روش های جلوگیری از بروز واریس در بارداری | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی روش های جلوگیری از بروز واریس در بارداری

در دوران بارداری شاید مادر چند مورد از مشکلات بارداری را تجربه کند، ولی احتمال ابتلا به واریس سیاهرگ‌ها را می‌توان با انجام چند اقدام ساده کاهش داد. واریس به تورم سیاهرگ‌هایی گفته می‌شود که نزدیک سطح پوست بوده و قابل رویت و تشخیص هستند. فشار ناشی از وجود نوزاد در شکم و افزایش حجم جریان خون از طریق سیاهرگ‌ها می‌تواند باعث واریس شود، به همین خاطر پیشگیری از تورم و کاهش فشار اهمیت بالایی دارد. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی روش های جلوگیری از بروز واریس در بارداری خواهیم پرداخت.

می‌توان با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود چرخش خون بدن را بهبود بخشیده و غذاهایی را مصرف کردن که تورم را کاهش می‌دهد تا از بروز واریس جلوگیری نمود. واریس در دوران بارداری بسیار شایع است – 30 تا 40 درصد از خانم‌ها در اولین بارداری از رگ‌های واریسی رنج می‌برند و 55 درصد آن‌ها را در بارداری‌های پی در پی ایجاد می‌کنند. بسیاری از ما با رگ‌های واریسی در پاها آشنا هستیم ، اما رگ‌های بزرگی در ناحیه لگن ، رحم ، تخمدان‌ها ، ولوا و واژن وجود دارد که می‌توانند به واریس و بزرگ شدن رگ‌ها مبتلا گردند.

علل بروز رگ های واریسی در بارداری

سیاهرگ‌های سالم پا دریچه‌های یک طرفه‌ای دارند که به جریان خون کمک می‌کند تا به قلب بازگردد. در زمان پیاده روی، عضلات پشت ساق پا خون را به سمت قلب پمپاژ می‌کنند و این دریچه‌ها نیز از بازگشت خون به سمت پایین جلوگیری می‌کنند. واریس زمانی رخ می‌دهد که یکی از دریچه‌های یک طرفه به خوبی کار نکند. در نتیجه خون در سیاهرگ‌ها انباشته شده و دیواره سیاهرگ کش می‌آید و در نتیجه سیاهرگ‌ها متورم شده، پیچ می‌خورند و بیرون می‌زنند. اگر این سیاهرگ‌ها به اندازه کافی بزرگ شوند، می‌توان آنها را از زیر پوست دید. بارداری احتمال ابتلا به واریس را به سه دلیل افزایش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی : علل انواع مختلف واریس در بارداری

  • در طول بارداری، شخص خون بیشتری را نسبت به سایر مواقع معمول تولید می‌کند تا بتوان به نوزاد خونرسانی کرد.
  • با رشد کودک، رحم سنگین شده و با ایجاد فشار سیاهرگ‌هایی را که از پا به سمت قلب خون را هدایت می‌کنند تقریباً مسدود می‌کند.
  • هورمون‌های بارداری باعث نرم‌تر شدن دیواره سیاهرگ‌ها شده و در نتیجه عملکرد مناسب آنها را سخت‌تر می‌کند.
  • در هر صورت، خون در پاها انباشته شده و ظاهری متورم به پاها می‌دهد و در نتیجه باعث واریس سیاهرگ‌ها می‌شود.

روش های جلوگیری از واریس در بارداری

با تغییرات کوچک در سبک زندگی و رژیم غذاییتان می توانید از واریس در دوران بارداری پیشگیری کنید:

ورزش منظم

واریس سیاهرگ‌ها معمولاً در مراحل آخر بارداری رخ می‌دهد، هنگامی که وزن نوزاد بر لگن و سیاهرگ‌های موجود در این ناحیه فشار وارد می‌کند. سعی کنید تمرینات کم برخورد را در تمام طول دوران بارداری انجام دهید تا خون را در جریان نگاه داشته و احتمال ابتلا به واریس سیاهرگ‌ها را کاهش دهید. با پزشک خود درباره تمریناتی که برای شما مناسب هستند مشورت کنید، مخصوصاً در اواخر دوره بارداری.

پیاده روی و شنا از جمله تمرینات کم برخورد خوب هستند. همچنین می‌توان با نظارت یک مربی حرفه‌ای تای چی و یوگا را نیز انجام داد.
تمرینات پا مثل خم کردن و چرخش پا از قوزک نیز برای پیشگیری از واریس خوب است. پاهایتان را در طول روز خم کنید، کش داده و بچرخانید تا خون را به خوبی در جریان نگاه دارید.

علل انواع مختلف واریس در بارداری | دکتر خوب واریس اصفهان

عدم نشستن در یک وضعیت برای مدت طولانی

واریس سیاهرگ‌ها عمدتاً کسانی را مبتلا می‌کند که چرخش خون ضعیفی دارند. این مسئله می‌تواند در نتیجه نشستن در یک وضعیت برای مدت زمانی طولانی یا عدم پیاده روی و تحرک رخ دهد. برای بهبود گردش خون، سعی کنید گهگاهی بایستید و وضعیت خود را تغییر دهید. پاهای خود را روی هم قرار ندهید، زیرا این کار باعث کند شدن چرخش خون می‌شود. این کار نیز پیشگیری از لخته شدن خون نیز کمک می‌کند.

بالاتر قرار دادن پا نسبت به سطح بدن

در صورتی که مجبورید برای مدت طولانی در یک وضعیت بنشینید، سعی کنید پاها را نسبت به سطح بدن بالاتر قرار دهید. برای مثال، اگر مجبورید روی یک صندلی بنشینید، پاهایتان را روی یک پاف استراحت دهید. این کار بخشی از فشار وارده به سیاهرگ‌های پا را تسکین خواهد داد. در صورت امکان بهتر است پیش از قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن، ایستاده و اندکی قدم بزنید تا جریان خون در بدن بهبود یابد. برای راحت‌تر انجام دادن این کار، چند بالش را زیر پاها و زانوهای خود قرار دهید.

انجام دادن تمرینات تنفسی

تنفس عمیق یکی از روش‌های عالی برای بهبود گردش خون، ریلکس کردن و پیشگیری از واریس سیاهرگ‌هاست. با آرامش روی یک صندلی بنیشینید و پاهای خود را بالاتر از سطح لگن قرار دهید. می‌توانید پاهای خود را روی چند بالش بگذارید. نفس عمیق بکشید تا جایی که ریه‌های خود را پر از هوای تازه کنید. به آرامی نفس خود را بیرون دهید و رها شدن دیافراگم خود را احساس نمایید. این کار را هر روز به مدت ده دقیقه انجام دهید.

در صورت امکان، قفسه سینه خود را در حین تمرین تنفسی فوق ثابت نگاه دارید. شانه‌ها نباید در حین دم یا بازدم بالا یا پایین بروند. این کار با پیش رفتن بارداری دشوارتر خواهد شد، پس سعی کنید با خواسته‌های بدن خود همراه باشید.

پوشیدن کفش‌های تخت یا با پاشنه کوتاه

اگر دائماً کفش‌های پاشنه بلند یا با بندهای تنگ می‌پوشید، کفش خود را به کفش‌های تخت یا با پاشنه کوتاه تغییر دهید. پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند فشار وارده بر سیاهرگ‌های شخص و خطر ابتلا به واریس سیاهرگ‌ها را افزایش دهد. کفش‌های تخت یا با پاشنه کوتاه به خون اجازه می‌دهند تا راحت‌تر در بدن بچرخد و سیاهرگ‌ها را سالم‌تر نگاه می‌دارد.

  • تا حدودی، کفش‌های تخت می‌تواند فشار وارده بر سیاهرگ‌ها را در محدوده عضلات پشت ساق پای فرد کاهش دهد.
  • شاید از قبل قصد خرید یک جفت کفش نو را داشته‌اید، زیرا پاهای زنان در چند ماه پایانی بارداری متورم می‌شود.
  • بهترین کار این است که کفش‌های اندازه پای خود تهیه کنید و مطمئن شوید که به پاهایتان حمایت کافی را ارائه می‌دهند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

پوشیدن ساپورت بارداری در دوران بارداری

کار خاصی را نمی‌توان برای کاهش فشار وارده نوزاد بر سیاهرگ‌های ناحیه لگن انجام داد، ولی ساپورت بارداری می‌تواند به زنان باردار کمک کند. این ساپورت‌ها نسبت به ساپورت‌های معمولی زنانه ضخیم‌تر هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در اطراف ران پا شل‌تر و در اطراف قوزک‌ها سفت‌تر باشند. پوشیدن این نوع ساپورت‌ها مقداری از فشار شکم را کاهش داده و چرخش خون در بدن کمک می‌کند.

خوابیدن روی سمت چپ بدن در صورت امکان

یک سیاهرگ بزرگ از سمت راست بدن از سمت پاها به سمت قلب کشیده شده است. برای پیشگیری از وارد آمدن فشار بیشتر بر سیاهرگ‌ها سعی کنید در صورت امکان روی سمت چپ بدن خود بخوابید. همچنین می‌توانید با بالاتر قرار دادن پاها در حین خواب فشار و تورم پاها را نیز کاهش دهید. صرفاً پیش از خواب چند بالش زیر زانوها و قوزک‌های خود قرار دهید.

نگران چرخیدن و خوابیدن روی سمت راست بدن در خواب نباشید. مسئله مهم این است که شما باید راحت باشید تا یک خواب راحت شبانه را تجربه نمایید.


مطالعه بیشتر :

پیشگیری از عوامل بروز واریس سینه

پیشگیری و درمان لخته شدن خون بعد از جراحی

عوامل و علائم لخته شدن خون پس از جراحی