تاثیر یوگا بر درمان واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

تاثیر یوگا بر درمان واریس

همه سیاهرگ‌ها می‌توانند واریسی شوند، ولی سیاهرگ‌هایی که بیشتر دچار واریس می‌شوند سیاهرگ‌های موجود در پا است، به خصوص در پشت ساق پا یا داخل پا. دلیل این امر ایستادن و راه رفتن به مدت طولانی است که فشار را در سیاهرگ‌های پایین تنه افزایش می‌دهد. واریس زمانی رخ می‌دهد که دریچه‌های موجود داخل سیاهرگ‌ها که به حرکت رو به بالای خون کمک می‌کنند نتوانند کار کنند. در نتیجه خون داخل سیاهرگ‌ها جمع شده و به آن ظاهری متورم و در هم پیچیده می‌دهد. در مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی تاثیر یوگا بر درمان واریس خواهیم پرداخت.

آنچه که در درمان واریس با یوگا انجام می‌شود نحوه درک و پیشگیری از این عارضه است. تمرکز تمام سیستم یوگا بر تنفس صحیح و گردش خون در بدن است، که برای داشتن بدن و ذهنی سالم ضروری است.

مزایت های اصلی یوگا

در اینجا برخی از فواید کلیدی تمرین یوگا برای سلامتی آورده شده است:

افزایش قدرت مغز :

تنها چیزی که نیاز دارید ۲۰ دقیقه ماندن روی تشک است و مغز شما بهتر می تواند اطلاعات را پردازش کند.

کاهش سطح استرس :

سفت کردن و شل کردن عضلات در طول کلاس یوگا به بدن کمک می کند تا آرام شود. این واقعیت را بدانید که مغز شما در طول تمرین بیشتر به بدن شما ضربه می زند و باعث می شود بعد از کلاس احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

مطلب پیشنهادی : ارتباط مصرف قهوه و رگهای واریسی

محافظت از قلب :

نشان داده است که ژست‌هایی مانند شاوآسانا (ژست نهایی کلاس) بیشتر از دراز کشیدن روی مبل به فشار خون کمک می‌کند. علاوه بر این، یوگا همچنین می تواند به کلسترول بالا، استرس و سایر عواملی که شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهند، کمک کند.

دوست داشتن خود :

یوگا همه چیز در مورد دوست داشتن خود و بدنتان است، مهم نیست که چگونه به نظر برسید. با بیماری مبارزه می کند. طبق تحقیقات انجام شده در نروژ، یوگا به تقویت سیستم ایمنی بدن شما «در سطح سلولی» کمک می کند. و لازم نیست روزها منتظر بمانید تا آن را احساس کنید – تفاوت آن را در کلاس متوجه خواهید شد.

ارتباط بیشتر با دیگران :

اگرچه یوگا یک تجربه کاملاً شخصی است، اما انجام آن در محیط کلاس به شما فرصتی عالی برای ملاقات با دیگران را فراهم می کند. تنها این نیست – اگر از رگ های واریسی رنج می برید، یوگا می تواند یک گزینه عالی باشد. شاید باور نکنید ! اما بیایید جزئیات نقش یوگا برای درمان واریس را بررسی کنیم.

تاثیر یوگا بر واریس

اگرچه یوگا نمی‌تواند واریس را درمان کند، ولی این قدرت را دارد که به شما در کنترل بیماری کمک کند. کشش عضلات که در یوگا انجام می‌شود برای تسکین ورم و درد پاها که معمولاً از واریس ناشی می‌شود عالی است. ولی چند حرکت به خصوص یوگا هست که واقعاً می‌توانید تأثیر آنها را در تسکین مشکلات ناشی از واریس حس کنید.

بعنوان یک قاعده کلی، آن حرکاتی از یوگا برای شما و سلامت عروق شما مفید است که شما را مجبور کند تا پاها را نسبت به سطح بدن بالاتر قرار دهید. با بالاتر قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن، به بدن خود کمک می‌کنید تا خون از پاها به سمت قلب تخلیه شود، که اگر به واریس مبتلا باشید اصلی‌ترین مشکل شماست. علاوه بر این، بالاتر قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن فشار را از روی سیاهرگ‌ها برداشته و در نتیجه مانع از وخامت واریس خواهد شد.

روش های تشخیص و درمان واریس لگنی | درمان واریس اصفهان
تمرینات یوگا برای درمان واریس

ترکیبی از حرکاتی که پاها را بالاتر از سطح بدن قرار می‌دهد و دیگر حرکات، در ادامه به چند حرکت که به تسکین علائم واریس کمک می‌کنند اشاره خواهیم کرد:

حرکت کوه

احتمالاً این حرکت اولین حرکتی است که در کلاس یوگا آن را فرا گرفتید (یا اگر هنوز کلاس یوگا نرفته‌اید، اولین حرکتی است که فرا خواهید گرفت) و لازمه این حرکت، قرار دادن بدن در یک راستاست. اگرچه به نظر ساده و ابتدایی می‌رسد ولی حرکت کوه زانوها و ران‌ها را تقویت می‌کند. با وادار کردن بدن برای ماندن در همین وضعیت، استرس دست‌ها و پاهایتان تسکین یافته و در نتیجه فشار از روی سیاهرگ‌ها برداشته می‌شود.

ایستادن روی شانه

این حرکت تمام بدن را مجبور می‌کند تا در خلاف جهت گرانش کار کنند و در نتیجه مزایای خاص خود را دارد. اولاً گردش خون در بدن بهبود می‌یابد. ثانیاً شخص بلافاصله بعد از این حرکت می‌تواند تخلیه خون از پاها به سمت قلب را حس کند. در مجموع این حرکت روشی عالی برای کاهش استرس از پاها و آرام کردن آنهاست، در عین حال مزایای قابل توجهی برای سایر بخش‌های بدن دارد.

خم شدن به جلو در خالت ایستاده

خم شدن به جلو در خالت ایستاده در یوگا برای درمان واریساین حرکت یکی از بهترین حرکات برای بهبود گردش خون در بدن است. همچنین با انجام این حرکت احساس کشش در ران‌ها و ماهیچه پشت ساق پای خود را به خوبی احساس خواهید کرد و با انجام منظم این تمرین خواهید فهمید که چقدر از درد پاهایتان کاسته خواهد شد.

حرکت ماهی

انجام حرکت ماهی در یوگا برای درمان واریساین حرکت یکی از بهترین حرکات برای مبتلایان به واریس است، زیرا چندین کار را با هم انجام می‍دهد. حرکت ماهی استرس و همچنین گرفتگی عضلات را تسکین داده و در عین حال باعث کشش عضلات پا می‌شود. از آنجایی که این حرکت به پاهایتان فرصت آرام شدن می‌دهد، جریان خون در بدن بهتر تنظیم شده و سیاهرگ‌ها کاملاً تفاوت را احساس خواهند کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

حرکت قایق

بالاتر قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن برای برداشتن فشار از روی سیاهرگ‌های پا عالی است. با بالا بردن پاها و بالا نگاه داشتن آنها خون جمع شده در پاها به سمت قلب حرکت می‌کند که این امر برای سیاهرگ‌های ضعیف شده بسیار عالی است. بعلاوه، با این حرکت عضلات میانی بدن خود را نیز تقویت می‌کنید.

تکیه پا به دیوار

این حرکت بسیار ساده یکی دیگر از راه‌های عالی برای بالاتر قرار دادن پاها نسبت به سطح بدن است که باعث تسکین درد پاها خواهد شد. با تکیه دادن پاها به دیوار، گردش خون در بدن افزایش می‌یابد و همچنین سموم از بدن دفع خواهند شد. ضمناً با این کار فشار زیادی از روی پاها برداشته شده که در نتیجه فشار روی سیاهرگ‌ها نیز کاهش خواهد یافت.

حرکت چرخش باد

اگر احساس می‌کنید که سبک زندگی‌تان بیشتر از حد معمول بدون حرکت و ساکن است، پس مطمئناً عاشق حرکت چرخش باد خواهید شد. با انجام این حرکت، خون راکد در بدن شما به حرکت خواهد افتاد. همچنین عضلات و مفاصل لگن و زانوها شل می‌شوند، این دو ناحیه از سفت‌ترین نواحی بدن هر انسانی است. در واقع این حرکت به شما کمک می‌کند تا از بروز ترومبوز عروق عمقی پیشگیری کنید، پس همین امروز این حرکت را انجام دهید.

 


مطالعه بیشتر :

نکات مهم در مصرف قرص وارفارین

قرص های موثر در درمان واریس

کاربرد انواع پماد واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *