گزینه‌های موجود برای جراحی بای پس قلب | متخصص قلب اصفهان

گزینه‌های موجود برای جراحی بای پس قلب

در دهه گذشته، گزینه‌های بیشتری برای جراحی بای پس قلب در دسترس قرار گرفت.

این گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

آنژیوپلاستی با بالون “Balloon angioplasty”
آنژیوپلاستی با بالون گزینه‌ای است که با احتمال بالا توسط پزشکان توصیه می‌شود. در طی این درمان، یک لوله از طریق شریان مسدود شده شما وارد می‌شود. پس از آن، یک بادکنک کوچک برای باز کردن شریان باد می‌شود. سپس پزشک لوله و بالون را برمی‌دارد. یک بست کوچک فلزی که به آن استنت نیز گفته می‌شود در جای خود باقی خواهد ماند. این استنت “stent” باعث می‌شود که شریان به اندازه قبلی خود منقبض نشود. آنژیوپلاستی با بالون ممکن است به اندازه جراحی بای پس قلب موثر نباشد اما خطر کمتری دارد.

ضد انعقاد پیشرفته خارجی (EECP)

ضد انعقاد پیشرفته خارجی (EECP) یک روش سرپایی است. بر اساس مطالعات متعدد، این منبع می‌تواند به عنوان یک منبع معتبر جهت جراحی بای پس قلب انجام شود. این روش در سال 2002، توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای استفاده در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب (CHF) تأیید شد. EECP شامل فشرده‌سازی رگ‌های خونی اندام تحتانی است. این روش باعث افزایش جریان خون در قلب می‌شود. خون اضافی با هر ضربان یا تپش به قلب منتقل می‌شود.

با گذشت زمان، برخی از رگ‌های خونی ممکن است “شاخه‌های” اضافی ایجاد کنند که خون را به قلب منتقل ‌کنند و به نوعی “بای پس طبیعی” تبدیل می‌شوند. EECP در طول هفت هفته روزانه به مدت یک تا دو ساعت تجویز می‌شود.

گزینه‌های موجود برای جراحی بای پس قلب | متخصص قلب اصفهان

داروها

شما می‌توانید قبل از استفاده از روش‌هایی مانند جراحی بای پس قلب، برخی از داروهای مرتبط با بیماری‌های قلبی را بررسی نمایید. بتا بلاکرها “Beta-blockers” می‌توانند آنژین “angina” پایدار را تسکین دهند. شما می‌توانید از داروهای کاهنده کلسترول به منظور کاهش سرعت تجمع پلاک در رگ‌های خود استفاده کنید.

همچنین پزشک ممکن است به منظور جلوگیری از حملات قلبی، دوز روزانه آسپرین با دوز کم (آسپرین کودک) را توصیه کند. آسپرین درمانی در افرادی که سابقه بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک “atherosclerotic” دارند (مانند حمله قلبی یا سکته) بسیار موثر است.

  • کسانی که سابقه قبلی ندارند می‌بایست آسپرین را به عنوان داروی پیشگیری استفاده کنند.
  • افرادی که در معرض خطر بالای حمله قلبی و سایر بیماریهای قلبی عروقی آترواسکلروتیک هستند.

همچنین خون‌ریزی در آن‌ها با احتمال کمی وجود دارد.

رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی

بهترین اقدام پیشگیرانه که توسط انجمن قلب آمریکا (AHA) تجویز شده است، شیوه زندگی “سالم در برابر قلب” است. رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و چربی‌های اشباع و ترانس کم به قلب شما کمک می‌کند تا سالم بماند.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالعه بیشتر :

جراحی بای پس قلب چیست؟

پیشگیری از کاردیومیوپاتی

بررسی علل بروز میوکاردیت