مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA) | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA)

معمولاً واریس رگ‌ها به صورت توده‌های برجسته و بی رنگ که زیر سطح پوست قابل مشاهده است دیده می‌شود. این اختلال همیشه در پاها به وجود می‌‌آید و گاهی اوقات نیز عروق واریسی متورم که حالت پیچ خورده دارند در سطح پوست مشاهده می‌شوند که به آنها عروق عنکبوتی گفته می‌شود. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA) خواهیم پرداخت.

اگرچه این رگ‌ها می‌توانند دردناک باشند و ظاهر نامناسبی را به وجود بیاورند معمولاً خطری ندارند. در صورتی که این رگ‌ها متورم شوند نسبت به لمس حساسیت بالایی خواهند داشت و باعث می‌‌شوند خون رسانی به آن نقاط متوقف شود و به این ترتیب پاها متورم می‌شوند، پوست آنها دچار خارش می‌شود و در هنگام لمس این نواحی درد حساس خواهد شد. علاوه بر آنکه این رگ‌ها روی سطح پوست به وجود می‌آیند گاهی اوقات یک شبکه عمیق را درون پا تشکیل می‌دهند. در برخی موارد نادر یکی از عروق داخلی پا دچار واریس می‌‌شود که معمولاً این عروق واریسی عمیق قابل مشاهده نیستند اما می‌توانند باعث بروز تورم یا خارش پا شوند و ممکن است در برخی نقاط لخته‌های خون تشکیل گردد. لیزر درمانی به عنوان بهترین روش برای درمان واریس شناخته می‌‌شود.

EVLA روشی جدید در درمان واریس با لیزر بدون نیاز به جراحی است. در این روش ورید های غیر طبیعی به جای مسدود و خارج شدن به وسیله لیزر سوزانده می شوند. مبنای این روش درمانی بر اساس سوزاندن و بستن رگ های معیوب و هدایت بار رگ های خونی آن به رگ های دیگر است.

تعریف لیزر درمانی

لیزر درمانی برای درمان واریسلیزر یک پرتو نوری متمرکزشده است که برخی از متخصصین می‌توانند از آن برای درمان بیماری واریس استفاده کنند. گرمای لیزر، رگ مبتلا را از بین می‌برد و یک بافت فاسد شکل می‌گیرد. بافت اسکاری یا فاسد باعث بسته شدن رگ می‌شود. رگ بسته از فرایند خونرسانی حذف شده و می‌میرد. پس از یک یا دو سال، رگ کاملاً از بین می‌رود. از بین بردن رگ مبتلا به واریس به کمک لیزر شامل گرما دادن به رگ و مسدود کردن آن می‌شود. این عمل معمولاً بدون نیاز به بیهوشی عمومی و تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. متخصص یا مشاور در مورد مناسب بودن روش با شما گفتگو و تبادل‌نظر خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی : راهکارهای درمانی برای لکه‌های قهوه‌ای روی پا

رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی کوچک می‌تواند به کمک لیزر درمانی که در سطح پوست انجام می‌شود درمان شوند. لیزر با به کارگیری یک انرژی پرتوان که عروق خونی را در سطح پوست از بین برده و تخریب می‌کند. نتایج متفاوت است و ممکن است برای حصول نتایج مطلوب لازم باشد که لیزر در چندین جلسه درمانی انجام شود. این روش درمانی عموماً کم تهاجمی‌تر از اسکلروتراپی و عمل جراحی برداشتن ورید است. عوارضی که ممکن است پس از لیزر درمانی ایجاد شوند شامل تغییر رنگ موقتی پوست می‌شود.

لیزر درمانی ساده

لیزر درمانی ساده در خارج از پوست انجام شده و رگ‌های عنکبوتی زیر سطح پوست را درمان می‌کند. گرمای لیزر رگ مبتلا را از بین برده و آن را تبدیل به یک بافت اسکار می‌کند. این بافت اسکار رگ را می‌بندد و رگ بسته‌شده از مسیر خونرسانی خارج شده و می‌میرد.

مزایا
 • عمل لیزر یک روش مؤثر و بی‌خطر برای درمان رگ‌های واریسی است
 • در این روش فقط قسمت آسیب‌دیده رگ تحت درمان قرار می‌گیرند
 • بافت اطراف آسیب نمی‌بیند
 • این روش جراحی درد ندارد
 • زمان انجام عمل جراحی کوتاه است
 • دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه است
 • پس از انجام این عمل جراحی بافت اسکاری یا عیوب زیبایی روی بدن باقی نمی‌ماند

درمان واریس با لیزر | بهترین متخصص واریس اصفهان | درمان واریس اصفهان

لیزر درمانی درون عروقی

لیزر درمانی درون عروقی یک روش کم تهاجمی است که می‌تواند رگ‌های واریسی را درمان کند. در روش لیزر درون عروقی از انرژی لیزر که پرتو متمرکزشده نوری است استفاده می‌شود. لیزر پزشکی با رهاسازی انرژی نور به سمت بافت هدف که به دقت مشخص شده است کار می‌کند؛ بنابراین بافت‌های مجاور تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. لیزر درون عروقی یک روش سریع، بی‌خطر و مؤثر است که مزایای زیبایی زیادی داشته و می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد.

مزایا

لیزر درون عروقی یک روش بدون عارضه جانبی است. برخی از مزایای انجام این عمل عبارتند از:

 • این عمل در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.
 • این روش یک عمل سرپایی محسوب می‌شود.
 • علائم آن به سرعت برطرف می‌شود.
 • دوران نقاهت و بهبودی پس از این روش طولانی نیست
 • برای انجام این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست
 • نتایج با اسکار همراه نیستند
 • نرخ موفقیت در این روش جراحی 98 درصد است

عوارض لیزر واریس پا

احتمال بروز عوارض جانبی جدی پس از EVLA بسیار نادر است.

ترومبوفلبیت

EVLA دیواره ورید را به وسیله حرارت تخریب کرده و واکنش بدیهی ورید به آن نیز التهاب دیواره خواهد بود. پس از این واکنش بیمار سفتی و حساسیت به لمس را در ناحیه ورید احساس خواهد کرد. ورید های واریسی که از ورید درمان شده تغذیه می شوند به دلیل تشکیل لخته های خونی در خود سفت و برآمده می گردند. این لخته های خونی خطرناک نبوده و بدن آن ها را ظرف چند هفته به صورت طبیعی جذب می کند.

آسیب عصبی

از آنجایی که اعصاب می توانند در امتداد ورید های واریسی نیز قرار گرفته باشند، امکان آسیب دیدن آن ها در حین EVLA یا خارج کردن ورید وجود دارد. برخی از افراد مبتلا به این آسیب عصبی، بی حس شدن برخی نواحی پوست خود را بیان دارند. این موارد اغلب ظرف چند ماه بهبود می یابند.

سوختگی

با اینکه در این فرایند احتمال سوختگی پوست به وسیله لیزر وجود دارد اما این احتمال بسیار نادر است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

DVT یا ترومبوز ورید های عمقی

DVT به تشکیل شدن لخته خونی در ورید های عمقی پا گفته شده و به عنوان یکی از عوارض جراحی شناخته می شود. شکسته شدن یا جا به جایی لخته ها می تواند خطرناک باشد. با اینکه خطر ابتلا به DVT پس از این فرایند بسیار پایین است اما مواردی از آن گزارش شده است.

تفاوت روش های درمان واریس پا

در صورتی که افراد علاوه بر درمان قطعی بیماری، خواهان اجتناب از جراحی، بیهوشی عمومی و وقفه در از سر گیری فعالی های عادی خود هستند باید انجام یکی گزینه های درمانی زیر را در نظر گیرند:

فوم اسکلروتراپی

این مورد برای افرادی مناسب است که شدت واریس آن ها کمتر بوده و با انجام جلسات درمانی متعدد، امکان بازگشت ورید ها و نیاز به انجام درمان های بیشتر مشکلی ندارند. این درمان از کمترین میزان تهاجم برخوردار است.

ابلیشن با امواج رادیویی RFA

RFA برای کسانی مناسب است که بخشی پهن، دراز یا مستقیم از ورید آن ها نیازمند درمان است. این درمان تقریبا برای 70 درصد از بیماران مناسب است.

EVLA

این فرایند صرف نظر از کوتاهی یا بلندی ورید، تقریبا برای همه افراد مناسب است. روش و نتایج EVLA و RFA تقریبا یکسان هستند.


مطالعه بیشتر :

چگونگی تشخیص ضربان قلب جنین

علل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در ساق پا

مراحل رشد قلب و سیستم گردش خون جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *