علت ورم پا در سالمندان (قسمت1) | بهترین متخصص واریس اصفهان - متخصص قلب اصفهان

ورم پا یا ادم پا|متخصص واریس اصفهان

یک مشکل رایج در بین سالمندان است که می‌تواند به شدت بر روی زندگی روزمره آن‌ها تأثیر بگذارد. تجمع مایعات در اندام‌های تحتانی بدن ممکن است باعث درد، آزردگی و کاهش تحرک شده و کیفیت عمومی زندگی را کاهش دهد. برای کنترل و درمان مؤثر ورم پا، فهمیدن علل بروز آن در سالمندان ضروری می‌باشد.

علت ورم پا در سالمندان

ورم پا در سالمندان ممکن است در بخش‌های مختلف پا روی دهد و دلایل متفاوتی داشته باشد. اما برخی از این دلایل باعث ورم تمام پا می‌شوند، به عنوان مثال، ادم دلیل اصلی ورم پا در سالمندان است. با این حال، این حالت ممکن است به دلایل دیگری نیز روی دهد.

واریس به رگ‌های بزرگ و پیچ خورده می‌گویند و زمانی ایجاد می‌شود که دریچه‌های داخل وریدها به خوبی فعالیت نکنند. این امر باعث تجمع خون در ورید شده و ورم، آزردگی و ظاهر برجسته یا پیچ خورده رگ‌ها را ایجاد می‌کنند.

  • نارسائی احتقانی قلب

اگر سالمند مبتلا به نارسایی احتقانی قلب باشد، ممکن است مایعات در یک یا هر دو پای او جمع شود. عضلات قلب این بیماران ضعیف بوده و نمی‌توانند به خوبی خون را پمپاژ کنند. در این شرایط مایعات در بدن، به ویژه در پاها، جمع می‌شوند. تنگی نفس نیز ممکن است دیگر علامت این بیماری باشد.

این بیماری نیز می‌تواند باعث ورم پا شود. سالمندان مبتلا به DVT، در عروق پاهای خون لخته خون دارند. در این بیماری، از آن‌جایی که خون در پا جمع می‌شود، ساق پا ممکن است ورم کند.

علت ورم پا در سالمندان (قسمت1) | بهترین متخصص واریس اصفهان - متخصص قلب اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون (بهترین متخصص واریس اصفهان – متخصص قلب اصفهان)

  • بیماری مزمن کلیوی

در این بیماری آب و مواد دفعی خون فیلتر نمی‌شوند. درنتیجه، مایعات در بدن تجمع کرده و باعث ورم دست‌ها یا پاها می‌شود. در صورتی که فعالیت کلیه به طور کامل متوقف گردد (نارسایی حاد کلیوی)، پاها و مچ پاها ورم خواهند کرد.

  • آرتروز و بیماری‌های مربوط به مفاصل

این موارد دلایل اصلی ورم پاها هستند: نقرس، بورسیت زانو، آرتروز و روماتیسم مفصلی بیماری‌های التهابی هستند که باعث ورم اندام‌های تحتانی بدن می‌شوند.

لینک های کاربردی: متخصص واریس اصفهان _ متخصص قلب اصفهان _ درمان واریس اصفهان / دکتر مهرداد طاهریون

دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان در کلینیک 24
متخصص قلب اصفهان در دکتراف _ درمان واریس اصفهان در دکتراف
درمان واریس اصفهان در کلینیک 24 _ بهترین متخصص واریس اصفهان در کلینیک 24 _ بهترین متخصص قلب اصفهان در کلینیک 24

کانال آپارات دکتر مهرداد طاهریون را دنبال کنید


مطالب پیشنهادی سایت دکتر طاهریون (بهترین متخصص واریس اصفهانمتخصص قلب اصفهان)

علل و علائم ایجاد ورم پا در سالمندان

ضربان قلب نرمال در سنین مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *