موارد احتیاط مصرف کارودیلول چیست؟ | دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

قرص کارودیلول برای چیست؟

فشار خون

بیماری فشار خون یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند تمامی بدن را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین باید با دارو و یا تغییر سبک زندگی تحت درمان قرار بگیرد. داروهای فشار خون انواع مختلفی دارند و هر کدام برای گروه خاصی از بیماران کاربرد دارند. یکی از این داروها، داروی کارودیلول است. کارودیلول برای برخی از بیماران فشار خونی تجویز می‌شود و فشار خون را کنترل می‌کند.

 

قرص کارودیلول چیست؟

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

داروی کارودیلول برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی به کار می‌رود. این دارو جهت بهبود علائم بقا پس از حمله قلبی نیز به کار می‌رود. کارودیلول با کاهش فشار خون بالا به جلوگیری از حمله قلبی و مشکلات کلیوی کمک زیادی می‌کند. کارودیلول به خانواده بتا بلاکرها تعلق دارد.

نحوه عملکرد داروی کارودیلول

عملکر داروی کارودیلول به شکل مسدود‌کردن فعالیت برخی از مواد شیمیایی طبیعی بدن مانند اپی نفرین در قلب و رگ‌ها است. این کار موجب کاهش ضربان قلب، کاهش فشار خون و فشار بر قلب می‌شود.

نحوه مصرف کارودیلول چیست؟

به خاطر داشته‌باشید که مصرف داروی کارودیلول فشار خون را درمان نمی‌کند. بلکه آن را در حد کافی نگه می‌دارد. همچنین هنگامی که احساس می‌کنید که دارو اثر خود را گذاشته‌است و دیگر عوارض فشار خون بالا را تجربه نمی‌کنید و به زعم خود درمان شده‌اید، نباید دارو را قطع کنید. تا زمانی‌که از دارو به موقع و به درستی استفاده کنید، می‌توانید اثر آن را ببینید. در صورت قطع دارو بدون مشورت با دکتر قلب ممکن است که عوارضی شما را درگیر کنند.

برای مصرف این دارو نکات زیر را در نظر داشته‌باشید:

  • قرص کارودیلول ۱۲/۵، کارودیلول ۶.۲۵ و قرص کارودیلول ۲۵ از داروهای خوراکی هستند و می‌توانید هر کدام از این داروها را با لیوانی آب مصرف کنید.
  • کپسول یا قرص کاردیول را نشکیند، له نکنید و یا خرد ننمایید. این دارو را به طور کامل قورت دهید.
  • می‌توانید توصیه‌های نوشته‌شده در دستورالعمل این دارو را به دقت بخوانید و از نکات آن کمک بگیرید.
  • می‌توانید قرص کارودیلول را با غذا میل کنید.
  • اگر نمی‌توانید کپسول یا قرص را بخورید، می‌توانید آن را پودر کرده و در یک ماده‌ی غذایی سرد و خمیری مانند سس سیب و یا پوره‌ی سیب قرار دهید و میل کنید. محتویات دارو را بدون جویدن، تنها ببلعید.

قرص کارودیلول برای چیست؟ | دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

چه مدت طول می کشد تا کارودیلول اثر کند؟

زمان اثرگذاری این قرص برای درمان فشار خون بالا ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد، لذا اگر بعد از این مدت احساس بهبود نداشتید یا حالتان بدتر شد (به طور مثال فشارخون شما بالا ماند یا افزایش یافت. یا درد قفسه سینه بیشتری حس می‌کردید) با دکترتان تماس بگیرید. این دارو را به صورت منظم مصرف کنید و در صورت نشانه‌های بهبود به مصرف آن ادامه دهید. اکثر کسانی که از فشار خون بالا رنج می‌برند، نمی‌دانند بیمار هستند.

 

برای اطلاع از خدمات قلب و عروق دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان ، روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *