کاربردهای آنژیوپلاستی عروق کاروتید | متخصص قلب اصفهان

بررسی کاربردهای آنژیوپلاستی عروق کاروتید

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری (فنر زدن) نوعی عمل برای بهبود جریان خون در شریان و ورید است. شریان کاروتید یک شریان بزرگ است که در هر دو طرف گردن قرار دارد. آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری با شریان کاروتید سر و کار دارد. در این روش، پزشکان از یک لوله ی باریک با یک بادکنک در نوک آن برای باز کردن شریان استفاده می کنند. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان کاربردهای آنژیوپلاستی عروق کاروتید را مورد بررسی قرار می دهیم.

شریان های کاروتید، خون غنی از اکسیژن را به مغز شما می فرستند. بیماری تنگی شریان کاروتید به این معنی است که یک یا هر دوی این شریان ها تنگ و مسدود شده و جریان خون کاهش یافته است. این بیماری می تواند یکی از علت های بروز سکته ی مغزی باشد. آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری روشی غیر تهاجمی و غیر جراحی است که به باز شدن این شریان کمک خواهد کرد.

در طی این عمل، یک لوله ی انعطاف پذیر باریک (کاتتر) در شریان کشاله ی ران شما قرار گرفته و به آرامی تا داخل شریان کاروتید مشکل دار در گردنتان می رود. این کاتتر یک بادکنک (بالون) کوچک خالی روی نوکش دارد که وقتی لوله به قسمت تنگ و مسدود کاروتید می رسد، بادکنک را باد می کنند. این عمل که به باز کردن شریان های مسدود شده کمک می کند. آنژیوپلاستی نام دارد. همچنین ممکن است یک لوله ی فلزی کوچک به نام استنت را در شریان باز شده قرار دهند تا به باز نگه داشتن شریان کمک کند.

متخصص قلب اصفهان روش انجام انژیو پلاستی چگونه است؟

زمان نیاز به آنژیوپلاستی کاروتید و فنر زدن

اگر تنگی (گرفتگی یا انسداد) شریان کاروتید دارید، احتمالاً به این عمل نیاز خواهید داشت. این بیماری شامل تنگ و مسدود شدن یک یا هر دو شریان کاروتید است که اغلب به دلیل تجمع پلاک داخل شریان (یا همان تصلب شرایین) ایجاد می شود. عواملی که می توانند خطر گرفتگی کاروتید را افزایش دهند شامل استعمال سیگار، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، چاقی و بالا رفتن سن می باشد.

بیماری گرفتگی شریانی کاروتید ممکن است تا مدت ها علائمی ایجاد نکند اما بعضی از بیماران علائمی از قبیل مشکلات بینایی یا از دست دادن عملکرد عصبی در قسمت خاصی از بدن خود را تجربه کنند. همچنین خطر تشکیل لخته ی خون در شریان کاروتیدی که مسدود شده نیز وجود دارد. اگر این لخته ی خون به مغز برسد، می تواند جریان خون مغز را مسدود کند و ممکن است باعث آسیب جدی به مغز، سکته مغزی و حتی مرگ شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان

اگر تنگی خفیف شریان کاروتید داشته باشید، پزشک ممکن است داروهایی برای کاهش خطر سکته برای شما تجویز کند. اگر این تنگی و انسداد شدیدتر باشد. به احتمال زیاد پزشک شما برای باز کردن شریان ها آنژیوپلاستی را توصیه خواهد کرد. مخصوصاً اگر سابقه ی سکته ی مغزی یا سکته ی خفیف داشته باشید. به سکته ی خفیف، حمله ی ایسکمیک گذرا (TIA) نیز می گویند.

آنژیوپلاستی کاروتید و استنت گذاری یکی از گزینه های درمانی است. گزینه ی دیگر درمان، جراحی اندآرترکتومی کاروتید است که در آن پلاک ها و قسمت های آسیب دیده ی شریان را بر می دارند. آنژیوپلاستی کاروتید و فنر زدن یک روش کم تهاجمی است و فقط از یک برش کوچک استفاده می کند. ممکن است به همین دلیل زمان بهبودی و نقاهت کوتاه ‌تر شود و از خطرات بیهوشی عمومی نیز جلوگیری کند. با پزشک خود در مورد عوارض و مزایای روش مناسب خودتان مشورت کنید.


مطالعه بیشتر 

درمان رگ های واریسی با میکرو فلبکتومی (MSA)

مقایسه نارسایی شریانی و وریدی

مزیت های روش اولتراسوند – اسکلروتراپی با فوم هدایت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *