داروی نیاسپان چیست؟ | متخصص قلب اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

داروی نیاسپان چیست؟

آیا پزشک داروی نیاسپان را برای شما تجویز کرده است؟

پزشکان برای کنترل چربی معمولاً در کنار توصیه‌هایی که برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و کم‌چرب به بیماران ارائه می‌دهند، از یک سری درمان‌های دارویی در قالب قرص‌های خوراکی نیز کمک می‌گیرند تا به‌این‌ترتیب کلسترول خون را کنترل کنند. یکی از داروهای تجویزی در درمان چربی خون، داروی نیاسپان است.

برای تنظیم کلسترول خون باید زیر نظر متخصص داخلی یا متخصص قلب باشید تا بهترین دارو را برای شما تجویز کند

داروی نیاسپان

نیاسپان یک قرص خوراکی است که برای درمان کلسترول بالا کاربرد دارد. این دارو حاوی نیاسین یا نیکوتینیک اسید است که در واقع به دسته ویتامین‌های B تعلق دارد. این ترکیب که همان ویتامین B-۳ است، هم به‌صورت طبیعی در برخی منابع غذایی وجود دارد و هم به‌صورت ترکیبی در برخی مکمل‌ها و داروها از آن استفاده می‌شود. به‌صورت ویژه قرص نیاسپان از ترکیب نیاسین برای کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید در خون و درمان علائم چربی بالا تولید شده است.

داروی نیاسپان چیست؟ | متخصص قلب اصفهان دکتر مهرداد طاهریون

نحوه مصرف داروی نیاسپان

این دارو را به‌صورت خوراکی همراه با یک وعده غذایی یا میان‌وعده کم‌چرب طبق دستور پزشک، معمولاً قبل از خواب مصرف کنید. مصرف نیاسین با معده خالی عوارض جانبی (مانند برافروختگی و ناراحتی معده) را افزایش می‌دهد. قرص‌ها را به طور کامل ببلعید. از خردکردن یا جویدن قرص‌ها خودداری کنید. انجام این کار می‌تواند تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

به‌هیچ‌عنوان نباید دارو بدون نظر پزشک قطع کرد یا این که دوز مصرفی آن را تغییر داد. مصرف دارو باید کاملاً مطابق دستور پزشک باشد. درصورتی‌که دارو را برای مدتی طولانی مصرف نکرده‌اید بهتر است برای شروع مجدد دارو حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید. در نهایت این که این دارو در فرمولاسیون‌های مختلفی موجود است و نباید به‌هیچ‌عنوان بین اشکال مختلف دارو، دوزهای متفاوت یا حتی برندهای مختلف جابه‌جا شد، چرا که ممکن است موجب بروز مشکلات شدید کبدی شود.

بهترین زمان مصرف قرص نیاسپان

بهترین زمان مصرف قرص نیاسپان بعد از خوردن یک وعده غذایی کم‌چرب و قبل از خواب است. اگر از داروهای دیگری نیز برای کاهش کلسترول خود استفاده می‌کنید (رزین‌های متصل به اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول)، نیاسین را حداقل ۶-۴ ساعت قبل یا بعد از مصرف این داروها مصرف کنید. این محصولات می‌توانند با نیاسین واکنش نشان دهند و از جذب کامل آن جلوگیری کنند.

موارد مصرف داروی نیاسپان

در کل قرص نیاسپان یک داروی کاهش‌دهنده چربی خون است و به‌عنوان یک مکمل رژیم غذایی برای مواقعی که رژیم غذایی کم‌چرب نمی‌تواند به کنترل چربی خون کمک کند، تجویز می‌شود.

در بیماران با سابقه انفارکتوس میوکارد و هیپرلیپیدمی، داروی نیاسپان برای کاهش خطر انفارکتوس غیرکشنده میوکارد توصیه می‌شود. همچنین این دارو در بیمارانی با سابقه بیماری های قلبی و بیماری عروق کرونر و هیپرلیپیدمی، همراه با یک رزین اتصال‌دهنده به اسید صفراوی، برای کند کردن پیشرفت یا ترویج پسرفت بیماری آترواسکلروتیک تجویز می‌شود.

قرص نیاسپان حاوی نیاسین همچنین به‌عنوان درمان کمکی برای درمان بیماران بزرگسال مبتلا به هیپرتری گلیسیریدمی شدید که خطر پانکراتیت دارند و رژیم غذایی نیز نمی‌تواند کمکی به کنترل بیماری کند، استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند به جلوگیری از سکته مغزی (علائم سکته مغزی خفیف و شدید چیست؟) و حملات قلبی (نشانه های سکته قلبی چیست؟) کمک کند. همچنین با تاثیر داروی نیاسپان در کاهش چربی خون، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به مشکلات پانکراس (پانکراتیت) در افراد در معرض خطر نیز کمک کند.

عوارض جانبی داروی نیاسپان

هر دارویی به نسبت فوایدی که دارد، ممکن است یک سری عوارض جانبی نیز داشته باشد که برخی موقتی و طبیعی بوده و برخی نیز عوارض جدی دارو هستند. بعد از مصرف داروی نیاسپان در برخی از افراد این عوارض دیده می‌شود.

 • برافروختگی صورت و گردن همراه با گرما
 • سردرد
 • خارش
 • سوزش
 • تعریق
 • لرز یا سوزن‌سوزن‌شدن
 • سرگیجه
 • ناراحتی معده
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال

ممکن است طی ۲ تا ۴ ساعت پس از مصرف این دارو چنین عوارضی رخ دهد. این اثرات باید با تطبیق بدن با دارو بهبود یابند یا از بین بروند.

موارد احتیاط و منع مصرف داروی نیاسپان

مصرف داروی نیاسپان در برخی از افراد ممنوعیت یا محدودیت مصرف دارد. برای مثال استفاده از NIASPAN در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی یا کبدی مطالعه نشده است. NIASPAN در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبدی قابل‌توجه یا غیرقابل‌ توضیح منع مصرف دارد. NIASPAN در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی باید بااحتیاط استفاده شود. بیماران باسابقه زردی، بیماری کبدی صفراوی یا زخم معده باید در طول درمان با NIASPAN از نزدیک تحت‌نظر باشند. مصرف قرص نیاسپان در این گروه‌ها می‌تواند عوارض جانبی شدیدتری را به دنبال داشته باشد.

کسانی که به نیاسین یا هر یک از مواد تشکیل‌دهنده این دارو حساسیت دارند، افرادی با بیماری زخم معده یا روده فعال و افرادی با سابقه خونریزی معده و روده از دیگر مواردی هستند که نباید نیاسپان را بدون نظر پزشک مصرف کنند و احتمالاً مصرف دارو برای آنها ممنوعیت دارد. سابقه فشارخون پایین، مصرف الکل، مشکلات خونریزی و پلاکت پایین، بیماری کیسه صفرا، گلوکوم، نقرس، بیماری قلبی، آنژین ناپایدار، افزایش سطح آنزیم‌های کبدی، کم‌کاری تیروئید و مصرف مواد مخدر خصوصاً ماری‌جوانا از دیگر شرایطی است که برای مصرف داروی نیاسپان محدودیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *