علل و درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT) | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی علل و درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT)

ترومبوز ورید عمقی (DVT) یک لخته خون است که اغلب در وریدهای عمقی ساق پا ایجاد می شود. وریدهای عمیق ساق پا در داخل ماهیچه ساق پا و ران قرار دارند. ترومبوز ورید عمقی (DVT) همچنین می تواند در سایر وریدهای عمقی بدن مانند بازو رخ دهد. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی علل و درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT) خواهیم پرداخت.

دلایل زیادی برای DVT وجود دارد، مانند سفرهای طولانی مدت با هواپیما (ترومبوز مسافرتی)، رگ های واریسی، تنگ شدن ورید پا (سندرم می-ترنر)، بارداری، چاقی و اضافه وزن. برخی از افراد سابقه خانوادگی DVT نیز دارند.

ماموریت ما این است که از آسیب طولانی مدت به پا ناشی از DVT جلوگیری کنیم و از تورم و زخم پا جلوگیری کنیم. در مرکز درمان ورید واریسی ما متخصص و مراقبت های تخصصی در زمینه مشاوره، درمان و تشخیص ترومبوز ورید عمقی با هدف تلاش برای بازگرداندن پا به حالت طبیعی هستیم.

چه اتفاقی برای ترومبوز ورید عمقی (DVT) می افتد

لخته خون و ترومبوز یکسان هستند. ترومبوز ورید عمقی (DVT) می تواند منجر به شروع ناگهانی درد و تورم مکرر پا شود. اگر لخته خون درمان نشود ممکن است به همان اندازه باقی بماند اما می تواند رشد کند و بزرگتر شود. به طور بالقوه لخته خون می تواند به سمت ریه حرکت کند و رگ های خونی منتهی به قلب را مسدود کند. این عارضه جدی به عنوان آمبولی ریه شناخته می شود. بالاترین خطر آمبولی ریه طی 6 هفته پس از وقوع DVT است. درمان فوری ترومبوز ورید عمقی (DVT) این خطر را کاهش می دهد.

راهکارهای پیشگیری و درمان ترومبوز ورید عمقی در بارداری | متخصص قلب اصفهان

علائم ترومبوز ورید عمقی (DVT) عبارتند از:

شروع ناگهانی درد در ساق پا، معمولاً در ساق پا – این درد می تواند در یک نقطه موضعی یا عمومی باشد. پا ممکن است متورم و گرم شود. توجه داشته باشید که برای تشخیص DVT، تورم یا گرم شدن ساق پا ضروری نیست، زیرا درد ممکن است تنها ویژگی باشد.

پوست ساق پا ممکن است گرم و قرمز و همچنین تورم و درد شود

در دراز مدت اگر DVT بزرگ و درمان نشده باشد، ممکن است ساق پا بزرگ، متورم و پوست برای همیشه به رنگ قهوه ای درآید. این ویژگی دائمی DVT به عنوان سندرم پا پس از ترومبوتیک شناخته می شود. پا ممکن است بسیار سنگین و خسته باشد و گاهی اوقات ممکن است هنگام راه رفتن احساس درد کند. در مراحل پایانی زخم پا نیز ممکن است رخ دهد. اگر مشکوک به ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید که در آن سونوگرافی و آزمایش خون (D-Dimer) باید انجام شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

درمان ترومبوز ورید عمقی

در مرکز درمان ورید واریسی ، ما در جدیدترین و به روزترین تجهیزات برای درمان ترومبوز حاد ورید عمقی (DVT) تخصص داریم. این درمان‌ها شامل جوراب‌های ورید، ضد انعقاد برای جلوگیری از بزرگ‌تر شدن لخته و همچنین تجویز داروهایی برای حل کردن لخته (ترومبولیز) و دستگاه‌های مکانیکی است که به تجزیه لخته کمک می‌کند. در مواقعی که رگ باریک می شود، از استنت های مخصوص ورید برای گشاد کردن ورید مسدود شده استفاده می کنیم.

در مرکز درمان ورید واریسی، ما از سونوگرافی داخل عروقی ویژه (IVUS) استفاده می کنیم. استفاده از IVUS در درمان مدرن DVT ضروری است. DVT های قدیمی و جدید اغلب با استنت های ورید درمان می شوند. اگر DVT درمان نشود، تورم دائمی پا می تواند منجر شود که اغلب باعث زخم پا می شود. استفاده از استنت های وریدی در رفع انسداد رگ ها می تواند موفقیت آمیز باشد حتی اگر ورید سال ها مسدود باشد. استنت گذاری ورید همیشه امکان پذیر نیست. با این حال، اگر باریک شدن ورید ساق درمان نشده، که مربوط به DVT است، وجود داشته باشد و استنت گذاری نشده باشد، این خطر وجود دارد که پا برای همیشه متورم شود. بنابراین بسیار مهم است که مشخص شود آیا رگ باریک شده یا زخمی شده است.


مطالعه بیشتر :

مصرف دافلون برای درمان واریس و هموروئید

تمرینات ورزشی برای درمان واریس پا

فشارخون بالا در خانم‌های باردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *