متخصص قلب اصفهان توصیه های به بیماران قلبی در زمان شیوع ویروس کرونا

توصیه‌های متخصص قلب به بیماران قلبی برای پیشگیری از کرونا

دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان ، با بیان اینکه بیماران قلبی جزو گروه های پرخطر از نظر ابتلا به ویروس کرونا هستند، گفت: افرادی که دچار گرفتگی رگ‌های قلبی و قدرت قلب پایین بوده و یا همزمان رگ‌ها و دریچه قلبشان، گرفتگی دارد، در معرض خطر هستند.

 بیمارانی که دچار نارسایی قلبی یا فشار خون بالا بوده و یا همزمان مشکلات دیگری مانند دیابت دارند و همچنین افراد سیگاری جزو گروهای پرخطر هستند.

 کرونا در بیماران قلبی و افراد مسن هم شایع بوده و هم عارضه بیشتری ایجاد می‌کند. در یک گزارش از چین، کرونا باعث آسیب قلبی در ۲۰ درصد از بیماران شده بود. در این گزارش، مرگ و میر در افرادی که قلبشان گرفتار شده بود، چندین برابر افرادی با قلب سالم بود؛ بنابراین بیماران قلبی باید خیلی مراقب باشند.

 در صورت نیاز فوری بیمار به عمل جراحی، تیم عمل شامل جراح و متخصص بیهوشی و کارکنان اتاق‌های عمل و آی سی یو و پرستاران باید تمامی اقدامات پیشگیری کننده و محافظت را برای حفظ سلامتی بیمار و جان خودشان انجام دهند.

بیماران قلبی که در گذشته جراحی قلب نیز انجام داده اند باید اصولی مانند جدایی از جمع، بهداشت عمومی، نوشیدن مایعات فراوان و استراحت و آرامش را رعایت کنند.

بیماران در صورت وجود مشکل حتما با پزشک معالج خود تماس بگیرند . ممکن است بیماری، گرفتگی کمی در رگ‌های قلبی داشته باشد که علایم آن در شرایطی مثل فعالیت با اضطراب تشدید می‌شود.

 این بیماران حتما باید با تغییر علایم خصوصا افزایش درد سینه یا تنگی نفس با پزشک معالج یا اورژانس تماس گرفته و نسبت به تغییر دارو یا اضافه کردن آن و مراجعه به مرکز درمانی اقدام کنند. هر گونه تغییر در علایم یا تنگی نفس غیرعادی یا ضربان‌های قلبی نامرتب و تغییر شدید در فشارخون نیازمند درمان یا تغییر دارو بوده و بهتر است اقدام شود.

 مراجعه بی‌مورد باعث افزاش تردد و سطح تماس شده و به گسترش کرونا کمک می،کند، بنابراین بهتر است ارتباط به جز موارد واقعا اورژانسی به صورت تلفنی و غیر حضوری و از راه دور باشد. راه اندازی مراکز تخصصی مجازی ویزیت و درمان بیماران در هر رشته کاری مثل کلینیک مجازی قلب، کلیه یا روانشناسی راهکار مناسبی است که مراکز مسئول مانند دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها می‌توانند انجام دهند.


توصیه های بهداشت جهانی در رابطه با کرونا ویروس