متخصص قلب اصفهان

رعایت نکات لازم پس از انجام آنژیوپلاستی

در صورتی که فرد پس از آنژیوپلاستی به آنژین یا درد سینه دچار شود باید ظرف ۲۴ ساعت پس از یک حمله آنژین با پزشک خود صحبت کرده تا درمان مناسب را دریافت کند.

در درصد کوچکی از موارد، شریان کرونری می تواند دوباره در همان محل تنگ شده و علائم آنژین را به وجود آورد. در این صورت، این بازگشت معمولا در ۶ ماه اول پس از عمل رخ می دهد.

ممکن است، شریان کرونری در محلی دیگر نیز به تنگی دچار شود. ضروری است تا بیمار دارو ها را به گونه تجویز شده مصرف کند و جهت کاهش خطر عود کردن بیماری، سبکی از زندگی داشته باشد که برای سلامت قلب مفید است.

مصرف دارو بعد از انجام آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی

احتمال دارد قبل از ترک بیمارستان برای بیمار دارو تجویز شود. مصرف دارو ها بخشی مهمی از درمان می باشد. برای اینکه دارو ها موثر واقع شوند فرد باید آن ها را به صورت منظم و به گونه ای مصرف کند که پزشک توصیه کرده است.

در صورتی که فرد تحت آنژیوپلاستی قرار گرفته باشد، مصرف داروهایی مانند آسپرین، کلوپیدوگرل یا تیکاگرلور برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی بر روی استنت و مسدود شدن شریان، مورد نیاز خواهند بود.

در صورتی که بیمار مکمل ها یا دارو های بدون نسخه مصرف می کند، این موضوع باید با پزشک در میان گذارده شود؛ زیرا برخی موارد می توانند تاثیر نامطلوبی بر روی داروی تجویز شده بر جای بگذارند.

بدون مشورت با پزشک یا پرستار نباید مصرف داروهای تجویز شده را قطع کرد. قطع مصرف این دارو ها به صورت ناگهانی می تواند وضعیت بیمار را به طرز قابل توجهی بدتر کند.

قرص های اختلال نعوظ نباید به همراه اسپری TNG یا قرص های نیترات مصرف شوند. این داروها باید با ۲۴ ساعت فاصله مصرف شوند، چنین ترکیبی از داروها می تواند سبب افتی شدید در فشار خون شود که آن نیز منجر به گیجی، غش کردن یا حتی یک حمله قلبی می شود.

در صورتی که در ارتباط با دارو ها یا عوارض ناخواسته آن ها هر گونه سوال یا نگرانی دارید لطفا با پزشک، پرستار یا دارو ساز خود در میان بگذارید. امکان دارد گزینه های دیگری نیز وجود داشته باشند و در آن صورت دارویی تجویز می شود که برای شما مناسب می باشد.


بیشتر بخوانید : روش های تشخیص بیماری های قلبی


بهبودی بعد از آنژیوپلاستی با رعایت این نکات
بهبودی بعد از آنژیوپلاستی با رعایت این نکات

توانبخشی قلبی

شرکت در کلاس های توانبخشی قلبی، فرد و خانواده او را حمایت کرده و به آن ها اطلاعاتی درباره نحوه زندگی مناسب با بیماری قلبی ارائه می دهد. توانبخشی قلبی می تواند در موارد زیر به فرد کمک کند:

۱- بازگشت سریع تر به کار و دیگر فعالیت ها

۲- کاهش احتمال ابتلا به آنژین صدری و اضطراب

۳- بهبود سطح تناسب اندام

چه مدت بعد از آنژیوگرافی می توان به خانه رفت؟

بعد از آنژیوپلاستی یا آنژیوگرافی کرونری ، اغلب افراد روز بعد از آنژیوگرافی یا آنژیوپلاستی مرخص میشوندو فعالیت های عادی و روزمره خود را از سر می گیرند.

بسته به شرایط فرد، زمان از سرگیری فعالیت های روزانه می تواند کمتر یا بیشتر باشد. بیمار می تواند این مورد را با متخصص قلب خود در میان بگذارد.

برگشت به کار بعد از آنژیوگرافی

هر چند که این مورد بسته به طبیعت شغل فرد و دیگر وقایع قلبی متفاوت است اما بسیاری از افراد می توانند پس از ۲ تا ۵ روز بر سر کار بازگردند. در ارتباط با موارد مورد انتظار با پزشک متخصص قلب، پرستار یا دیگر متخصصان سلامت گفتگو کنید.

رانندگی بعد از آنژیوگرافی

فرد باید حداقل ۲ روز پس از آنژیوپلاستی از رانندگی کردن خودداری کند. همچنین، در صورتی که فرد تحت عمل آنژیوپلاستی قرار گرفته باشد قبل از رانندگی کردن باید ۴۸ ساعت پس از عمل صبر کند تا از عوارض خونریزی احتمالی پیشگیری شود.

در صورتی که فرد به عوارضی ناشی از این فرایند دچار شود و یا حمله قلبی را تجربه کرده که به انجام آنژیوپلاستی منجر شده است، باید تا زمانی که ترخیص پزشکی به او داده نشده از رانندگی کردن اجتناب کند. این زمان معمولا برای رانندگی ماشین ۲ هفته می باشد.


متخصص قلب و عروق اصفهان