مقایسه لیزر واریس و اسکلروتراپی | بهترین متخصص واریس اصفهان

مقایسه لیزر واریس و اسکلروتراپی

درمان واریس پا و رگ های واریسی با روش های مختلفی از جمله اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند و لیزر درون رگی EVLA توسط جراح عروق انجام می شود. در این مقاله با نتایج قبل و بعد درمان واریس پا با لیزر در افراد مختلف آشنا خواهید شد. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی و مقایسه لیزر واریس و اسکلروتراپی خواهیم پرداخت.

روش‌های مختلف درمان واریس

در چند دهه اخیر درمان رگ‌های واریسی و نارسایی رگ‌ها با تهاجم کمتری انجام می‌شود. در حال حاضر روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که اکثر آنها تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شوند یا اصلا نیاز به بیهوشی ندارند. امروزه به جای برداشتن کامل رگ‌های واریسی آسیب دیده که در گذشته انجام می‌شد از یک روش جدید با هدف مسدود کردن رگ‌های معیوب استفاده می‌شود. این روش نیز با مزایای درمانی بسیار زیادی همراه است اما تهاجم کمی دارد.

اسکلروتراپی با فوم

تزریق برخی ترکیبات شیمیایی به درون رگ‌ها باعث التهاب آنها می‌شود و با گذر زمان بافت اسکار به وجود می‌‌آید که منجر به از بین رفتن رگ خواهد شد. می‌‌توان رگ‌هایی که واریسی هستند و دریچه آنها مشکل دارد را به این روش درمان کرد. به این روش اسکلروتراپی گفته می‌‌شود و سالیان زیادی است که از این روش برای درمان واریس استفاده می‌شود. ترکیب کردن مواد شیمیایی با هوا برای تهیه فوم یک روش درمانی جدید است که با نتایج بسیار خوبی همراه می‌شود. می‌‌توان از اولتراسوند برای هدایت بهتر فوم به درون عروق مورد نظر استفاده کرد تا نتایج خوبی به دست می‌آید. می‌توان اسکلروتراپی با فوم را در کلینیک انجام داد و نیازی به هیچ گونه بیهوشی یا بی حسی نیست.

مطلب پیشنهادی : انواع مختلف لیزر برای واریس

پس از درمان شما باید به مدت دو هفته از جوراب واریس یا بانداژ مخصوص استفاده کنید. شانس موفقیت در این روش درمانی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد است. در صورتی که رگ‌های واریسی از بین نرفتند دوباره این روش درمانی تکرار خواهد شد. ممکن است شما به علت ورود فوم به درون جریان خون و واکنش به آن دچار برخی عوارض جانبی شوید. در صورتی که برای انجام این روش درمانی به یک پزشک باتجربه مراجعه کنید ریسک بروز این عوارض جانبی به حداقل می‌‌رسد. فلبیت موضعی رگ‌هایی که درمان شده است می‌‌تواند به مدت یک تا دو هفته باعث بروز درد شود و گاهی اوقات در ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران بافت اسکار را روی پوست به وجود بیاورد.

در یک روش دیگر پزشک یک ماده شیمیایی اسکلروسان را به کمک کاتتر به طور مستقیم به درون عروق معیوب تزریق می‌کند که به آرامی دیواره رگ را فشرده می‌کند و آسیب می‌رساند. هدف از انجام این کار افزایش شانس موفقیت مسدود کردن رگ است. از مزایای بالقوه این روش این است که با درد کمتری همراه است و در مقایسه با روش‌های درمانی گرمایی به داروی بی حسی موضعی کمتری نیاز دارد. هنوز میزان ماندگاری این روش درمانی در بلند مدت در دست بررسی و تحقیق است.

انواع مختلف لیزر برای واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

درمان واریس پا با لیزر درون رگی

لیزر درون رگی با نام های زیادی نظیر EVLT، ELVes و VeinSeal بسته به کارخانه سازنده لیزر شناخته می شود. در این مطلب، ما از اصطلاح عمومی EVLA که به تمام انواع لیزرهای درون رگی اطلاق می شود استفاده می کنیم.

درمان واریس با لیزر EVLA

EVLA روش جدیدی برای درمان رگ های واریسی بدون جراحی است. به جای خارج کردن رگ های واریسی، به آن ها حرارت داده می شود و این حرارت، دیواره ها و بدنه رگ را از بین می برد و سپس به صورت طبیعی بافت های مرده جذب شده و رگ های غیر طبیعی به طور کامل از بین می روند. این کار می تواند به جای اتاق عمل، در مطب انجام شود.

لیزر ابلیشن گرمایی درون وریدی

لیزر ابلیشن گرمایی درون وریدی و رادیوفرکانسی ابلیشن از روش‌هایی هستند که برای درمان رگ‌های واریسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این روش بخش اصلی رگ که باعث واریسی شدن یک ناحیه شده است مسدود می‌شود. این روش‌های درمانی می‌توان به درمان رگ‌های واریسی ران یا رگ‌های پشت زانو و ساق پا پرداخت. در گذشته رگ واریسی گره زده می‌‌شد تا بخش معیوب آن حذف شود اما در حال حاضر این روش‌ها جایگزین جراحی به روش قدیمی شدند و با درد کمتری همراه هستند و دوران بهبود در آنها کوتاه ‌تر است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

لیزر ابلیشن درون وریدی و رادیوفرکانسی ابلیشن

لیزر ابلیشن درون وریدی و رادیو فرکانسی ابلیشن از جمله روش‌هایی هستند که برای درمان رگ‌های واریسی ران و ساق پا مورد استفاده قرار می‌گیرند بدون آنکه هیچ گونه زخمی را در این نواحی به وجود بیاورند. می‌توان هر دو روش را تحت بیهوشی موضعی انجام داد. در این روش‌ها یک کاتتر از ناحیه زانو یا مچ پا وارد رگ می‌شود و به طور دقیق به این محل تلاقی رگ‌های ران و ساق و رگ‌های عمیق تر قرار می‌گیرد. از اسکن اولتراسوند برای دقت بیشتر این روش استفاده می‌شود.

هنگامی ‌که کاتتر وارد رگ شد انرژی لیزر یا جریان الکتریکی به دیواره رگ برخورد می‌کند که این امر باعث می‌شود پروتئین‌های موجود در دیواره رگ شروع به تغییر شکل کنند و کوچک شوند. سپس کاتتر به آرامی از رگ خارج می‌شود و این امر باعث جمع شدن رگ می‌‌شود و خون وارد آن نخواهد شد. در این روش رگ معیوب به خوبی از چرخه گردش خون خارج می‌شود و نتایج مشابه عمل جراحی را به وجود خواهد آورد. تحقیقات نشان داده رگ‌هایی که درمان شدند معمولاً بسته می‌مانند و به ندرت دوباره باز می‌شوند. روش‌های جدیدتری برای درمان رگ‌های واریسی معرفی شده است. در یک روش از یک نوع چسب برای بستن رگ واریسی استفاده می‌‌شود که انجام آن نیازی به استفاده از هیچ گونه بی حس کننده ندارد. تحقیقات در خصوص پایداری نتایج حاصل از این روش در دست بررسی و ارزیابی است.


مطالعه بیشتر :

مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA)

راهکارهای درمانی برای لکه‌های قهوه‌ای روی پا

مراحل انجام لیزر واریس پا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *