درمان واریس بروش اسکلروتراپی | دکتر خوب واریس اصفهان | درمان واریس اصفهان

درمان واریس بروش اسکلروتراپی

اسکلروتراپی واریس یک روش پزشکی است که برای از بین بردن واریس و رگهای عنکبوتی استفاده می شود. روش اسکلروتراپی واریس، شامل تزریق محلول (محلول نمک) به طور مستقیم در ورید است. اسکلروتراپی از محلول تحریک کننده ای به نام اسکلروزانت استفاده می کند که مستقیماً به داخل رگ یا رگ لنفاوی تزریق می شود. درمان واریس بروش اسکلروتراپی بصورت تخصصی در مطب دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بیماران عزیز ارائه می شود.

این محلول مخاط رگ را تحریک کرده و باعث ریزش و چسبیدن آن به هم و لخته شدن خون می شود. با گذشت زمان، رگ به بافت اسکار تبدیل می شود و دیگر قابل رویت نیست. اسکلروتراپی واریس یک روش کم تهاجمی است که رگهای واریسی و رگ های عنکبوتی را درمان می کند. اسکلروتراپی واریس علاوه بر کاهش ظاهر رگهای واریسی یا عنکبوتی، می تواند درد یا عوارض جانبی ناشی از آسیب دیدن رگ ها را نیز کاهش دهد.
همان طور که می دانید، واریس باعث خارش، درد، گرفتگی و تغییر رنگ می شود. رگهای واریسی در زنان بیشتر از مردان است، البته هر کسی می تواند به آنها مبتلا شود.اسکلروتراپی یکی از کم خطر ترین روش های درمان واریس و واریس عنکبوتی است.

تعریف اسکلروتراپی

اسکلروتراپی واریس یک روش درمانی است که از آن برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. در اسکلروتراپی واریس پزشک با تزریق دارو به رگهای خونی یا عروق لنفاوی باعث کوچک شدن آنها می شود. معمولاً برای درمان رگهای واریسی یا به اصطلاح رگ های عنکبوتی استفاده می شود.

در اسکلروتراپی از محلول تحریک کننده ای به نام اسکلروزانت استفاده می شود که مستقیماً به داخل رگ یا رگ لنفاوی تزریق می شود. این محلول باعث تحریک رگ و تورم آن می شود. این تورم جریان خون یا مایع لنفاوی را قطع می کند و رگ جمع می شود. این محلول به طور مستقیم به درون رگ‌های لنفاوری و وریدها توسط متخصص درمان واریس تزریق می‌شود. پس از تزریق، به سرعت بانداژ رگ انجام می شود که باعث می شود کبودی و سایر عوارض به حداقل برسد.

بیماری‌های قابل درمان واریس با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی اغلب برای درمان رگ های واریسی استفاده می شود. واریس به عنوان نارسایی مزمن وریدی نیز شناخته می شود. رگهای واریسی هنگام تورم و برآمدگی رگ ها، معمولاً در پاها، ایجاد می شوند. این به دلیل ضعف دیواره های وریدی است که به نوبه خود، دریچه های رگ را ضعیف می کند. در نتیجه، خون از رگها جمع شده و باعث تورم و متفاوت به نظر رسیدن آنها می شود.

واریس ممکن است دردناک باشد و باعث ایجاد مشکلات پوستی شود. با کوچک شدن رگها، اسکلروتراپی اثرات آسیب به ورید را کاهش می دهد، باعث می شود رگهای واریسی کمتر دیده شده و درد کمتری داشته باشند.

اسکلروتراپی همچنین برای درمان برخی بیماری های دیگر استفاده می شود، از جمله:

عروق لنفاوی ناقص:

این رگ ها حامل مایع یا لنفاوی لنفاوی هستند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کند.

بواسیر:

اسکلروتراپی ممکن است در صورت عدم موفقیت سایر روش های درمانی استفاده شود. بواسیر هنگامی اتفاق می افتد که رگ های خونی، اطراف رکتوم ، متورم شده و تحریک شوند، باعث درد و ناراحتی حرکات روده شوند.

هیدروسل:

وجود هیدروسل یک توسعه ناسالم مایعات در حفره بدن است. هیدروسل در بیضه ها رایج است.

این بیماری معمولا در پاها مشاهده می‌‌شود. این مشکل به‌دلیل ضعیفی دیواره رگ است که خود باعث ضعیف ‌شدن دریچه‌های رگ‌ها می‌شود. در نتیجه، خون در رگ‌ها جمع شده و باعث ایجاد تورم و تغییر شکلشان می‌شود.

رگ‌های واریس می‌توانند دردناک باشند و منجر به مشکلات پوستی مثل قرمزی شوند. اسکلروتراپی با کوچک‌ کردن رگ‌ها، اثرات آسیب رگ را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود رگ‌های واریس کمتر دیده‌ شوند و درد کمتری داشته ‌باشند.

همیشه نیازی نیست که اسکلروتراپی انجام شود. مثلا هر فردی که رگ‌های عنکبوتی دارد یا شرایطی دارد که اسکلروتراپی یکی از راه‌های درمان آن است، حتما نیاز نیست از این روش استفاده کرد. افراد باید در ابتدا علائمشان را برای پزشک توضیح دهند تا پزشک ضرورت انجام این درمان را تشخیص دهد.

درمان‌های دیگر ممکن است ارزان‌تر و حالت تهاجمی کمتری داشته ‌باشند. افرادی که رگ‌های عنکبوتی دارند باید در شرایط زیر از اسکلروتراپی استفاده کنند:

 • رگ‌ها دردناک باشند.
 • در پاها سوزش احساس شود و احساس سنگینی داشته ‌باشند.
 • پوست ران یا پاها خشک یا لکه‌دار شده ‌باشد.
 • در کنار رگ‌ها قرمزی دیده‌شود.
 • زیبایی پاها تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

نحوه انجام اسکلروتراپی واریس

 • برای انجام اسکلروتراپی باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید تا بتواند رگ‌های مشکل‌دار را بررسی کند. اسکلروتراپی رگ‌های عنکبوتی و رگ های واریسی معمولا در مطب متخصص عروق انجام می‌شود.
 • این درمان معمولا به بی‌هوشی یا آماده‌سازی خاصی نیازی ندارد. بیماران باید قبل از عمل، از توصیه‌های پزشک پیروی کنند؛ زیرا ممکن است قبل از عمل نباید از کرم یا روغن بدن استفاده‌ شود.
 • در طول درمان، بیمار روی کمر دراز می‌کشد و پاهای خود را بالا نگه می‌دارد. دکتر قسمت مورد نظر را تمیز می‌کند و بعد یک سوزن کوچک را وارد رگ می‌کند. سوزن ممکن است شما را نیشگون بگیرد.
 • زمانی‌که دکتر محلول را به رگ تزریق می‌کند، ممکن است احساس سوزش و مور مور‌ شدن داشته ‌باشید و یا هیچ حسی به شما دست ندهد.
 • زمانی‌که تزریق به‌طور کامل انجام می‌شود، پزشک ناحیه تزریق را به ‌آرامی ماساژ می‌دهد تا از وارد شدن دوباره خون به رگ، جلوگیری کند. ممکن است بعضی افراد به پد یا جوراب‌های واریس نیاز داشته ‌باشند.
 • تعداد رگ‌هایی که در یک جلسه درمان می‌شوند کاملا متفاوت است و به اندازه و موقعیت رگ بستگی دارد. طول مدت اسکلروتراپی معمولا بین 30 تا 45 دقیقه است.
 • در بیشتر مواقع، افراد باید بعد از تزریق، درمانشان را پیگیری کنند‌ تا رگ به ‌طور کامل از بین برود. اگر بیش از دو یا سه رگ واریس داشته ‌باشید باید چندین راه درمانی را برای رهایی از آن‌ها امتحان کنید.

عوارض انجام اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی، روش درمانی امنی است. این درمان، نسبت به گزینه‌های پرخطر جراحی حالت تهاجمی کمتری دارد زیرا نیاز به بی‌هوشی ندارد. تحقیقات نشان داده‌اند که این درمان در 75 تا 90 درصد اوقات رگ‌های عنکبوتی را از بین می‌برد ولی معمولا چند بار باید درمان را انجام داد. اگر اسکلروتراپی، رگ‌ها را از بین نبرد، باید از درمان‌های دیگری مثل جراحی‌کردن استفاده شود. انجام اسکلروتراپی واریس توسط دکتر خوب واریس اصفهان با بهترین مواد و متد روز دنیا انجام می شود.

رایج‌ترین واکنش‌های منفی که بدن به اسکلروتراپی نشان می‌دهد، شامل: کبودی، قرمزی و درد در ناحیه تزریق می‌شود. در حدود یک سوم افراد، تعدادی انشعاب کوچک از رگ‌های خونی ایجاد می‌شود که اطراف رگی بوده که در آن تزریق انجام شده‌است. این رگ‌ها معمولا خود به خود از بین می‌روند.

به‌ندرت اتفاق می‌افتد که فردی به محلول تزریق حساسیت نشان دهد، در رگ‌ها احساس سوزش کند و یا رنگ پوستش تغییر کند. احتمال دارد حباب‌های هوای کوچکی از طریق سوزن وارد جریان خون شود که باعث سردرد و حالت تهوع می‌شود. اگر بعد از اسکلروتراپی، افراد دچار درد قفسه سینه، اختلال در تنفس یا سرگیجه شدند باید به اورژانس مراجعه کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص درمان واریس بروش اسکلروتراپی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب دکتر به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.


سایر خدمات :

اسکلروتراپی و تزریق واریس

رادیوفرکوئنسی – RF

درمان واریس لگن- واریس دست و پا

اقدامات درمانی لخته های عمقی

اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی