متخصص قلب اصفهان در طی درمان آنژیوپلاستی چه خطراتی وجود دارد ؟

خطرات درمان با آنژیوپلاستی

اگرچه آنژیوپلاستی یک روش کمتر تهاجمی (کم خطر) نسبت به جراحی بای پس و باز کردن قفسه سینه است، اما این روش هنوز هم خطراتی را دارد.

رایج‌ترین خطرات آنژیوپلاستی عبارتند از:

تنگ شدن مجدد مجرای شریانی  (restenosis)

در  آنژیوپلاستی تنها و بدون قرار دادن استنت، حدود ۳۰ درصد احتمال گرفتگی مجدد عروق وجود دارد. استنت ها برای کاهش خطر گرفتگی مجدد توسعه داده شدند. استنت های فلزی عاری از دارو، احتمال بازگشت تنگی عروق را به حدود ۱۵ درصد کاهش می‌دهند. در حالیکه استفاده از استنت های آغشته به دارو باعث کاهش خطر  بازگشت تنگی عروق به کمتر از ۱۰ درصد می‌شوند.

لخته شدن خون

لخته شدن خون در استنت ها حتی بعد از عمل می‌تواند اتفاق افتد. این لخته‌ها می‌توانند سرخرگ را مسدود کنند و باعث حمله قلبی شوند. مهم است که از داروهایی نظیر؛

  • آسپیرین،
  • کلوپیدوگرل (پلاویکس)،
  • پوزوگرل (Effient)
  • یا داروهای دیگر کاهنده خطر لخته شدن خون

که برای کاهش خطر لخته شدن خون قبل از عمل استفاده می‌شود، بعد از استنت گذاری هم، برای جلوگیری از لخته شدن خون درون آن‌ها استفاده شود.

در مورد مدت زمان لازم برای مصرف این داروها باید با پزشک مشورت کنید. هرگز این داروها را بدون مشورت با پزشک متخصص قلب خوب، قطع نکنید.

خون ریزی

در اثر قرار دادن کاتتر درون رگ، ممکن است دچار خون ریزی شوید. در صورتی که خون ریزی کم باشد ممکن است دچار کبودی شوید. اما در صورتی که خون ریزی جدی باشد، ممکن است نیاز به جراحی و دریافت خون داشته باشید.

خطرات آنژیوپلاستی
خطرات آنژیوپلاستی

خطرات نادر آنژیوپلاستی 

سایر خطرات نادر angioplasty عبارتند از:

حمله قلبی

اگرچه نادر است، اما ممکن است در طی درمان، حمله قلبی بروز یابد.

آسیب به عروق کرونر

شریان کرونری ممکن است در طول جراحی پاره یا متلاشی شود. این عوارض ممکن است به جراحی بای پس اورژانسی نیاز داشته باشد.

مشکلات کلیوی

رنگ مورد استفاده در هنگام آنژیوپلاستی و قرار دادن استنت می‌تواند باعث آسیب به کلیه، به ویژه در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی شود. اگر در معرض این خطر هستید، پزشک ممکن است اقدام به محافظت از کلیه با محدود کردن میزان رنگ کنتراست و اطمینان از اینکه در طی این روش به خوبی آب مصرف کرده باشید، نماید.

سکته

در طی آنژیوپلاستی، وقتی که کاتترها از طریق آئورت وارد می‌شوند، سکته می‌تواند رخ دهد. لخته‌های خون نیز می‌توانند در کاتتر با شکسته شدن آن رها شده و به مغز برسند. سکته مغزی یک عارضه بسیار نادر از آنژیوپلاستی کرونری است که در طول درمان، ممکن است اتفاق افتد.

ریتم‌های غیرطبیعی قلب

در طی مراحل جراحی، ضربان قلب ممکن است خیلی سریع یا خیلی کند باشد. این مشکلات ریتم قلب معمولاً کوتاه مدت است، اما گاهی اوقات استفاده از دارو یا یک ضربان ساز موقت، ضروری است.


متخصص قلب و عروق اصفهان