انواع کلاس جوراب پیشگیری واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی انواع کلاس جوراب پیشگیری واریس

جمله معروفی هست که می‌گوید: جوراب واریس دارویی است که می‌پوشیم. این جوراب استاندارد فشار مشخصی را از ناحیه مچ پا تا بالای کشاله ران وارد می‌کند. این فشار از مچ به سمت بالای پا به‌صورت تدریجی کم می‌شود و کاهش تدریجی فشار در طول پا باعث بهبود جریان خون سیاهرگی از پا به سمت قلب می‌شود. به دلیل همین مکانیزم اثر به آنها جوراب فشاری هم گفته می‌شود. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی انواع کلاس جوراب پیشگیری واریس خواهیم پرداخت.

جوراب پیشگیری برای چه افرادی لازم است؟

 • مشاغلی که ساعت‌ها در حال ایستاده یا نشسته مشغول بکار هستند معمولاً از خستگی و سنگینی پاها شاکی هستند. این افراد در نهایت دچار تورم اطراف مچ پا هم خواهند شد.
 • کارمند، معلم. نظامی، پرستار و بسیاری از شاغلین در زمره کسانی هستند که از پوشیدن جوراب پیشگیری در ساعات کاری سود خواهند برد.
 • جوراب مناسبی که به‌عنوان پیشگیری عمل کرده و در زمان کار ایستاده و نشسته مانع بروز اختلال وریدی می‌شود جوراب زیر زانوی کلاس یک است.

مطلب پیشنهادی : تاثیر داروها در درمان واریس

موارد استفاده از جوراب واریس پنجه باز (open toe)

اثربخشی جوراب واریس پنجه باز و پنجه بسته به لحاظ کنترل علائمی مانند خستگی و ورم پاها یکسان است و انتخاب هرکدام از آنها بر اساس سلیقه شخصی است. در موارد زیر تمایل به استفاده از جوراب واریس پنجه باز بیشتر است.

 • افراد با سایز کفش بزرگ و یا انگشتان بلند
 • کسانی که در ناحیه انگشتان پا حساسیت دارند
 • بیماران با زخم کنار انگشت یا مشکلات ناخن
 • در فصول گرم
 • کسانی که دچار تعریق بیش از حد در ناحیه کف و انگشتان پا می‌شوند
 • افرادی که کفش پنجه باز می‌پوشند

آنژیوپلاستی اصفهان, آنژیوگرافی اصفهان, اکو قلب اصفهان, بهترین متخصص قلب و عروق در اصقهان, بهترین متخصص واریس اصفهان, درمان واریس اصفهان, دکتر خوب واریس اصفهان, دکتر مهرداد طاهریون, متخصص قلب اصفهان, نوار قلب اصفهان

جوراب واریس ورزشکاران

جوراب واریس استاندارد در قسمت مچ فشار بالاتری دارد و عملاً باعث بهبود سیستم گردش خون در پا می‌شود. از طرف دیگر عضلات ساق در زمان پوشیدن جوراب یکنواخت و متوازن‌تر عمل می‌کنند. امروزه ورزشکاران بیشتری از جوراب‌های واریس زیر زانوی کلاس فشار یک در ضمن ورزش استفاده می‌کنند و معتقد هستند که این جوراب‌ها عملکرد ورزشی آنها را بهتر کرده است. به همین دلیل امروزه پوشیدن جوراب زیر زانوی کلاس یک مخصوص ورزش در اکثر کشورها رایج شده است.

تعریف کلاس فشار جوراب واریس (Compression class)

کلاس فشار جوراب همان فشاری است که جوراب طبی در ناحیه مچ به پاها وارد می‌کند. چهار کلاس فشار برای جوراب‌های طبی تعریف شده است که هر کلاس برای بیماری‌ها یا موارد خاصی تجویز می‌شود هر کلاس فشار انواع زیر زانو – وسط ران – بالای ران و جوراب شلواری دارد.

کلاس فشار را در نسخه‌ها با مخفف Ccl می‌نویسند.

 • جوراب کلاس فشار یک فشاری معادل ۱۵- ۲۰ میلیمتر جیوه ایجاد می‌کند. این نوع جوراب برای پیشگیری از مشکلات وریدی در مشاغل مورداستفاده است در سفرهای طولانی هم پوشیدن این جوراب از تورم و سنگینی پاها جلوگیری می‌کند.
 • جوراب کلاس ۲ فشاری معادل ۲۰- ۳۰ میلیمتر جیوه دارد و به بیمارانی که درگیر واریس طنابی هستند تجویز می‌شود.
 • جوراب‌های با کلاس فشار ۳ و ۴ به تشخیص و تجویز پزشک معالج می‌تواند استفاده شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

فواید جوراب واریس با کلاس فشار ۱

در مقاله‌ای که در ژورنال جراحان عروق اروپا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، اشاره‌ای به تأثیر پوشیدن جوراب با فشار ۱۲-۱۸ میلیمتر جیوه کرده است که طبق تحقیقات انجام شده استفاده از این نوع جوراب به مدت یک هفته درد و سنگینی پا را به‌صورت واضحی کاهش می‌دهد. پوشیدن جوراب با فشار مناسب و استاندارد می‌تواند به بهبود گردش جریان خون کمک کند و سنگینی و تورم پا را کاهش دهد. همچنین پوشیدن مرتب جوراب از پیشرفت واریس تا حد زیادی پیشگیری می‌کند و از ایجاد لخته خون در مواردی مانند جراحی‌های سنگین جلوگیری می‌کند. در بیماران مختلف مانند بیماران لنفاوی که دچار تورم پا شده‌اند پوشیدن جـوراب فشار بالای واریس که پزشک معالج تجویز کرده است می‌تواند تورم پا را کاهش دهد.


مطالعه بیشتر :

تمرینات ورزشی برای درمان واریس پا

فشارخون بالا در خانم‌های باردار

کاربرد جوراب واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *