عوارض، مزایا و مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا | دکتر خوب واریس اصفهان

بررسی عوارض، مزایا و مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا

واریس به تورم و پیچیده شدن عروق خونی گفته می‌شود که باعث برجسته شدن رگ ها در زیر پوست می‌شود. این رگهای برجسته آبی و بنفش معمولاً در پاها، کف پا یا قوزک پا ظاهر می‌شوند و ممکن است با سوزش و درد همراه باشد. عروق عنکبوتی که در اطراف رگهای واریسی تشکیل می‌شود به شکل خطوط قرمز و بنفش ریزتری ظاهر می‌شوند که در نزدیکی پوست قرار دارند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون دکتر خوب واریس اصفهان به بررسی عوارض، مزایا و مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا خواهیم پرداخت.

اگرچه این رگ ها ظاهری ناخوشایند و ناراحت کننده برای بیمار به همراه می‌آورد اما در اکثر افراد مسئله خطرناکی محسوب نمی‌شود. واریس شدید در بعضی مواقع ممکن است منجر به بروز مشکلات سلامتی جدی مانند لخته شدن خون شود. اکثر نشانه‌های واریس را می‌توانید در خانه درمان کنید یا از متخصص مراقبت های پزشکی بخواهید با استفاده از تزریق، لیزر تراپی یا جراحی آن را مداوا کند.

روش های درمان واریس

اگر فرد با نشانه یا ناراحتی خاصی مواجه نباشد و بروز عروق عنکبوتی در دست یا پاهایش مشکلی برای او ایجاد نکرده باشد ضرورتی برای درمان این موضوع وجود ندارد. اکثر افراد مبتلا به واریس به کمک درمان های خانگی مانند جوراب واریس قادر خواهند بود تا این نشانه ها را از بین ببرند.

با این حال اگر فرد با نشانه هایی مواجه بود که به آسانی بهبود نمی‌یافت، شاید لازم باشد برای کاهش درد یا پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند زخم پا، تغییر رنگ پوست یا تورم، به دنبال مداوای پزشکی آن باشد. بعضی افراد نیز به دلایل زیبایی به دنبال خلاص شدن از شر عروق عنکبوتی ایجاد شده در دست‌ها یا پاهایشان هستند.

مطلب پیشنهادی : راهکارهای درمانی برای لکه‌های قهوه‌ای روی پا

مزایای درمان واریس به روش عمل جراحی

از این روش در درمان رگهای بزرگ شده که با مشکلات جدی تری همراه هستند استفاده می‌شود.

معایب درمان واریس به روش عمل جراحی

وجود درد بعد از جراحی و دوره ریکاوری طولانی مدت همچنین وجود ریسک بیهوشی و احتمال بازگشت واریس درمیان رگهای دیگر از جمله معایب درمان واریس توسط جراحی است.

مزایای درمان واریس به روش بستن رگ های واریسی

مزیت اصلی این فرآیند حذف رگ های واریسی خواهد بود. اکثر بیماران به جراحی‌ یا درمان های دیگر واریس نیازی نخواهند داشت با این حال بخش کوچکی از بیماران ممکن است در ۱۰ سال آینده با بازگشت بیماری مواجه شوند.

معایب درمان واریس به روش Ligation and stripping

احتمال بازگشت واریس رگ ها در آینده وجود دارد؛ خونریزی و عفونت از عوارض جانبی اصلی محسوب می‌شوند. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را در نظر داشت:

 • کبودی در اطراف محل درمان
 • درد
 • آسیب عصبی
 • ترومبوز وریدی عمقی
 • درمان واریس به روش اسکلروتراپی
 • درمان واریس به روش اسکلروتراپی

پزشک یک ماده شیمیایی را درون رگهای واریسی کوچک و متوسط تزریق میکند که این عمل باعث ایجاد زخم و بسته شدن عروق خواهد شد. رگهای واریسی بعد از گذشت چند هفته از بین می‌روند ولی شاید نیاز باشد تا مجدداً در بعضی از رگها تزریق شود.

روش های تشخیص و درمان واریس لگنی | درمان واریس اصفهان

مزایای درمان واریس به روش اسکلروتراپی

این فرآیند ساده محبوب و در اکثر بیماران به راحتی قابل انجام است.

معایب درمان واریس به روش اسکلروتراپی

اگر از اسکلروتراپی به تنهایی برای درمان واریس استفاده شود، دارای نرخ موفقیت پایین تر و احتمال بازگشت واریس در سال های آینده بالاتر خواهد بود. همچنین اسکلروتراپی گزینه خیلی خوبی برای رگهای بزرگ تر به شمار نمی رود.

مزایای درمان واریس به روش ابلیشن توسط امواج صوتی

این فرآیند یک روش کم تهاجم و سرپایی است که نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان را از بین میبرد با کمک ابلیشن توسط امواج صوتی نیازی به جراحی تهاجمی رگهای واریسی با ایجاد برش های طولانی و بخیه نخواهد بود و برش های کوچکی که به خودی خود بسته می‌شوند همه آن چیزی است که در این فرآیند نیاز است.

اثرگذاری این فرآیند ثابت شده است: مطالعات گسترده ای با در اختیار داشتن شواهد مختلف، نشان دهنده نرخ بالای موفقیت این روش است.

معایب درمان واریس به روش ابلیشن توسط امواج صوتی

شاید بتوان گفت که تنها عیب همراه با ابلیشن توسط امواج صوتی استفاده از ماده بی حسی در این فرآیند است. اگر از سوزن بترسید احتمالاً این قسمت از فرآیند برای شما ترسناک خواهد بود؛ اما واقعیت این است که تزریق ماده بی حسی دردی بیش از وارد شدن سوزن به پوست خواهد داشت. ماده بی حسی موضعی به جداسازی لایه های بافت کمک میکند و این فرآیند در واقع به پزشک کمک می‌کند تا بتواند عروق آسیب دیده را معین نماید و ممکن است برای بیمار دردناک باشد. نگرانی کوچک دیگری که ممکن است در اثر این فرآیند تجربه کنید، وجود کبودی و تورم خواهد بود. متخصص عروق، داروهایی را برای شما تجویز میکند تا بتوانید این مشکلات را برطرف کنید.

مزایای درمان واریس به روش ابلیشن درون وریدی توسط لیزر

این فرآیند که از فناوری پیشرفته و مدرنی سود می برد از نرخ موفقیت بسیار بالایی برخوردار است. نرخ بازگشت بیماری بعد از ابلیشن رگهای واریسی توسط لیزر بسیار اندک بوده و همچنین درد ناشی از این فرآیند نیز بسیار کم است.

معایب درمان واریس به روش ابلیشن درون وریدی توسط لیزر

بروز کبودی و سوزش اندک در چند هفته اول بعد از از انجام فرآیند و احتمال پایین بروز بی حسی در قسمت پایین زانو از خطرات و عوارض جانبی این فرآیند خواهد بود.

درمان واریس به روش فلبکتومی مجهز به ترنس ایلومیناتور

پزشک یک میله اندوسکوپی مجهز به نوری بخصوص را از طریق برش ایجاد شده وارد زیر پوست می‌نماید تا رگهای بیمار تعیین شود. سپس این عروق توسط یک دستگاه مکش خارج می‌شود.

از بیهوشی کلی یا بیحسی موضعی برای این فرآیند استفاده خواهد شد و بروز خونریزی و کبودی نیز در نتیجه این فرآیند ممکن است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

مزایای درمان واریس به وسیله جوراب واریس

 • به کاهش خستگی عضلانی ناشی از ورزش یا دویدن طولانی مدت کمک میکند: این موضوع مستقیماً درنتیجه بهبود جریان خون ایجاد می‌شود. عضلات برای ریکاوری و بازسازی خود به اکسیژن نیاز دارند و افزایش جریان خون در عضلات منجر به تامین اکسیژن مورد نیاز خواهد شد.
 • با افزایش جریان خون و کاهش مقدار خون باقیمانده در پاها باعث کاهش تورم می‌شود
 • از بروز ترومبوز وریدی عمقی که یک مشکل پزشکی شامل شکل گیری لخته خونی در رگها است جلوگیری میکند
 • به کاهش درد مزمن همراه با ناتوانی عملکردی عروق کمک می کند
 • با کاهش خستگی پاها، به افرادی که مدت زمان زیادی را در طول روز سرپا می‌ایستند مانند پرستاران، خدمه پرواز و … کمک میکند
 • با بهبود جریان خون ورودی به مغز باعث کاهش اضطراب و نگرانی خواهد شد

معایب درمان واریس به وسیله جوراب واریس

 • ممکن است با پوشیدن جوراب واریس به هنگام خواب مشکل داشته باشید
 • پوشیدن جوراب واریس، بخصوص در نواحی مچ پا یا بالای ران که کش سفتی در آن وجود دارد می‌تواند پوست شما را تحت تأثیر قرار داده و حتی باعث ایجاد زخم یا تاول ناشی از فشار کش بر روی پوست شود.
 • در مواردی باعث بدتر شدن مشکل عروق عنکبوتی رگ های واریسی شده است. جوراب فشاری می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود که این مشکل برای کسانی که به فشار خون مبتلا هستند می‌تواند عامل مشکل زایی باشد.
 • مواردی وجود دارد که هرگز نباید از جوراب واریس استفاده کنید، مانند زنان باردار، بیماران مبتلا به دیابت که با زخم پای دیابتی مواجه هستند و موارد شدید واریس که در آن پوشیدن جوراب واریس می‌تواند درد بسیار زیادی به همراه داشته باشد.
 • پوشیدن جوراب واریس می‌تواند مشکل باشد و اگر با آرتروز مبتلا باشید شاید مشکلات بیشتری برای شما به همراه بیاورد.
 • خم کردن زانوها برای پوشیدن جوراب واریس بخصوص اگر با خستگی ناشی از فعالیت های قبلی مواجه باشید می‌تواند باعث ایجاد درد در زانو یا عضلات ساق پا شود.

مطالعه بیشتر :

چگونگی تشخیص ضربان قلب جنین

مراحل رشد قلب و سیستم گردش خون جنین

روش های تشخیص و درمان واریس لگنی