اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی | بهترین متخصص واریس اصفهان | درمان واریس اصفهان

اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی

اسکلروتراپی یا تزریق یکی از روش‌های درمان مویرگ‌های عنکبوتی و واریس‌های طنابی است. انجام اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی بصورت تخصصی در مطب دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بیماران عزیز ارائه می شود. در این روش محلول اسکلروتراپی به داخل رگ تزریق و باعث ازبین‌رفتن رگ می‌شود. برطرف‌کردن بعضی از رگ‌های پشت دست به‌سادگی می‌تواند تغییر واضحی در برداشت ذهنی مخاطب از سن فرد داشته باشد. پزشک، اطلاعات خود از آناتومی و فیزیولوژی عروق را با نگاه هنری زیباشناختی تلفیق می‌کند تا بتواند اثر علمی هنری جذابی خلق کند.

روش های درمانی رگ‌های عنکبوتی

رگ‌های عنکبوتی به‌صورت سرپائی در کلینیک درمان می‌شوند. دو روش برای حذف رگ‌های عنکبوتی بیشتر استفاده می‌شوند:

اسکلروتراپی:

روش استاندارد جهانی برای درمان مویرگ‌های ریز عنکبوتی، اسکلروتراپی یا تزریق است. این روش نزدیک به یک قرن قدمت دارد و با گذشت زمان، داروهایی با عوارض جانبی کمتر و اثربخشی بهتر معرفی شده‌اند. اسکلروتراپی هنری است مثل نقاشی که تابلو آن بدن انسان است. قلم‌مو و رنگ آن ترکیب سوزن‌های ریز و محلول اسکلروتراپی است.

انتخاب بهترین ترکیب نیاز به دانش و اطلاعات عمیق از نوع پوست و رگ‌ها دارد. لبخند رضایت بر لب بیماری که اعتمادبه‌نفس خود را برای نمایاندن پاهایش ازدست‌داده نتیجه کار خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : اقدامات درمانی لخته های عمقی

درمان واریس عنکبوتی با لیزر:

لیزر می‌تواند از روی پوست مویرگ‌ها را تحت‌تأثیر قرار دهد. دستگاه‌های لیزر مختلف مانند کوترا، فوتونا و … برای لیزردرمانی رگ‌های عنکبوتی صورت، مویرگ‌های پا و سایر قسمت‌های بدن به کار می‌روند. برای اینکه به نتیجه مطلوب در لیزردرمانی برسیم لازم است پوست بیمار از لحاظ رنگ و ویژگی‌هایی مثل شکنندگی و نازکی پوست به‌دقت بررسی شود. سپس طول موج مناسب لیزر انتخاب و دوز اشعه تنظیم گردد. برای داشتن لیزردرمانی موفق، سطح تابش (spot size) و بسیاری پارامترهای دیگر مؤثر هستند.

بهترین درمان برای مویرگ‌های عنکبوتی

بهترین روش برطرف‌کردن واریس مویرگی تلفیقی از لیزر و تزریق است. باتوجه‌به رنگ پوست و ضخامت آن، قطر مویرگ‌ها و عمق قرارگیری آن‌ها رگ‌های سطحی‌تر عنکبوتی با لیزر و رگ‌های تغذیه‌کننده زیرین (feeding vein) به‌ توسط اسکلروتراپی برطرف می‌شوند. کلیه این روش های درمانی توسط دکتر خوب واریس اصفهان قابل اجرا است.

البته سن بیمار و وضعیت سلامتی او و بسیاری فاکتورهای دیگر در این تصمیم‌گیری دخالت دارند مثلاً :

  • پوست صورت بسیار نازک است و فقط از لیزر استفاده می‌شود.
  • در افرادی که پوست برنزه و تیره داشته باشند اسکلروتراپی مناسب‌تر است .
  • اگر بیماری سابقه لخته خون (DVT) داشته باشد لیزر ارجح‌تر است.
  • پزشک معالج باتوجه‌به درنظرگرفتن مجموعه نکات منفی و مثبت بهترین پروتکل درمانی را مشخص خواهد کرد .

افراد مناسب برای اسکلروتراپی

قبل از انجام عمل اسکلروتراپی، شما یک جلسه مشاوره با متخصص قلب و عروق خواهید داست تا در مورد مناسب بودن این روش درمانی برای شما تصمیم گرفته شود. در صورتی که باردار هستید نباید برای انجام عمل عجله کنید. در صورتی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید می‌توانید عمل اسکلروتراپی را انجام دهید. اگر شما در گذشته لختگی خون داشته‌اید، تحت این عمل قرار گرفتن به تصمیم شخصی خودتان و سلامت عمومی ناحیه تحت درمان و دلیل لخته شدن خون بستگی دارد.

اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی | بهترین متخصص واریس اصفهان | درمان واریس اصفهان

آمادگی لازم برای اسکلروتراپی

قبل از عمل، متخصص معمولاً سوابق پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینات بالینی لازم را انجام می‌دهد. پزشک رگ‌های مبتلا را معاینه کرده و هر گونه اختلالات عروق خونی زمینه‌ای را بررسی می‌کند. در مورد موارد زیر حتماً با پزشک صحبت کنید:

  • اگر باردار هستید؛ بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند تا زمان زایمان صبر کنید.
  • در صورتی که به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی یا سرطان یا اختلالات انعقاد خون دچار هستید.
  • در مورد مصرف هرگونه دارویی اعم از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید.
  • در صورتی که سیگار می‌کشید یا قرص‌های ضدبارداری که احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهند مصرف می‌کنید.
  • اگر آلرژی دارید.

چگونگی محو شدن رگ ها با اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی

اغلب افراد وقتی فیلم مربوط به فوم اسکلروتراپی را تماشا می‌کنند این ذهنیت برایشان ایجاد می‌شود که فوم در رگ‌ها حرکت می‌کند و با پرشدن فوم در رگ‌ها، آنها باز می‌شوند. درحالی‌که فوم اسکلروتراپی باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شود.

پس از تزریق فوم در رگ‌ها، داروی تزریقی با جدار داخلی رگ‌ها برهم‌کنش نشان می‌دهد که نتیجه آن متراکم شدن رگ و در آخر مسدود شدن آن است. رگ مسدود شده به‌مرور توسط بدن جذب می‌شود که نتیجه این فعل‌وانفعالات محو شدن رگ‌های عنکبوتی از روی پوست است.

خطرات و عوارض اسکلروتراپی

عوارض اسکلروتراپی نادر است ولی بااین‌حال احتیاط‌های لازم برای پیشگیری از بروز عوارض به عمل می‌آید و اسکلروتراپی برای افرادی که احتمال دارد دچار عوارض شوند انجام نمی‌گیرد. به‌علاوه عوارض اسکلروتراپی اغلب موقتی هستند و برطرف می‌شوند .

کبودی و قرمزی پوست

بروز کبودی و تورم در محل تزریق طبیعی بوده و در طی یک تا چند هفته پس از تزریق از بین می‌رود. معمولاً نتایج هر جلسه تزریق بعد از ۳ هفته قابل ارزیابی است و اثر ماده اسکلروزان به‌صورت تدریجی و در طی چند هفته کاملاً نمودار می‌شود. بروز خارش و سوزش در محل تزریق از جمله عوارضی است که در روزهای اول پس از تزریق ممکن است بروز کند. قرمزی، حساسیت پوستی و کهیر پس از اسکلروتراپی احتمال دارد بروز کند.

 

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی

سفتی و تیرگی مسیر رگ

در داخل مسیر رگ ممکن است احساس سفتی و تیرگی داشته باشید که بیشتر از اینکه عارضه محسوب شود نشانه‌ای از نتیجه‌بخش بودن اسکلروتراپی است. معمولاً در جلسات تکمیلی این سفتی و حالت توده مانند داخل رگ برطرف می‌شود.

اختلال در بینایی

اختلال در دید ممکن است بلافاصله پس از اسکلروتراپی ایجاد شود که در این افراد مجدداً اسکلروتراپی نباید انجام شود.

تشکیل شبکه مویرگی جدید

گاهی بدن در واکنش دفاعی در مقابل از بین رفتن رگ‌ها شروع به ایجاد شبکه مویرگی در اطراف محل تزریق می‌کند. معمولاً در صورت گزارش این عارضه اسکلروتراپی دیگر انجام نمی‌شود و از روش‌های جای‌گزین مثل لیزر واریس سطحی برای درمان رگ‌های عنکبوتی استفاده می شود.

هاله تیره رنگ در محل اسکلروتراپی

پس از انجام اسکلروتراپی ممکن است هاله‌ای تیره در محل تزریق به وجود آید که در واقع نوعی واکنش بدن به ماده تزریقی است تیرگی پوست در ۳۰-۹% از افرادی که تزریق می‌شوند به درجاتی دیده می‌شود.

در مورد افراد سبزه و افرادی که موهای تیره دارند معمولاً تیرگی پوست بیشتر دیده می‌شود. شایان‌ذکر است تغییر رنگ به ملانین پوست ارتباط ندارد و بیشتر به هموسیدرین مربوط می‌شود و بین ۱۲-۶ ماه زمان می‌برد تا کاملاً از بین برود.

در کل این روش جز روش‌های بی‌خطر و بدون عارضه در درمان رگ‌های عنکبوتی است.


مطالعه بیشتر :

اسکلروتراپی و تزریق واریس

رادیوفرکوئنسی – RF

درمان واریس لگن- واریس دست و پا