هشدارها و خطرات مصرف کاپتوپریل | متخصص قلب اصفهان | دکتر مهرداد طاهریون

هشدارها و خطرات مصرف کاپتوپریل

کاپتوپریل

این دارو می‌تواند برخی از مشکلات سلامتی جدی ایجاد کند. این خطر ممکن است برای گروه‌های خاصی حتی بیشتر باشد. بنابراین افراد با سابقه پزشکی خاص، بدون مشورت پزشک نباید این دارو را مصرف کنند. در صورت داشتن هر یک از سوابق پزشکی زیر، باید این دارو را با احتیاط مصرف کنید.

۱. نقایص مادرزادی یا سقط جنین

کا‌پتوپریل می‌تواند باعث نقص مادرزادی یا سقط جنین شود. اگر باردار شدید، فورا مصرف کاپتوپریل را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید. اگر می‌خواهید باردار شوید، قبل از قطع کاپتوپریل سایر گزینه‌های دارویی را با مشاور دارویی خود در میان بگذارید.

۲. تشدید مشکلات کلیوی با مصرف قرص زیر زبانی کا‌پتوپریل

در برخی موارد نادر، کاپتوپریل می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن مشکلات کلیوی شود. قبل از شروع مصرف کاپتوپریل و حداقل یک بار در سال پس از آن باید آزمایش خون برای بررسی سلامت کلیه‌های خود انجام دهید.

۳. تاثیر قرص خط دار کا‌پتوپریل ۵۰ میلی‌گرم بر آسیب کبدی

به ندرت، کاپتوپریل می‌تواند باعث نارسایی کبد شود. اگر متوجه زردی پوست یا چشم شدید، مصرف کاپتوپریل را متوقف کنید و فورا با پزشک خود صحبت کنید. برای بررسی سلامت کبد باید آزمایش خون انجام دهید.

۴. تاثیر قرص زیرزبانی کاپتوپریل بر سرفه

مصرف کا‌پتوپریل ممکن است باعث تحریک خفیف گلو یا سرفه خشک و شدید شود. این عارضه جانبی تا حدودی شایع است و معمولا در چند ماه اول مصرف دارو رخ می‌دهد. این یک عارضه جانبی نیست که بدن شما با آن سازگار شود و باید از داروهای فشار خون یا نارسایی قلبی متفاوت استفاده کنید. این سرفه پس از چند هفته قطع دارو از بین می‌رود.

۵. تورم صورت و گلو

آنژیوادم یا تورم در صورت، لب‌ها، زبان، گلو و سایر اندام‌ها می‌تواند در هر زمانی هنگام مصرف کاپتوپریل و سایر مهارکننده‌های ACE رخ دهد. این خطر برای سیاه پوستان بیشتر است. برخی از داروهای مورد استفاده برای سرطان های خاص و پیوند اعضا (اورولیموس و سیرولیموس) نیز خطر ابتلا را افزایش می‌دهند. اگر تورم در زبان یا گلو دارید، به خصوص اگر باعث مشکل در تنفس شود، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

۶. پتاسیم بالا

کاپتوپریل می‌تواند میزان پتاسیم را در بدن شما افزایش دهد. پتاسیم بالا می‌تواند بسیار خطرناک باشد و نیاز به درمان فوری دارد. دیابت و مشکلات کلیوی نیز خطر ابتلا به پتاسیم بالا را افزایش می‌دهند. چندین داروی دیگر نیز وجود دارند که سطح پتاسیم را افزایش می‌دهند، بنابراین حتماً از داروساز یا متخصص قلب خود در مورد داروهایی که می‌توانند با کاپتوپریل تداخل داشته باشند، سوال کنید.

۷. تاثیر کا‌پتوپریل ۲۵ بر فشار خون پایین

کا‌پتوپریل می تواند فشار خون شما را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس سبکی سر یا سرگیجه به خصوص در هفته اول مصرف آن شود. این ممکن است باعث بیهوش شدن یا افتادن شما شود. هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا درازکش مراقب باشید تا از این امر جلوگیری کنید. اگر نارسایی قلبی دارید، باید اولین دوز کاپتوپریل را در حضور پزشک مصرف کنید تا مطمئن شوید فشار خون شما خیلی پایین نمی‌آید.

۸. کاپتوپریل و افزایش خطر عفونت

کاپتوپریل می‌تواند باعث کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون شود. این اتفاق می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. در صورت مشاهده علائم عفونت مانند تب یا گلودرد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

۹. حساسیت دارویی و واکنش آلرژیک

کا‌پتوپریل می‌تواند یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده زندگی ایجاد کند. علائم عبارتند از:

  • مشکل در تنفس
  • تورم گلو یا زبان
    اگر به کاپتوپریل واکنش آلرژیک داشته‌اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می‌تواند کشنده باشد.

۱۰. لوپوس

داروهای فشارخون مانند هیدرالازین می‌توانند باعث بیماری لوپوس شوند. کاپتوپریل نیز یک داروی فشار خون است و ممکن است در صورت وجود لوپوس آن را تشدید کند.

هشدارها و خطرات مصرف کاپتوپریل | متخصص قلب اصفهان | دکتر مهرداد طاهریون

موارد منع مصرف کاپتوپریل

برای دسته خاصی از افراد مصرف این دارو ممکن است اثرات نامطلوبی به جا بگذارد.

مصرف قرص خط دار کاپتوپریل ۵۰ میلی گرم در زنان باردار

کاپتوپریل یک داروی حاملگی دسته D است. یعنی:

تحقیقات انجام شده روی انسان، اثرات نامطلوبی را برای جنین هنگام مصرف دارو توسط مادر نشان داده است.
این دارو فقط درصورتی باید مصرف شود که فرد به فشار خون در بارداری یا فشار خون بسیار بالا مبتلا باشد.
اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک زنان و زایمان خود صحبت کنید. از پزشک خود بخواهید در مورد آسیب خاصی که ممکن است به بارداری شما وارد شود به شما بگوید. این دارو تنها در صورتی باید استفاده شود که خطر بالقوه با توجه به مزایای بالقوه دارو قابل قبول باشد.

مصرف قرص زیرزبانی کاپتوپریل در زنان شیرده

کا‌پتوپریل ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌شود عوارض جانبی ایجاد کند. اگر به کودک خود شیر می‌دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که شیردهی یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

مصرف کاپتوپریل ۲۵ در سالمندان

افراد مسن ممکن است داروها را کندتر پردازش کنند. یک دوز معمولی بزرگسالان ممکن است باعث شود سطح این دارو در بدن شما بالاتر از حد طبیعی باشد. اگر سالخورده هستید، ممکن است به دوز کمتر یا برنامه دوز متفاوتی نیاز داشته باشید.

کودکان

این دارو در کودکان مطالعه نشده است. در کودکان کمتر از ۱۸ سال نباید استفاده شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به تماس با ما دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *