نحوه تشخیص و درمان سوفل قلبی

نحوه تشخیص صدای اضافی قلب

ممکن است وقتی پزشک به دلایل دیگری شما را معاینه می‌کند صدای اضافی قلب را تشخیص دهد. و با در نظر گرفتن موارد زیر سعی می‌کنند بی‌ضرر یا جدی بودن سوفل را تشخیص دهد:

 • صدای اضافی قلب چقدر بلند است؟
 • در کدام قسمت قلب شنیده می‌شود؟
 • در چه زمانی رخ می‌دهد؟
 • آیا ورزش یا تغییر موقعیت بدن روی آن تاثیر می‌گذارد؟

 

تست‌های تشخیصی

اگر سوفل قلبی غیرطبیعی به نظر برسد، پزشک برای تعیین علت آن از روش‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کند:

 1. اکوکاردیوگرام: اکوکاردیوگرام تست اصلی برای تشخیص علت صدای اضافی قلب است و از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب استفاده می‌کند.
 2. تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه: اشعه ایکس یک تصویر از قلب و ریه‌ها ارائه می‌دهد و مشخص می‌کند که آیا قلب بزرگ شده است یا خیر.
 3. الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG): این تست سریع و بدون درد که به آن «تست نوار قلب» هم می‌گویند، فعالیت الکتریکی قلب را ارزیابی می کند.
 4. کاتتریزاسیون قلبی: این تست هنگامی انجام می‌شود که سایر روش‌ها قادر به شناسایی علت صدای اضافی قلب نباشند. در این روش، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر (کاتتر) را در رگ قرار می‌دهد و آن را به سمت قلب هدایت می‌کند.

نحوه تشخیص و درمان سوفل قلبی | دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

نحوه درمان سوفل قلبی

معمولا آن بی‌ضرر نیازی به درمان ندارند. درمان سوفل غیرطبیعی به علت بروز آن بستگی دارد و می‌تواند شامل دارو درمانی یا جراحی باشد.

1. دارو درمانی
داروهایی که ممکن است برای درمان بیماری‌های قلبی مرتبط با سوفل استفاده شوند عبارتند از:

 • رقیق‌کننده‌های خون (ضدانعقادها): این نوع داروها مثل وارفارین، کلوپیدوگرل، آپیکسابان، ریواروکسابان و دابیگاتران از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند. بعضی از عوامل مرتبط با سوفل قلبی ارتباط نزدیکی با ضربان قلب نامنظم (آریتمی) دارند که می‌تواند باعث لخته شدن خون شود و خطر سکته مغزی را افزایش دهد.
 • قرص‌های دیورتیک (ادرارآور): دیورتیک‌ها مایعات اضافی را از بدن خارج می‌کنند. این داروها به درمان پرفشاری خون و سایر بیماری‌هایی که باعث بدتر شدن سوفل می‌شوند، کمک می‌کنند.
 • مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE): این نوع داروها باعث کاهش فشار خون می‌شوند. فشار خون بالا می‌تواند بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط با صدای اضافی قلب را تشدید کند.
 • مسدودکننده‌های بتا: این داروها ضربان قلب و فشار خون را کاهش می‌دهند.

2. جراحی

برای مثال، اگر مشکلات دریچه قلب در بروز سوفل نقش داشته باشند، ترمیم یا تعویض دریچه از طریق جراحی توصیه می‌شود.

 

راه‌های پیشگیری از صدای اضافه قلب

هیچ راه شناخته شده‌ای برای پیش‌گیری از سوفل قلبی وجود ندارد، اما اصلاح سبک زندگی می‌تواند سلامت قلب  را بهبود ببخشد و از بیماری‌هایی که در بزرگسالان باعث ایجاد صدای اضافی قلب می‌شوند جلوگیری کند. در کودکان بسیاری از این صداها خودبه‌خود با افزایش سن از بین می‌روند.

 

برای اطلاع از خدمات قلب و عروق دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان ، روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *