علائم و خطرات واریکوسل | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی علائم و خطرات واریکوسل

واریکوسل وریدهای متورم در کیسه بیضه شما هستند. آنها معمولا علائم خفیفی از جمله تورم کیسه بیضه یا درد دردناک در بیضه شما ایجاد می کنند. ممکن است اصلاً هیچ علامتی ایجاد نکنند. با این حال، آنها یکی از علل شایع ناباروری هستند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند واریکوسل را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان علائم و خطرات واریکوسل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل (VAIR-ick-oh-seal) یک اختلال شایع است که وریدهای کیسه بیضه شما را بزرگ می کند. کیسه بیضه شما کیسه ای از پوست پشت آلت تناسلی شما است که معمولاً حاوی بیضه ها (بیضه ها) است. واریکوسل شبیه به واریس است. رگ های واریسی باعث می شود رگ های پاهای شما متورم شوند و شکل خود را از دست بدهند.

واریکوسل معمولاً بدون درد است اما گاهی اوقات می تواند باعث درد بیضه شود که ممکن است بیاید و از بین برود. در برخی افراد، واریکوسل ممکن است باعث ناباروری شود. اگر واریکوسل شما را آزار نمی دهد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید.

آیا واریکوسل جدی است؟

واریکوسل تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، واریکوسل می تواند بسیار جدی باشد اگر می خواهید فرزندی بیولوژیک داشته باشید.

آیا واریکوسل می تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟

بله، واریکوسل می تواند بر باروری در برخی افراد تأثیر بگذارد. واریکوسل می تواند در حدود 40 درصد از تمام موارد ناباروری مردان نقش داشته باشد. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به واریکوسل هیچ مشکلی برای بارداری ندارند. متخصصان پزشکی نمی دانند که واریکوسل چه نقشی در ناباروری دارد. این امکان وجود دارد که دمای داخل کیسه بیضه شما به دلیل تجمع خون در وریدها افزایش یابد. دمای بالاتری که بر هر دو بیضه تأثیر می گذارد ممکن است بر تعداد یا تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

اگر مشکوک به ناباروری هستید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. نگرانی های باروری مهمترین دلیلی است که افراد تحت درمان واریکوسل قرار می گیرند.

واریکوسل چقدر شایع است؟

واریکوسل 15 تا 20 درصد از همه مردان و افرادی که در هنگام تولد مرد هستند (AMAB) در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد – حدود 1 در 5. احتمال بروز واریکوسل در سمت چپ کیسه بیضه به دلیل تفاوت در نحوه تخلیه خون بیشتر است. از بیضه چپ به وریدهای اصلی بدن باز می گردد. کمتر رایج است، می تواند سمت راست یا هر دو طرف را درگیر کند.

علائم واریکوسل چیست؟

واریکوسل معمولاً هیچ علامتی ندارد. با این حال، ممکن است متوجه شوید:

  • درد مبهم بیضه یا درد در کیسه بیضه، که اغلب با دراز کشیدن بهتر می شود.
  • تورم در بیضه ها یا کیسه بیضه.
  • کوچک شدن بیضه ها (آتروفی بیضه).
  • ناتوانی در بارداری پس از حداقل یک سال تلاش (ناباروری).
  • یک توده کوچک در بالای بیضه آسیب دیده شما.

واریکوسل چه احساسی دارد؟

واریکوسل های بزرگتر ممکن است شبیه کیسه کرم یا اسپاگتی باشند. آنها ممکن است باعث ناراحتی خفیف، درد یا درد شوند. واریکوسل های کوچکتر ممکن است برای دیدن یا احساس آنقدر کوچک باشند.

علت اصلی واریکوسل چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و کارشناسان پزشکی مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد واریکوسل می شود. برخی فکر می کنند که یک “سوئیچ” (دریچه) معیوب در داخل وریدهای خاصی در طناب اسپرمی ممکن است باعث ایجاد آنها شود. طناب اسپرماتیک نواری از بافت است که بیضه های شما را در جای خود نگه می دارد. این سیاهرگ‌ها خون را از بیضه‌ها به بدن باز می‌گردانند. سوپاپ به عنوان نوعی کلید “روشن/خاموش” عمل می کند. دارای دو ساختار فلپ مانند است که به خون کمک می کند تا به سمت قلب شما برگردد. وقتی یک دریچه آنطور که باید کار نمی کند، ممکن است خون در داخل وریدهای بیضه شما جمع شود. با گذشت زمان، رگ ها متورم می شوند.

کمک به درمان واریس با ورزش | بهترین متخصص واریس اصفهان

واریکوسل چه کسانی را مبتلا می کند؟

واریکوسل می تواند هر فردی را که بیضه دارد در هر سنی مبتلا کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معتقدند که بسیاری از واریکوسل ها در بدو تولد وجود دارند (مادرزادی). افراد اغلب در سال های نوجوانی متوجه واریکوسل می شوند. متخصصان پزشکی گمان می کنند که این ممکن است مربوط به بلوغ باشد، زمانی که جریان خون به اندام تناسلی شما افزایش می یابد. در برخی موارد، واریکوسل می تواند از رشد مناسب بیضه شما جلوگیری کند.

آیا واریکوسل باعث اختلال نعوظ می شود؟

تحقیقات کافی وجود ندارد که به طور قطعی بگوییم واریکوسل باعث اختلال نعوظ (ED) می شود، اما ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که تحت درمان واریکوسل قرار می‌گیرند، ممکن است گاهی اوقات نعوظ را به دست نیاورند، اما نه به این اندازه.

آیا واریکوسل عوارض دیگری دارد؟

واریکوسل بزرگتر ممکن است خطر سایر عوارض را افزایش دهد، از جمله:

تستوسترون پایین (هیپوگنادیسم مردانه)

افراد AMAB در بیضه های خود تستوسترون تولید می کنند. تستوسترون هورمونی است که ویژگی های مردانه را در دوران بلوغ آغاز می کند، میل جنسی را تقویت می کند و به تقویت استخوان ها و ماهیچه ها کمک می کند. تستوسترون پایین ممکن است بیضه های شما را کوچک کند، میل جنسی شما را کاهش دهد، توده عضلانی شما را کاهش دهد و باعث افسردگی شود.

آزواسپرمی

آزواسپرمی زمانی است که شما هیچ اسپرمی در انزال (منی) خود ندارید. سلول های اسپرم سلول های تولید مثلی هستند که یک سلول تخمک (تخمک یا تخمک) را بارور می کنند. این باعث ایجاد جنینی می شود که بعداً به جنین تبدیل می شود. آزواسپرمی یکی از علل ناباروری مردان است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

درجات واریکوسل چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از نمرات برای تشخیص و نمره گذاری واریکوسل استفاده می کنند:

درجه 0

این کوچکترین نوع واریکوسل است. ارائه دهنده شما نمی تواند آن را در طول معاینه فیزیکی احساس کند، اما آنها می توانند آن را در سونوگرافی ببینند.

درجه I

ارائه‌دهنده شما نمی‌تواند واریکوسل را ببیند و تنها زمانی می‌تواند آن را احساس کند که شما مانور Valsalva را انجام دهید.

درجه دوم

ارائه‌دهنده شما می‌تواند واریکوسل را حتی زمانی که مانور والسالوا را انجام نمی‌دهید احساس کند، اما هنوز قابل مشاهده نیست.

درجه III

این بزرگترین واریکوسل است. ارائه دهنده شما می تواند آن را به وضوح ببیند و احساس کند.

سخن پایانی در مورد واریکوسل

واریکوسل یک بیماری شایع است که می تواند افراد AMAB را در سنین و مراحل مختلف زندگی تحت تاثیر قرار دهد. اکثر مردم علائم خفیف یا بدون علائم را تجربه می کنند. تصمیم گیری در مورد درمان واریکوسل به شما بستگی دارد. پوشیدن لباس زیر حمایتی یا بند بند یا مصرف داروهای مسکن بدون نسخه ممکن است برای تسکین علائم جزئی کافی باشد. با این حال، واریکوسل می تواند باعث ناباروری شود. واریکوسلکتومی می تواند واریکوسل را ترمیم کند و گاهی اوقات باروری شما را بهبود بخشد. با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد گزینه های درمانی خود، از جمله اینکه چگونه جراحی ممکن است بر باروری شما تأثیر بگذارد، صحبت کنید.


مطالعه بیشتر :

درمان وریدهای واریسی با تزریق سدیم تترادسیل سولفات

علائم سندرم کلیپل-ترونای

روش های مختلف درمان ورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *