علائم حمله قلبی

حمله قلبی هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به قلب مسدود شود. از علائم حمله قلبی می‌توان به درد قفسه سینه، ضعف و … اشاره کرد.

علائم حمله قلبی که باید بدانیم!

رگ‌های خونی اغلب در اثر رسوب چربی، کلسترول و سایر مواد که به آنها پلاک گفته می‌شود، دچار انسداد می‌شوند. پلاک در نهایت از بین می‌رود و لخته تشکیل می‌شود که سبب توقف جریان خون شده و درنتیجه ممکن است بخشی از عضله قلب را از بین ببرد.

حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد می‌تواند مرگ‌بار باشد؛ اما درمان آن در طول سال‌ها به طور چشمگیری بهبود یافته است. اگر زمانی دچار حمله قلبی شدید حتما با اورژانس تماس بگیرید.

علائم حمله قلبی چیست؟

اگر هر کدام از موارد زیر در شما بیش از 5 دقیقه طول بکشد، مشکوک به علائم حمله قلبی هستید؛ بنابراین هر چه زودتر با اورژانس تماس بگیرید.

علائم حمله قلبی عبارت‌اند از:

 •  آنژین صدری: درد قفسه سینه یا ناراحتی در مرکز قفسه سینه. همچنین به عنوان سنگین بودن، تنگی، فشار، درد، سوزش، بی‌حسی، پر شدن و یا احساساتی که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد توصیف می‌شود. گاهی اوقات به اشتباه تصور می‌شود که سوء هاضمه یا سوزش سر دل است.
 • درد یا ناراحتی در سایر قسمت‌های فوقانی بدن: شامل بازوها، شانه چپ، پشت، گردن، فک و یا معده
 • دشواری تنفس یا تنگی نفس
 • عرق کردن یا عرق سرد
 • احساس خفگی (ممکن است مانند سوزش سر دل باشد)
 • تهوع یا استفراغ
 • سرگیجه، ضعف شدید یا اضطراب

علائم حمله قلبی در زنان گاهی متفاوت است

اگر چه بیشتر زنان و مردان علائم حمله قلبی را با درد قفسه سینه گزارش می‌کنند، زنان نسبت به مردان کمی بیشتر علائم حمله قلبی غیر معمول را گزارش می‌دهند. زنانی که دارای علائم حمله قلبی مبهم هستند، موارد زیر را گزارش کرده‌اند:

 • درد پشت یا شانه
 • درد شکم یا درد فک
 • فشار یا درد در مرکز قفسه سینه
 • دردی که به بازو گسترش می‌یابد
 • خستگی غیرمعمول برای چند روز

در مطالعات زنان مبتلا به انفارکتوس حاد قلبی (MI) اغلب علائم حمله قلبی گزارش شده عبارت بودند از: خستگی غیرعادی، اختلالات خواب، تنگی نفس، سوء هاضمه و اضطراب.

اکثر زنان (78٪) بیش از یک ماه قبل از حمله قلبی، حداقل یکی از علائم حمله قلبی گفته شده در بالا را گزارش کرده‌اند.

علائم حمله قلبی خفیف یا خاموش

بعضی از افراد، مبتلا به حمله قلبی بدون علائم (انفارکتوس میوکارد «خاموش») هستند. حمله قلبی خفیف یا خاموش می‌تواند برای تمام افراد اتفاق بیفتد، هرچند که در زنان یا بیماران مبتلا به دیابت رایج‌تر است.

سکته قلبی خفیف ممکن است در طول معاینات پزشکی تشخیص داده شود. بهترین زمان برای درمان حمله قلبی یک ساعت پس از شروع علائم حمله قلبی است. هنگامی که حمله قلبی اتفاق می‌افتد، زمان محدودی قبل از آسیب مهم و طولانی مدت به عضله قلب وجود دارد. اگر در طول حمله قلبی منطقه بزرگی از قلب آسیب دیده باشد، بهبود کامل آن بسیار سخت‌تر است.

 

اگر بیماری عروق کرونر داشته باشید، ممکن است حمله قلبی دوباره رخ دهد. درمان‌هایی نظیر داروها، عمل جراحی قلب باز و روش‌های مداخله‌ای درمان بیماری عروق کرونر نیست، بنابراین هنوز هم مهم است که شیوه زندگی سالم داشته باشیم.

علل حمله قلبی

قلب، عضو اصلی سیستم قلبی عروقی شما شامل انواع مختلفی از عروق خونی است. برخی از مهم‌ترین عروق، شریان‌ها هستند. آنها خون را به قلب و تمام اعضای بدن می‌برند. شریان‌های عروق کرونری به طور خاص به عضله قلب، خون‌رسانی می‌کنند. هنگامی که این سرخرگ‌ها با ایجاد پلاک مسدود یا تنگ شوند، جریان خون به قلب شما می‌تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد یا به طور کامل متوقف شود. این حالت می‌تواند یک حمله قلبی ایجاد کند.

چندین عامل ممکن است منجر به انسداد شریان‌های عروق کرونر شود، از جمله:

کلسترول بد: که با نام لیپوپروتئین (LDL) با چگالی کم نامیده می‌شود، یکی از دلایل اصلی انسداد در شریان‌ها است. کلسترول یک ماده بی‌رنگ است که در غذا مصرف می‌شود. کلسترول LDL می‌تواند به دیواره‌های شریان‌های شما برسد و پلاک تولید کند. پلاکت خون که به لخته شدن خون کمک می‌کند، ممکن است به پلاک برسد و با گذشت زمان باعث کنده شدن و ایجاد لخته خون شود.

چربی اشباع شده: چربی‌های اشباع شده ممکن است به ایجاد پلاک در عروق کرونر کمک کنند. چربی اشباع شده بیشتر در محصولات گوشتی و لبنی، از جمله گوشت گاو، کره و پنیر یافت می‌شود. این چربی‌ها با افزایش کلسترول بد در سیستم خون شما و کاهش میزان کلسترول خوب می‌تواند منجر به انسداد شریان‌ها شود.

چربی‌های ترانس: نوع دیگری از چربی که سبب مسدود شدن عروق می‌شود، چربی ترانس یا چربی هیدروژنه است. چربی ترانس معمولاً به صورت صنعتی تولید می‌شود و می‌تواند در انواع غذاهای فرآوری شده یافت شود. چربی ترانس معمولاً بر روی برچسب‌های مواد غذایی به عنوان روغن هیدروژنه یا روغن هیدروژنه شده ذکر شده است.


دکتر مهرداد طاهریون

متخصص قلب اصفهان

فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترونشن

والولوپلاستی و پریفرال اینترونشن

برای آشنایی بیشتر و اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب دکتر به بخش تماس با ما  سایت مراجعه نمایید.