راهکارهایی برای پیشگیری و درمان واریس دست و صورت | دکتر خوب واریس اصفهان

بررسی راهکارهایی برای پیشگیری و درمان واریس دست و صورت

در مقاله امروز سایت مهرداد طاهریون دکتر خوب واریس اصفهان به بررسی راهکارهایی برای پیشگیری و درمان واریس دست و صورت خواهیم پرداخت. واریس دست عارضه‌ای است که در طی آن رگ‌های دست بیرون زده و برجسته می‌شوند. این رگ‌ها بسیار شبیه به رگ‌های واریسی پاها می‌باشند. همه‌ی افراد در دست‌های خود رگ دارند که به گردش خون آن‌ها کمک می‌کند ولی هیچ کس نمی‌خواهد این رگ‌ها را به صورت بیرون زده و برجسته مشاهده کند. با وجود اینکه اکثر دلایل بروز این عارضه غیر قابل پیشگیری هستند، درمان و از بین بردن این مشکل آسان است.

رگ‌های عنکبوتی ممکن است ظاهر ناخوشایندی داشته باشند و همانند تارعنکبوت‌هایی به رنگ قرمز، آبی و بنفش به نظر برسند. با وجود اینکه این رگ‌ها ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن یافت شوند، زمانی که بر روی صورت ظاهر می‌شوند می‌توانند به شدت جلب توجه کنند. زنان و مردان نیز هر دو از وجود این مشکل در زیبایی خود رنجیده شده و به دنبال رفع آن می‌باشند. خوشبختانه این رگ‌ها آسیبی برای بدن به همراه نخواهند داشت.

علت‌های ایجاد واریس دست و صورت (رگ‌های عنکبوتی)

رگ‌های عنکبوتی در هر سنی ممکن است بر روی صورت ایجاد شوند. اما ممکن است برخی از افراد، نسبت به دیگران، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

برخی از علت‌های ایجاد رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت عبارت‌اند از:

ژنتیک:

اگر اعضای خانواده شما رگ‌های عنکبوتی دارند، شما نیز نسبت به سایر افراد بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستید.

مطلب پیشنهادی : پیشگیری از عوامل بروز واریس سینه

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

آسیب ناشی از آفتاب می‌تواند باعث متورم شدن رگ‌های خونی و نزدیک شدن آنها به سطح پوست شود.

تغییرات آب و هوایی:

تغییرات شدید آب و هوایی ممکن است بر گردش خون بدن تأثیر بگذارد و باعث برافروختگی صورت شود. بر اثر این تغییرات ممکن است رگ‌های خونی ترکیده و رگ‌های عنکبوتی ایجاد شوند.

تغییرات فشار:

تغییرات ناگهانی و شدید فشار ممکن است باعث بروز رگ‌های عنکبوتی کوچک شود. عطسه شدید یا استفراغ می‌تواند این تغییر فشار ناگهانی را ایجاد کند.

بارداری:

تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شوند. رگ‌های عنکبوتی مرتبط با بارداری معمولاً پس از زایمان از بین می‌روند.

محرک‌های محیطی:

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص یا آلاینده‌های محیطی نیز ممکن است به پوست شما آسیب برساند و باعث نمایان‌تر شدن رگ‌های خونی نزدیک به سطح پوست شود.

رزاسه (Rosacea):

یک بیماری شایع است که در آن، صورت فرد به دلیل منبسط شدن عروق برافروخته و قرمز می‌شود. افراد مبتلا به بیماری رزاسه معمولا دچار رگ‌های عنکبوتی می‌شوند.

مصرف الکل:

الکل می‌تواند رگ‌های خونی را به طور موقت گشاد کند. مصرف مکرر الکل ممکن است منجر به آسیب طولانی مدت به رگ‌ها و قرمزی صورت شود.

جراحات:

ضربه به سر که باعث کبودی شود نیز ممکن است رگ‌های عنکبوتی ایجاد کند. در این حالت، ظاهر رگ عنکبوتی اغلب همزمان با کبودی بهبود پیدا می‌کند.

علل بروز انواع واریس زیر چشم | بهترین متخصص واریس اصفهان
درمان رگ‌های عنکبوتی روی دست و صورت

ماساژ

ماساژ نیز می‌تواند روش مفیدی برای از بین بردن عروق عنکبوتی باشد. شما باید منطقه‌ای از صورت که به عروق عنکبوتی مبتلا شده است را با ملایمت ماساژ دهید. این کار ساده و آسان منجر به افزایش گردش خون و کمک به از بین بردن عروق عنکبوتی خواهد شد. این کار همچنین به کاهش درد و التهاب نیز کمک می‌کند.

به‌منظور کاهش رگ‌های عنکبوتی صورت با کمک ماساژ می‌توانید از روغن‌های مخصوص مثل روغن زیتون خام یا روغن نارگیل خام نیز استفاده کنید که حاوی آنتی‌اکسیدان و مواد ضدالتهابی می‌باشند. شما باید منطقه‌ی درگیر شده را روزانه چند بار به مدت چند دقیقه ماساژ دهید تا گردش خون در آن تقویت شود. شما همچنین می‌توانید برای تقویت گردش خون، مقداری اسانس گیاهی به روغن ماساژ خود اضافه کنید. چند قطره لیمو، رزماری، زنجبیل، اکالیپتوس، نعنا فلفلی، سرو و غیره را می‌توان به‌عنوان اسانس گیاهی به روغن ماساژ اضافه کرد.

اسکلروتراپی برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی در صورت

اسکلروتراپی روشی است که محلول بسیار غلیظ نمکی به طور مستقیم به داخل ورید تزریق شده و منجر به از بین رفتن تدریجی آن در طی 3 تا 6 هفته می‌شود. رگ‌های عنکبوتی زمانی که از بین بروند دوباره باز نمی‌گردند ولی ممکن است رگ‌های عنکبوتی جدیدی در فرد ایجاد شوند.

لیزر درمانی و نور پرقدرت برای رگ‌های عنکبوتی روی صورت

لیزر درمانی و یا درمان با نور پرقدرت ازجمله دیگر روش‌های درمانی برای عروق عنکبوتی هستند. گرمای ناشی از لیزر یا نور پرقدرت، ورید را از بین خواهد برد. البته این روش‌های درمانی تأثیر کمتری نسبت به اسکلروتراپی دارند به‌خصوص برای رگ‌های عنکبوتی بزرگ‌تر.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

جراحی عروق:

یک روش جراحی که رگ‌های واریسی را با ایجاد بریدگی‌های بسیار کوچک در پوست و تحت بی حسی موضعی از بین می‌برد.

فلبکتومی متحرک:

این روش نیز نوعی جراحی بر روی عروق واریسی است که در طی آن، جراح با ایجاد چند بریدگی کوچک در پوست، عروق واریسی را از بین می‌برد.

کشیدن دست و انگشتان:

این کار می‌تواند جریان خون در انگشتان و دست را تقویت کرده و از میزان بیرون زدگی وریدها بکاهد. برای این کار انگشتان خود را به طرف عقب خم کرده و پس از آن شست خود را خم و دوباره راست کنید. همین کار را با دست دیگر خود نیز تکرار کنید.

کشیدن مچ:

این حرکات نیز روشی عالی برای بهبود جریان خون در دست می‌باشند. برای این کار می‌توانید کف دو دست خود را به یکدیگر چسبانده و همزمان با بالا بردن آرنج‌ها، دست خود را به سمت پایین ببرید.

مرطوب کردن:

داشتن دست‌هایی خشک و ترک خورده باعث برجسته به نظر رسیدن وریدها خواهد شد. به طور مرتب دست‌های خود را مرطوب کنید تا نرم و شاداب به نظر برسند. استفاده‌ی بیش از حد از ضدعفونی کننده‌ی دست و یا شستن بیش از اندازه‌ی دست‌ها می‌تواند روغن‌های طبیعی پوست را از بین ببرد.


مطالعه بیشتر :

راهکارهای درمانی برای لکه‌های قهوه‌ای روی پا

مراحل رشد قلب و سیستم گردش خون جنین

عوارض، مزایا و مراقبت‌های بعد از درمان واریس پا