کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

روش های کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی

خبر خوب اینجاست که افرادی دیابتی می توانند کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی و سکته را با توجه کردن به فاکتور های ریسکی مهم کمتر کنند. همکاری کردن با تیم درمانی یا پزشک برای رسیدن به هدف های مورد نظر، یکی از موارد کلیدی در مدیریت دیابت به شمار می رود.

رسیدن به یک وزن سالم و باقی ماندن در آن به کمک ورزش منظم و رژیم غذایی سالم یک نکته مهم است. اما اکثر افراد دیابتی باید از داروهای خاصی در کنار این موارد استفاده کنند تا به هدف خود برسند.


دکتر مهرداد طاهریون – متخصص قلب اصفهان – کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی


کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

روش ABCDEs برای کنترل دیابت

در قانون ABCDEs 8 فاکتور مهم برای کنترل تاثیر دیابت بر زندگی فرد و پیشگیری از بیماری های قلبی به او آموزش داده می شود.

 • حرف A مربوط به A1C است. اکثر افراد باید سعی کنند خود را به A1C هفت درصدی یا کمتر برسانند. و این کار با مدیریت سطح قند خون انجام می شود. A1C یک آزمایش خون است که میزان قند خون میانگین فرد در ۱۲۰ روز گذشته را مشخص می کند.
 • حرف B Blood Pressure مربوط به فشار خون است. فشار خون شما باید کمتر از ۱۳۰ روی ۸۰ میلی متر جیوه باشد.
 • حرف C Cholesterol مربوط به کلسترول است. کلسترول بد یا همان LDL باید کمتر از ۲.۰ باشد.
 • حرف D Drugs مربوط به داروهای محافظ قلب افراد است. از پزشک خود در مورد داروهایی که می توانند از شما در برابر حمله قلبی و سکته محافظت کنند سوال کنید. از جمله این موارد می توان به قرص های فشار خون (محدود کننده های ACE یا ARB)، قرص های کاهش سطح کلسترول (استاتین ها)، آسپیرین، کلوپیدوگرل و غیره اشاره کرد.
 • حرف E Exercise مربوط به ورزش و رژیم غذایی است. داشتن فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم به شما در رسیدن به وزن ایده آل و باقی ماندن در همان وزن کمک می کنند.
 • حرف S Screening مربوط به غربالگری است. از پزشک خود در مورد آزمایش های مربوط به قلب، پا، کلیه ها و چشم بپرسید.
 • حرف S Smoking مربوط به ترک کردن سیگار و انواع دیگر دخانیات است. این موارد را کنار بگذارید و یا برای ترک آن ها از مراکز خاص کمک بگیرید.
 • حرف S Self-management برای مدیریت استرس و محدودیت های خود است. برای خودتان هدف های خاصی را تعریف کنید تا در بازه زمانی خاص به آن ها برسید. به این صورت می توان با دیابت به خوبی زندگی کرد.

در زمینه اهداف خود حتما با تیم درمانی مورد نظر مشورت کنید. حواستان به این موضوع باشد که اهداف مربوط به تست A1C برای بانوان باردار، کهنسالان و کودکان ۱۲ ساله یا کمتر متفاوت هستند.

کنترل فشار خون بیماران قندی

علاوه بر داشتن عادت های سالم زندگی، بهتر است مصرف نمک و الکل را نیز محدود کنید. به برخی افراد داروهایی تجویز می شود که نه تنها فشار خون را پایین می آورند. بلکه از فرد در برابر حمله قلبی و سکته محافظت می کنند. از جمله این داروها می توان به ARB یا محدود کننده ACE اشاره کرد. گاهی اوقات برای کاهش فشار خون به دو یا چند دارو نیاز است.

کاهش کلسترول بالای خون

به بسیاری از بیماران دیابتی دارویی به نام استاتین تجویز می شود تا سطح کلسترول بد یا همان ال دی ال کاهش یابد. ممکن است گاهی اوقات از داروهای دیگری جهت افزایش میزان کلسترول خوب (اچ دی ال) و کاهش دیگر چربی ها نظیر تری گلیسرید استفاده شود.

درمان با آسپیرین با دز کم نیز برای افراد دیابتی پیشنهاد می شود. آسپیرین از شکل گرفتن لخته های خون جلوگیری می کند. این دارو را می توان بدون نسخه پزشک خریداری کرد اما برای همه افراد مناسب و امن نیست. در این زمینه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. تا دز مناسب آسپیرین برایتان را تعیین کند.

جایگزین آسپرین برای بیمار دارای قند خون چیست؟

کسانی که نمی توانند آسپیرین استفاده کنند و یا اینکه این دارو منجر به ناراحتی معده آن ها می شود، از داروی کلوپیدوگرل (Clopidogrel) استفاده خواهد شد که یک رقیق کننده خون به حساب می آید.

غربالگری و چک آپ منظم بهترین راه کنترل مشکلات قند خون

 • پزشک شما باید در هر جلسه معاینه مربوط به دیابت فشار خون شما را بگیرد.
 • نتیجه تست A1C باید هر ۳ ماه یک بار اندازه گیری شود.
 • سطح چربی خون باید هر سال اندازه گیری شود. (در صورت مصرف داروهای کاهنده کلسترول باید این آزمایش به دفعات بیشتری انجام شود.)

از نتایج تست های خود آگاه باشید و در مورد دارو ها، رژیم غذایی و ورزشی که برایتان مناسب باشند از پزشک معالج سوال بپرسید.

 


پیشنهاد ما به شما دوستان عزیز دکتر مهرداد طاهریون بهترین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترونشن اصفهان می باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

جهت مشاهده صفحه‌ی رسمی اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

بیماری قلبی و دیابت

باورهای غلط در مورد سکته قلبی

انواع فنر یا استنت برای رگ

رژیم غذایی بیماران قلبی

انواع فشار خون بالا