما لزوماً از علائم مرتبط با PTS جلوگیری نمی‌کنند.

با اینکه جوراب‌های واریس می‌توانند مزایای زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشند اما استفاده درست از آن‌ها نیز مهم است. جوراب‌های چروکیده می‌توانند باعث ایجاد فشار ناهموار و از دست رفتن گردش خون شوند، و جوراب‌هایی که سایز مناسبی برای شما نداشته باشند می‌توانند شل باشند و پایین بیفتند و یا جریان خون را قطع کنند. همچنین اگر شما در دوران نقاهت بعد از عمل به سر می‌برید، احتمالاً نباید شب‌ها جوراب واریس خود را بپوشید زیرا اگر دراز بکشید، خون شما برای گردش به کمک احتیاج ندارد.

انواع جوراب واریس

جوراب و آستین های مختلف برای پوشش دادن قسمت های مختلف بدن شما می آیند. برای DVT، اکثر جوراب ها تا پایین زانو کاربرد دارند، اما شما می توانید تا بالای ران آن را نیز داشته باشید. آنها همچنین درجات مختلفی از فشار را دارند که با معیار mmHg اندازه گیری می شوند. جوراب ها احساس تنگی می دهند، اما نه به طور دردناک و آزار دهنده. جوراب با فشار خفیف، با درجه کمتر، معمولا به اندازه کافی برای نگه داشتن شما روی پای خود در محل کار راحت است. برای جلوگیری از DVT، به درجه بیشتری نیاز دارید.

جوراب بازدارنده ترومبو آمبولی (TED) یا جوراب ضد آمبولی برای پس از عمل جراحی و هنگامی که شما نیاز دارید در رختخواب بمانید طراحی شده اند. اگر شما می توانید بایستید و به اطراف حرکت کنید، جوراب فشاری معمولی بهتر است. اگر شما به جوراب های فشاری برای بیماری نیاز دارید، پزشکتان پاها را اندازه گیری می کند و موارد مناسب را برای شما تجویز می کند.

نحوه پوشیدن جوراب واریس

 • جوراب را صاف کنید بطوریکه کاملا صاف روی پای شما قرار گیرند.
 • دقت کنید بخشی از آن یکجا جمع نشده و چروک نخورده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که آنها خیلی بلند نیستند. بالای آن را تا نزنید یا لوله نکنید، زیرا اینکار می تواند آنها را خیلی تنگ کند و در نتیجه می تواند
 • مشکلاتی برای جریان خون ایجاد کند و یا حتی گردش خون را قطع کند.

چنانچه دکتر شما به شما گفته است که جوراب های فشاری بپوشید. احتمالا باید آنها را بیشتر اوقات بپوشید. اما شما می توانید در هنگام حمام کردن آنها رادر بیاورید. شما می توانید جوراب، دمپایی و کفش را روی جوراب های فشاری بپوشید. با پزشک خود در مورد چگونگی و مدت زمان استفاده از آنها صحبت کنید.


مطالعه بیشتر :

نحوه‌ مصرف و عوارض پماد واریس

مصرف دافلون برای درمان واریس و هموروئید

تمرینات ورزشی برای درمان واریس پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *