رادیوفرکوئنسی – RF | درمان واریس اصفهان | بهترین متخصص واریس اصفهان

رادیوفرکوئنسی – RF

رادیوفرکوئنسی (RF) یکی از روش‌های کم‌تهاجمی برای درمان رگ‌های واریسی است که در مطب دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان ارائه می شود. در آن از انرژی امواج رادیوفرکوئنسی (با کمک جریان الکتریکی) دیواره‌های رگ گرم شده، سوزانده می‌شود و در نهایت رگ بسته می‌شود. ممکن است از این روش تنها با هدف بهبود ظاهر پوست استفاده شود، اما در اغلب موارد هدف از به کار بردن این روش، برطرف کردن علائم آزاردهنده‌ای مانند درد، تورم پا، حساسیت و خارش پوست، التهاب و تغییر رنگ رگ‌ها است. روش اندوونوس، روشی ایمن و کم‌تهاجمی تر نسبت به روش جراحی معمول می‌باشد و میزان جای زخم ناشی از آن نیز به طور قابل‌ توجهی کمتر است.

تعریف رادیوفرکوئنسی – RF

منظور از رگ‌های واریسی، رگ‌هایی است که به طور غیرطبیعی بزرگ و برجسته‌اند و اغلب در پاها دیده می‌شوند. در حالت عادی، خون از طریق سرخرگ‌ها به پا می‌رود و از طریق سیاهرگ‌ها از پا به قلب بازمی‌گردد. سیاهرگ‌ها دارای دریچه‌های یک‌طرفه‌ای هستند که باعث می‌شود خون تنها از یک جهت جریان پیدا کند و در نتیجه بر خلاف گرانش زمین حرکت کرده و بالا برود. در صورتی که این دریچه‌ها ضعیف شده و گشاد شوند، خون در رگ‌ها تجمع پیدا می‌کند و نمی‌تواند بالا برود و در نتیجه دیواره‌ی رگ اتساع پیدا می‌کند.

روش از بین بردن رگ واریسی با اِندووِنوس یک روش کم‌تهاجمی برای درمان رگ‌های واریسی است که تحت هدایت تصاویر اولتراسوند انجام می‌شود. در این روش از لیزر یا امواج رادیوفرکوئنسی (rf) برای سوزاندن و بستن رگ استفاده می‌شود. منظور از سوزاندن رگ با امواج رادیو فرکانسی این است که با فرستادن این امواج، دیواره‌های رگ گرم می‌شوند تا جایی که حالت سوختگی پیدا می‌کنند و مانند بافت زخم می‌شوند. ایجاد بافت اضافه در این جای زخم نیز باعث بسته شدن رگ می‌شود. در این تکنیک به جای لیزر از امواج RF استفاده می‌شود تا با اعمال گرما، دیواره‌ی رگ سوزانده شود که این کار اغلب موجب بسته شدن رگ در پا می‌شود.

مطالعه بیشتر : اسکلروتراپی و تزریق واریس

درمان واریس با روش رادیوفرکوئنسی – RF

در روش رادیو فرکانسی (اراف) به‌جای لیزر با امواج رادیویی، داخل وریدهای واریسی حرارت می‌بیند. این روش نیز همانند لیزر واریس در مطب و تحت بی حسی موضعی دکتر خوب واریس اصفهان انجام می‌شود. عملکرد رادیو فرکانسی اولیه، با ایجاد گرما در داخل بافت ورید باعث تخریب و جمع‌شدن آن می‌شود. این گرما در حدود ۱۲۰ درجه سانتیگراد بوده ولی بیمار به علت بی‌حسی موضعی آن را احساس نمی‌کند.

مزیت های درمانی

 • نیازی به ایجاد زخم جراحی بزرگ نیست. تنها یک برش بسیار ریز در پوست ایجاد می‌شود که نیازی به بخیه زدن هم ندارد.
 • در مقایسه با روش معمول بستن و بیرون کشیدن رگ، سوزاندن رگ با روش اندوونوس بسیار مؤثرتر بوده، عوارض جانبی کمتری دارد و درد آن نیز به طور فراوان ای کمتر است.
 • سوزاندن رگ به روش اندوونوس به طور کلی بدون عوارض و ایمن بوده و جایگزین کم‌تهاجمی و بسیار مناسبی برای جراحی است است.
 • وارد کردن کاتتر به پوست به برش کوچکی در حد چند میلی‌متر نیاز دارد و بنابراین این روش هیچ جای زخمی برجا نمی‌گذارد.

اغلب رگ‌های درمان شده با این روش به طور مؤثری تا 12 ماه بعد از درمان، غیرقابل‌ دیدن می‌شوند و حتی در تصاویر اولتراسوند نیز قابل‌ رؤیت نخواهند بود.
اغلب بیماران گزارش کرده‌اند که بعد از این عمل، علائم آزاردهنده‌ی آن‌ها از بن رفته است و توانسته‌اند بدون درد و ناراحتی به کار و فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

رادیوفرکوئنسی – RF | درمان واریس اصفهان | بهترین متخصص واریس اصفهان

کاردبردهای روش رادیوفرکوئنسی – RF

هر چند ممکن است از این روش تنها با هدف بهبود ظاهر پوست استفاده شود، اما در اغلب موارد هدف از به کاربردن این روش، برطرف کردن علائم آزاردهنده‌ی ناشی از واریس می‌باشد. علائم ناشی از واریس پا عبارت‌اند از:

 • درد
 • تورم
 • زخم یا حساسیت پوستی
 • تغییر رنگ پوست
 • التهاب رگ
 • چگونگی انجام رادیوفرکانسی
قبل از جلسه درمانی
 • مصرف داروهای خود را متوقف نکنید مگر این که پزشک به شما این توصیه را کرده باشد.
 • بلافاصله قبل از انجام درمان پاهای خود را با تیغ اصلاح نکنید.
 • محل مورد نظر برای درمان را کرم مرطوب‌کننده نزنید.
 • در زمان مراجعه به کلینیک، شلوار گشاد و بسیار راحت بپوشید و فراموش نکنید که با کفش راحتی بیایید.
 • قبل از انجام این درمان نیازی به خوردن داروی خاصی نیست. اگر آستانه‌ی درد شما بسیار پایین است، همراه با غذای خود دو قرص پاراکتامول یا دو قرص ایبوبروفن بخورید.

مراحل درمان واریس به روش رادیوفرکوئنسی – RF

درمان واریس با روش رادیو فرکانسی طی مراحل مختلفی صورت می‌گیرد.

مرحله آماده‌سازی

پیش از شروع درمان، پزشک با هدایت پروب سونوگرافی روی پوست نقطه‌ای از رگ را علامت‌گذاری می‌کند. این نقطه نمایانگر محل ورود سوزن به داخل رگ است. معمولاً محل ورود سوزن کمی بالاتر یا پایین زانو است.

پوست پا به‌دقت با محلول بتادین ضدعفونی می‌شود. این کار به‌منظور کاهش خطر عفونت است. در این مرحله با ماده بی‌حس‌کننده موضعی روی پوست ایجاد بی‌حسی می‌شود. با این کار درد در زمان سوزن زدن کمتر حس می‌شود.

مرحله جای‌گذاری فیبر رادیوفرکوونسی

زمانی که پوست بی حس شد، پزشک سوزن را در رگ جای‌گذاری می‌کند و سپس از طریق سوزن کاتتر بسیار باریک در رگ مورد درمان وارد می‌شود. برای هدایت کاتتر در رگ، سونوگرافی هم‌زمان انجام می‌گیرد.

مرحله بی‌حسی

در مرحله بعد، ماده بی‌حس‌کننده موضعی در بافت‌های پیرامون رگ مورد درمان و در تمام طول رگ تزریق می‌شود. این کار مانع از احساس درد و ناراحتی در حین انجام درمان می‌شود.

عملکرد دیگر ماده بی‌حسی، فشرده کردن رگ و جلوگیری از انتقال حرارت امواج رادیو فرکانسی به بافت‌های پیرامون رگ است. در اغلب موارد از ۵۰ سی‌سی لیدوکایین %۱ استفاده می‌شود که برای بی‌حسی رگ کفایت می‌کند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص درمان واریس به روش رادیوفرکوئنسی – RF

مراحل درمان واریس با فیبر مخصوص

با روشن شدن دستگاه رادیو فرکانسی، حرارت منتقل شده از امواج باعث بسته‌شدن رگ می‌شود. بی‌حسی که در مرحله قبلی در تمام طول رگ داده شده است مانع احساس درد می‌شود و علی‌رغم اینکه دمای داخلی رگ به ۱۲۰ درجه سانتیگراد می‌رسد بیمار راحت است. رگ با حرکت آرام کاتتر از داخل مورد درمان قرار می‌گیرد.

آخرین مرحله
 • وقتی کاتتر تمام طول رگ را طی کرد، کاتتر خارج می‌شود. سپس محل ورود سوزن پانسمان می‌شود و جوراب واریس یا باند فشاری روی پای بیمار پوشانده می‌شود. این اقدام برای تأمین حداکثر فشار روی رگ تحت درمان انجام می‌شود.
 • سپس پزشک با سونوگرافی، از بسته‌شدن رگ اطمینان می‌یابد.

رگ بسته شده کم، کم به بافت اسکار تبدیل می‌شود و با گذشت زمان توسط بدن جذب شده کاملاً محو می‌شود. تا چند هفته معمولاً بیمار وقتی روی مسیر رگ واریسی انگشت خود را فشار می‌دهد احساس سفتی می‌کند که در واقع باقیمانده رگ است که به‌مرور محو خواهد شد.