عوارض مصرف طولانی مدت آسپرین | متخصص قلب اصفهان

عوارض مصرف طولانی مدت آسپرین

خطر ابتلا به مشکلات معده، از جمله خونریزی، برای افرادی که به طور منظم آسپرین مصرف می کنند، وجود دارد. استفاده از الکل، می تواند این خطر را افزایش دهد. اگر برای شما آسپرین تجویز شده است، از پزشک خود بپرسید که آیا نوشیدن مقادیر متوسط الکل برای شما بی خطر است یا خیر. از عوارض مصرف طولانی مدت آسپرین آگاه شوید .

افراد مبتلا به دیابت که سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی ندارند، ممکن است نیازی به استفاده از آسپرین درمانی نداشته باشند، مگر اینکه پزشک مصرف آن را به عنوان بخشی از برنامه کلی درمان، توصیه نماید.

عوارض مصرف طولانی مدت آسپرین | متخصص قلب اصفهان

عوارض جانبی آسپرین

محتمل ترین عارضه جانبی این دارو، افزایش خطر خونریزی ست، زیرا آسپرین میزان چسبندگی پلاکت ها را کاهش می دهد. به طور کلی، این خونریزی ها بسیار جزئی هستند، اما گاهی اوقات بیماران ممکن است خونریزی های شدیدتری را تجربه کنند.

این خونریزی ها معمولاً در معده یا روده رخ می دهند، جایی که می تواند باعث از دست دادن قابل ملاحظه و گاها تهدید کننده حیات خون شود. در صورت ابتلا به زخم معده یا اثنی عشر، احتمال بروز خونریزی افزایش می یابد.

علائم این نوع خونریزی شدید شامل درد بالای شکم، دفع خون، مدفوع سیاه یا استفراغ خونی ست. اگر این اتفاق افتاد، فورا به پزشک مراجعه نمایید.
خونریزی شدید همچنین ممکن است در مغز رخ دهد و منجر به بروز سکته مغزی شود. وجود این عوارض نادر، اما بسیار خطرناک و شدید، توضیح می دهد که چرا مصرف آسپرین توسط افراد سالم توصیه نمی گردد. گاها، حساسیت به آسپرین در افراد مبتلا به آسم رخ می دهد و می تواند باعث بروز حملات آسم شود.

به دلیل وجود خطر ابتلا به عوارض جانبی، مصرف آسپرین توسط افراد سالم توصیه نمی شود. همچنین افراد مبتلا به آسم، باید از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن اجتناب کنند.

چرا پزشک برایم آسپرین تجویز نمیکند؟

محتمل ترین دلیل، این است که سابقه حساسیت آسمی آسپرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی داشته باشید. علت دیگر، ممکن است داشتن سابقه خونریزی معده یا روده باشد. پزشک فواید و خطرات این درمان را در شرایطی از این دست در نظر می گیرد.

درمان جایگزین آسپرین چیست؟

برای افرادی که با توصیه پزشک باید آسپرین مصرف کنند، اما معمولاً به دلیل حساسیت آسمی، نمی توانند، با تشخیص پزشک کلوپیدوگرل توصیه می گردد. این دارو پلاکت های خون را مهار می کند اما بر سیکلواکسیژناز تأثیر نمی گذارد.

 


پیشنهاد ما به شما دوستان عزیز دکتر مهرداد طاهریون بهترین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترونشن اصفهان می باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

جهت مشاهده صفحه‌ی رسمی اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

هولتر نوار قلب

باورهای غلط در مورد سکته قلبی

انواع فنر یا استنت برای رگ

رژیم غذایی بیماران قلبی