عوامل ایجاد بیماری در رباط گرد | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی عوامل ایجاد بیماری در رباط گرد

رباط گرد یک نوار طناب مانند از بافت همبند است. دو رباط گرد از رحم حمایت می کنند. در دوران بارداری، رباط های گرد با رشد رحم کشیده می شوند. سایر بیماری ها، از جمله اندومتریوز و واریس نیز می توانند بر رباط های گرد تأثیر بگذارند. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان عوامل ایجاد بیماری در رباط گرد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

رباط گرد چیست؟

رباط های گرد نوارهای طناب مانندی از بافت همبند هستند که از رحم (رحم) حمایت می کنند. اصطلاح علمی این رباط گرد گوبرناکولوم است. دو رباط گرد رحم وجود دارد، یکی در دو طرف. هر کدام حدود 4 اینچ (10 سانتی متر) طول دارند.

وقتی مردم به “رباط های گرد” اشاره می کنند، به طور کلی به معنای رباط های گرد رحم هستند. رباط گرد دیگری، رباط گرد کبد، همان چیزی است که از ورید نافی باقی می ماند. این رگ خونی را از جفت به جنین در رحم حمل می کند. در بزرگسالان، عملکردی ندارد.

رباط ها چیست؟

رباط ها نوارهای محکمی از الیاف هستند که در طناب های طناب مانند قوی به هم متصل شده اند. به طور معمول، رباط ها استخوان ها را در یک مفصل می چسبانند. در مکان هایی مانند آرنج، مچ پا یا زانو، رباط های قوی اتصالات متقاطع ایجاد می کنند که به تثبیت مفصل کمک می کند.

سایر رباط ها، مانند رباط گرد، به حمایت از اندام های داخلی کمک می کنند. رباط گرد به جای اتصال استخوان ها برای تثبیت مفصل، از رحم حمایت می کند.

آیا مردان رباط گرد دارند؟

همه جنین ها به یک شکل شروع به رشد می کنند. در اواخر بارداری، تفاوت های جنسی ظاهر می شود. جنین‌های پسر دارای رباط‌های گرد هستند. با تشکیل اندام های جنسی، رباط گرد در نوزاد پسر به سمت پایین به داخل کیسه بیضه (کیسه خارج از بدن که بیضه ها را نگه می دارد) حرکت می کند.

هدف از رباط گرد چیست؟

رباط های گرد رحم را حمایت می کنند و محکم می کنند. در دوران بارداری، رباط های گرد کشیده می شوند. آنها برای حمایت از رحم در حال رشد پهن تر و طولانی تر می شوند.

رباط گرد در کجا قرار دارد؟

دو رباط گرد وجود دارد، یکی در هر طرف رحم. رحم عضوی توخالی و گلابی شکل در لگن است (ناحیه استخوانی کاسه ای شکل که تنه و پاهای شما را به هم متصل می کند). در دوران بارداری، کودک در حال رشد در رحم رشد می کند. رحم عضلانی می تواند با رشد کودک منبسط شود.

چندین ساختار از گوشه‌های بالای رحم جدا می‌شوند و به طور خلاصه در کنار هم قرار می‌گیرند: رباط گرد، لوله فالوپ و رباطی که تخمدان‌ها را نزدیک رحم نگه می‌دارد. از آنجا، رباط وارد دیواره شکم می شود و از طریق کشاله ران (در کانال اینگوینال) حرکت می کند و در نهایت وارد لابیا می شود. به همین دلیل است که زنان درد رباط گرد در کشاله ران یا به صورت کشیدن واژن را تجربه می کنند.

عوامل ایجاد بیماری در رباط گرد | بهترین متخصص واریس اصفهان

چه شرایطی بر رباط گرد تأثیر می گذارد؟

شرایط متعددی می تواند رباط های گرد را در طول سال های باروری زنان تحت تاثیر قرار دهد. این شامل:

آندومتریوز:

این وضعیت باعث می شود که سلول های مشابه پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد کنند. در برخی موارد، اندومتریوز در داخل یا روی رباط های گرد ایجاد می شود. اندومتریوز می تواند منجر به درد لگن، اختلال در چرخه قاعدگی و ناباروری شود.

درد رباط گرد:

درد رباط گرد یکی از علائم شایع بارداری است که رباط ها کشیده و منقبض می شوند. می تواند در سه ماهه دوم بارداری (پس از 13 هفته) شروع شود. ممکن است درد شدیدی را در باسن، شکم یا کشاله ران (ناحیه بین شکم و ران) تجربه کنید.

واریس رباط گرد (RLV):

وریدهای واریسی می توانند در وریدهای رباط گرد در دوران بارداری، اغلب در سه ماهه دوم، ایجاد شوند. RLV می تواند باعث درد و تورم شود. افراد گاهی اوقات این شرایط را با فتق اشتباه می گیرند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید RLV را در طول بارداری شما کنترل کند. معمولاً پس از زایمان خود به خود برطرف می شود.

چرا بارداری باعث درد رباط گرد می شود؟

در دوران بارداری، رحم رشد می کند و منبسط می شود تا کودک در حال رشد را در خود جای دهد. رحم تقریباً به اندازه یک پرتقال شروع می شود. در پایان بارداری، اندازه آن به اندازه یک هندوانه است. رباط‌های گرد نیز برای حمایت از رحم گسترش می‌یابند زیرا در طول بارداری بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شود. همانطور که رباط ها برای نگه داشتن رحم منبسط شده کشیده می شوند، ممکن است درد رباط گرد را تجربه کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

چگونه می توانم رباط های گرد خود را سالم نگه دارم؟

در دوران بارداری، انجام کشش های ملایم لگن و باسن ممکن است کمک کند. اگر درد رباط گرد را تجربه کردید، حرکتی را که باعث ایجاد درد شده است را متوقف کنید و تا زمانی که از بین برود استراحت کنید.

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

اگر درد شدید رباط گرد که بیش از چند دقیقه طول می کشد همراه با موارد زیر را تجربه کردید. باید با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

  • گرفتگی
  • تب یا لرز
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • خونریزی واژن

رباط های گرد به حمایت از رحم شما کمک می کنند. در دوران بارداری، کشش دارند و ممکن است دردناک شوند. در مورد نحوه تشخیص درد رباط گرد در دوران بارداری با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. آنها می توانند کشش های ملایم را به شما نشان دهند تا به حفظ سلامت رباط های گرد کمک کنند.


مطالعه بیشتر 

علل و علائم آمبولی ریه

تشخیص نارسایی مزمن وریدی

آنچه باید از بیماری هموروئید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *