اقدامات مراقبتی قبل و بعد از از اسکلروتراپی | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی اقدامات مراقبتی قبل و بعد از از اسکلروتراپی

در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان اقدامات مراقبتی قبل و بعد از از اسکلروتراپی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قبل از اسکلروتراپی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از درمان اسکلروتراپی، باید از مصرف برخی داروها اجتناب کنید. این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین یا مینوسیکلین (Minocin® یا Dynacin®) ممکن است باعث ایجاد لکه در پوست شما شوند، اگر آنها را هفت تا 10 روز قبل یا بعد از اسکلروتراپی مصرف کنید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد سایر داروهای آنتی بیوتیکی که ممکن است مصرف کنید بپرسید یا از دستورالعمل های ایمن برای قطع این داروها بخواهید. اگر قبل از انجام اقدامات تهاجمی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

به مدت 48 ساعت قبل و بعد از اسکلروتراپی آسپرین، ایبوپروفن (Advil® و Nuprin®) یا سایر داروهای ضد التهابی مصرف نکنید. این داروها ممکن است مانع از عملکرد عامل اسکلروز شونده شوند یا باعث خونریزی بیشتر شما شوند. مصرف استامینوفن (Tylenol® یا Panadol®) اشکالی ندارد. قبل از اینکه مصرف هر دارویی را متوقف کنید، از ارائه دهنده خود دستورالعمل های خاصی را بخواهید.

پردنیزون (Rayos® یا Sterapred®) باعث کاهش اثربخشی عامل اسکلروز کننده می شود. از ارائه دهنده ای که پردنیزون شما را تجویز کرده است بپرسید که آیا می توانید با خیال راحت مصرف آن را 48 ساعت قبل از درمان اسکلروتراپی خود متوقف کنید.

سایر دستورالعمل ها قبل از عمل:

 • قبل یا بعد از اسکلروتراپی هیچ لوسیونی روی پاهای خود قرار ندهید.
 • برای انجام عمل خود یک شلوار کوتاه همراه داشته باشید.
 • اگر جوراب‌های فشرده (جوراب‌های ساپورت) از درمان‌های قبلی دارید، آن‌ها را با خود بیاورید تا ارائه‌دهنده‌تان مطمئن شود که پس از عمل از شما حمایت کافی می‌کند.

در طول اسکلروتراپی چه اتفاقی می افتد؟

 • ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما اسکلروتراپی را در مطب خود انجام می دهد. آنها ممکن است از سونوگرافی برای کمک به پیدا کردن سیاهرگ مناسب برای درمان استفاده کنند.
 • درمان اسکلروتراپی حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. بسته به محل رگ تحت درمان، به پشت یا شکم دراز خواهید کشید.
 • ارائه دهنده شما می تواند از بین چندین ماده شیمیایی موجود برای استفاده در اسکلروتراپی انتخاب کند. آنها ماده شیمیایی و غلظت مناسب آن را بر اساس اندازه سیاهرگی که در حال درمان هستند انتخاب می کنند.
 • قبل از شروع، ارائه دهنده شما ممکن است یک تزریق آزمایشی را امتحان کند و کمی صبر کند تا مطمئن شود که واکنشی به آن نشان نمی دهید.

نکاتی درمورد درمان رگ های واریسی با اسکلروتراپی | بهترین متخصص واریس اصفهان

آنها این مراحل را دنبال خواهند کرد:

 1. ناحیه درمان را تمیز کنید.
 2. پوست خود را در اطراف محل تزریق بکشید. یک دستیار ممکن است از دستان خود برای کمک به این کار استفاده کند، در حالی که ارائه دهنده شما آماده می شود تا سوزن را در پوست شما قرار دهد.
 3. یک محلول مایع یا فوم را مستقیماً با استفاده از سوزن های بسیار ظریف به رگ خونی خود تزریق کنید.
 4. احساس می‌کنید سوزن پوست شما را نیشگون می‌گیرد و احتمالاً احساس سوزش خفیفی دارد. هنگامی که تزریق به داخل رگ‌های شما می‌رود، ممکن است احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید. در وریدهای بزرگتر، ممکن است برای یک یا دو دقیقه در طول تزریق احساس گرفتگی کنید.

تعداد رگ هایی که ارائه دهنده شما در یک جلسه درمان می کند به اندازه و محل رگ های شما و همچنین وضعیت کلی پزشکی شما بستگی دارد.

بعد از درمان اسکلروتراپی چه اتفاقی می افتد؟

 • پس از درمان، ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت 15 دقیقه یا بیشتر دراز بکشید
 • مطمئن شوید که واکنش بدی نسبت به مواد تزریقی نشان نمی دهید.
 • شما می توانید خودتان را به خانه برسانید. ممکن است به فعالیت های معمولی خود، به ویژه پیاده روی، بازگردید.
 • برای فشرده کردن عروق تحت درمان باید سه تا هفت روز از جوراب بافی یا پوشش فشاری استفاده کنید. جوراب‌های پشتیبان خریداری شده از یک فروشگاه بزرگ ممکن است کارساز نباشند، اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یک جوراب فشرده سنگین را تجویز کند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

به مدت 48 ساعت پس از عمل، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 1. از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی خودداری کنید. اگر برای تسکین درد به آن نیاز دارید، ممکن است استامینوفن مصرف کنید.
 2. حمام آب گرم نگیرید یا در گرداب یا سونا ننشینید. ممکن است دوش بگیرید، اما آب باید خنک‌تر از حد معمول باشد.
 3. محل های تزریق را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید.
 4. کمپرس داغ یا هر نوع گرما را روی نواحی تحت درمان قرار ندهید.
 5. از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید (از جمله برنزه کردن و برنزه کردن آفتاب) خودداری کنید.
 6. در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا سوال پس از عمل با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر :

میکرواسکلروتراپی با کمک مادون قرمز

ابلیشن حرارتی درون وریدی

نکاتی درمورد درمان رگ های واریسی با اسکلروتراپی