علل سیاه شدن رگ دست چپ | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی علل سیاه شدن رگ دست چپ

بروز ورید های تیره در عمق پوست نواحی مختلف بدن همچون پا، دست و صورت پدیده ای غیر معمول نیست. همچنین، امکان دارد با گذشت زمان این ورید ها با علائم دیگری از جمله احساس سنگینی، تورم یا درد نیز همراه شود. در حالی که این علائم از نظر زیبایی نامطلوب و ناراحت کننده هستند، امکان دارد بیانگر مشکلات زمینه ای نیازمند به درمان نیز باشند. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان علل سیاه شدن رگ دست چپ را مورد بررسی قرار می دهیم.

ورید های واریسی مخصوصا در میان زنان پدیده ای بسیار رایج بوده و معمولا به صورت متورم، برجسته و به رنگ قرمز یا آبی مایل به بنفش پدیدار می شوند. ورید های عنکبوتی شبکه ای از ورید های قرمز یا آبی رنگ هستند که در سرتاسر صورت یا پا ها در نزدیکی پوست نمایان می شوند.

علت سیاه شدن رگ دست

گاهی اوقات یک رگ دچار تورم، کشیدگی و پیچ خوردگی شده و ظاهری برجسته تر از حالت طبیعی پیدا می کند. عوامل بروز این پدیده متنوع بوده و اغلب از تغییرات روتین روزمره یا دیگر عوامل خوش خیم منشا می گیرند. البته، در برخی موارد رگ های واریسی بیانگر وجود یک مشکل یا بیماری زمینه ای هستند. جز تغییر رنگ علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشند:

  • ظاهر پیچ خورده ورید
  • خونریزی وریدی
  • تغییر رنگ ورید ها
  • سفت شدن ورید ها
  • وجود درد در پا ها
  • سوزش یا خارش پا ها
  • تورم و التهاب پا در اطراف ورید ها

علائم بیماری های زمینه ای با رگ های سیاه یا تیره

ورید های تیره می توانند علامتی از وجود یک مشکل زمینه ای باشند. با این که در اغلب افراد این موارد بی خطر هستند اما در برخی بیانگر گردش خون ضعیف و خطر بالا تر ابتلا به ورید های واریسی به شمار می روند. 3 عامل زمینه ای خطرناک در ارتباط با رگ های سیاه وجود دارد که در پایین بیان شده اند:

ترومبوز ورید های عمقی

هنگامی است که یک لخته خونی در یکی از ورید های عمقی بدن ایجاد می شود. در این موارد، فرد در ناحیه پا احساس درد و تورم خواهد داشت. علاوه بر این، امکان آزاد شدن لخته در جریان خون و حرکت آن به سمت ریه ها وجود دارد که آمبولی ریوی در نتیجه این پدیده بروز خواهد کرد.

آمبولی ریوی

یک بیماری تهدید کننده حیات است که با درد قفسه سینه و تنگی نفس نمایان می شود. آمبولی ریوی نیازمند درمان پزشکی فوری است.

بیماری شریان های محیطی

یک مشکل رایج در گردش خون است که در آن شریان ها تنگ شده و جریان خون رونده به اندام ها کاهش می یابد. افت جریان خون می تواند عامل بروز علائمی همچون درد پا در هنگام راه رفتن باشد. بیماری شریان های محیطی همچنین می تواند علامت تجمع گسترده رسوبات چربی در شریان ها و کاهش جریان خون رونده به قلب، مغز و پا ها باشد.

درمان بزرگی رگهای دست و بازو و پا | بهترین متخصص واریس اصفهان

علت تیره شدن خون موجود در رگ ها

خون سرشار از اکسیژن به رنگ قرمز بوده و پس از مصرف شدن اکسیژن آن در اندام های بدن به رنگ آبی یا بنفش نمایان می شود. خون مصرف شده به وسیله ورید ها از اندام های بدن به قلب انتقال می یابد.

ابتلا به واریس به دلیل عدم تعادل هورمونی

تغییرات هورمونی عامل افزایش وزن همچون یائسگی، بارداری یا بلوغ می توانند سبب بروز ورید های تیره و برجسته شوند. در صورت مصرف دارو های ضد بارداری امکان دارد فرد نمایان شدن ورید های جدیدی را تجربه کند. این پدیده به دلیل تغییرات هورمونی است که جریان خون و تعریق را افزایش می دهند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

ابتلا به ورید های تیره با افزایش سن

همگام با افزایش سن، پوست مقداری از خاصیت ارتجاعی و ضخامت خود را از دست داده و در نتیجه آن ورید ها نمایان تر می شوند. همچنین، کاهش توده عضلانی و چربی در فرایند پیری از دیگر عوامل برجستگی ورید ها به شمار می رود. بی تحرکی طولانی مدت میتواند یکی از عوامل مهم ابتلا به واریس و نمایان شدن رگ های تیره باشد این وضعیت می تواند سبب تجمع خون در نواحی مبتلا شود، گردش خون را کاهش داده و ورید های عنکبوتی را نمایان سازد.  نمایان شدن ورید ها در افراد دارای پوست نازک یا روشن بیش از دیگران اتفاق می افتد.

تاثیر مصرف الکل و دخانیات بر رگ های واریسی

الکل ورید ها را به طور موقت گشاد کرده و آن ها برجسته تر می کند. عادت به مصرف الکل می تواند گشاد شدن دائمی عروق را در پی داشته باشد. مصرف طولانی مدت تنباکو با غلیظ کردن خون و کاهش اکسیژن موجود در آن سبب بروز مشکلات وریدی می شود. گرما نه تنها سبب بزرگ شدن ورید ها می شود بلکه با افزایش فشار کاری سیستم عروقی برجستگی آن ها را نیز رقم می زند.


مطالعه بیشتر 

رگ‌های نخی و رگ‌های عنکبوتی چیست؟

تشخیص تصلب شرایین یا آترواسکلروز

مزیت های سونوگرافی داخل عروقی (IVUS)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *