درمان وریدهای واریسی با استنت گذاری | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی درمان وریدهای واریسی با استنت گذاری

در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان درمان وریدهای واریسی با استنت گذاری را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای استنت گذاری وریدها:

  • کم تهاجمی
  • می توان تحت بی حسی موضعی انجام داد
  • بهبودی سریع

گاهی اوقات رگ ها باریک یا مسدود می شوند و جریان خون در اطراف بدن کاهش می یابد. یکی از راه هایی که تیم بسیار ماهر در مرکز واریس می تواند این وضعیت ناراحت کننده را درمان کند، قرار دادن استنت در رگ آسیب دیده است. استنت یک لوله توری سیمی است که می تواند به طور دائم در داخل رگ قرار داده شود تا خون به طور طبیعی جریان یابد.

این روش کم تهاجمی شامل استنتی است که روی یک کاتتر با نوک بالون قرار می گیرد که به ناحیه مشکل هدایت می شود. هنگامی که بالون در موقعیت خود قرار گرفت، بادکنک باد می شود تا دیواره های رگ باز شود. از آنجایی که وریدها ماهیت کشسانی دارند، به طور خودکار جمع می شوند، بنابراین استنت برای جلوگیری از باریک شدن دائمی ورید قرار می گیرد. بالون خالی می شود و کاتتر خارج می شود. استنت تضمین می کند که ورید به طور مکرر باریک نمی شود و باعث انسدادی نمی شود که باعث ایجاد رگ های واریسی می شود.

آشنایی با نارسایی مزمن وریدی (CVI) | بهترین متخصص واریس اصفهان

بیماری های قابل درمان با استنت گذاری درون وریدی

استنت های وریدی می توانند به افرادی با لخته های خونی مزمن یا شرایط دیگری که موجب فشردگی یا تنگی رگ، خونرسانی محدود می شود، کمک کنند. استنت های وریدی برای درمان شرایط زیر استفاده می شوند:

ترومبوز رگ عمقی مزمن (DVT):

این شرایط، تشکیل لخته ی خون در یکی از رگهای بزرگ و عمیق می باشد که خون را از پا و یا از بازو به قلب و ریه ها برمی گرداند.

سندرم پس از ترومبوز:

ترومبوز رگ عمقی می تواند منجر به علائمی همچون التهاب و درد شود. افراد ممکن است تا چند سال بعد از ترومبوز رگ عمقی، دچار علائم سندرم پس از ترومبوز نشوند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

سندرم May-thurner:

در این شرایط، شریانی که از شکم به پای راست می رود (به نام شریان ایلیاک) به شریان ایلیاک چپ فشار وارد می کند و موجب زخم و گرفتگی آن می شود. گرفتگی شریان ایلیاک چپ منجر به تورم، درد و گاهی اوقات خستگی پای چپ می شود.

سندرم فندق شکن (Nutcracker):

در این شرایط، شریان های نزدیک به کلیه، سیاهرگ کلیوی چپ را فشرده می کنند و جریان خون را به عقب برمی گرداند و موجب علائمی همچون درد پهلو و خون در ادرار می شود.

همودیالیز/فیستول شریانی وریدی:

افرادی که همودیالیز دریافت می کنند و پیوند یا فیستول آنها دچار کاهش جریان خون می شود، گاهی اوقات می توانند از مزایای استنت های وریدی بهره مند شوند. استنت گذاری، همچنین رگهای مرکزی قفسه سینه را بازنگه می دارد که این کار به دسترسی بهتر عروق برای دیالیز کمک می کند.


مطالعه بیشتر 

مزایا و عوارض بستن وریدهای واریسی

واریس در بیماران چاق

علل و علائم واریس در بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *