درمان موثر واریس با ماساژ | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی درمان موثر واریس با ماساژ

واریس یکی از بیماری‌های شایعی است که بیشتر در پاها و قسمت‌های پایینی بدن دیده می‌شود. بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند تصور می‌کنند که ماساژ می‌تواند به بهبود این بیماری کمک شایانی کند این در حالی است که پزشکان، ماساژ برای واریس را فقط در مواقعی خاص توصیه می‌کنند آن هم با رعایت اصول بسیار حساس. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون بهترین متخصص واریس اصفهان به بررسی درمان موثر واریس با ماساژ خواهیم پرداخت.

ماساژ یکی از روش‌های تأثیرگذار و مفید برای بدن است و به همین دلیل برخی از افراد آن را برای درمان واریس نیز پیشنهاد می‌دهند. اما ماساژ در افرادی که دچار واریس پا هستند. به شرایط مختلفی بستگی دارد که ابتدا به مزیت‌های ماساژ واریس پا و سپس به موارد ممنوعی که باعث وخیم شدن رگ‌های واریسی می‌شود، اشاره خواهیم کرد.

اگر بخواهیم واریس را در چند جمله برای شما تعریف کنیم باید اینگونه بیان کرد که: در داخل رگ‌های خونی دریچه‌هایی وجود دارند که روبه سمت بالای بدن هستند و در هدایت خون به سمت قلب کمک شایانی به بدن می‌کنند. اگر در کار این دریچه‌ها مشکلی بوجود آید و به درستی کار نکنند خون در پاها جمع می‌شود و رگ‌ها زیر فشار زیادی قرار می‌گیرند که حاصل آن نیز بزرگ شدن رگ‌ها و سیاه دیده شدن آن از بیرون می‌باشد.

کسانی که واریس دارند قطعا شنیده‌اند که ماساژ درمانی می‌تواند در بهبود واریس کمک شایانی داشته باشد ولی این تصوری است کاملا اشتباه. ماساژ برای واریس تنها در مواردی خاص باید مورد استفاده قرار بگیرد.

مطلب پیشنهادی : علل و علائم ایجاد ورم پا در سالمندان

پزشکان متخصص معمولاً بعد از بررسی‌های دقیق وضعیت شما، کم‌خطرترین و مؤثرترین روش را برای بهترشدن گردش خون و کاهش انقباض عضلات شما مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و یا نرمش‌‌های مخصوص و اصولی را پیشنهاد می‌دهند.

درصورتی‌که رگ‌های واریسی شما در وضعیت خاصی باشند نیز از ماساژهای درست و تخصصی و غیرمستقیم استفاده خواهند کرد و بدون تماس مستقیم انگشتان با رگ‌های واریسی و تحت‌فشار قراردادن آن‌ها، باعث بهبودی جریان لنف و گردش خون در پای افراد می‌شود.

نحوه ماساژ افراد واریسی

حتی افراد حرفه‌ای در ماساژ نیز با ترس به انجام ماساژ برای افرد واریسی می‌پردازند زیرا رگ‌های واریسی بسیار حساس هستند. ولی با این وجود به دلیل اینکه نمی‌توان از فواید ماساژ برای بدن نیز چشم‌پوشی کرد با رعایت یک سری شرایط می‌شود این کار را انجام داد.

پس حتما باید این نکته را رعایت کنید که به هیچ وجه ماساژ نباید توسط افراد اماتور انجامم شود و باید به مراکز مخصوص ماساژ مراجعه کنید. در ماساژ برای واریس نباید رگ‌های واریسی تحت فشار قرار گیرند و فقط ماساژ در نقاطی از بدن و رگ‌هایی از بدن انجام شود که اثری از واریس در آن‌ها وجود ندارد. تنها در این حالت است که می‌توان از فواید ماساژ درمانی نیز برای واریس بهره‌مند شد.

برای اینکه روند ماساژ به درستی انجام شده و از آسیب به رگ‌ها جلوگیری شود بهتر است از روغن زیتون استفاده کنید. روغن زیتون از فشار وارده به رگ‌ها می‌کاهد. البته تکنیک‌های مخصوصی نیز نزد ماساژورهای حرفه‌ای هست که تکنیک‌های مربوط به جذب لنف گفته می‌شود که گفته می‌شود به بهبود و حتی درمان واریس کمک می‌کند. باز هم تاکید می‌کنیم که قبل از هر کاری باید با پزشک خود مشورد داشته باشید.

پیشگیری از واریس با ماساژ

بهتر است کسانی که به بیماری واریس مبتلا نشدند از همین الان از بروز آن پیشگیری کنند زیرا این بیماری ممکن است در هر شخصی پدیدار شود. پیشنهاد ما استفاده از دستگاه ماساژور و یا صندلی‌های ماساژور در خانه می‌باشد. با انجام مرتب ماساژ در خانه با استفاده از دستگاه‌های ماساژور می‌توانید به بهبود گردش خون خود کمک کرده و از بروز بیماری واریس تا حد زیادی پیشگیری کنید.

راهکارهای درمانی سریع و قطعی برای واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

تاثیر ماساژ برای درمان لخته

در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم که افراد با احتمال آسیب‌های وریدی و لخته خون، نباید از ماساژ واریس و تماس مستقیم با رگ‌های واریسی استفاده کنند. ممکن است به دلایل ژنتیکی و غیر ژنتیکی، بیماری و دلایل مختلف دیگر به جداره رگ‌های شما آسیب برسد و خون نتواند به‌درستی در رگ‌ها جریان پیدا کرده و بنابراین در قسمتی از بدن شما تجمع کرده و باعث ایجاد لخته می‌شود؛ بنابراین در این زمان بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا راه‌های مؤثر درمان را به شما پیشنهاد دهند.

برخی از این راه‌ها شامل دارودرمانی و… می‌شود و برخی توصیه‌های دیگر شامل ورزش، ثابت نبودن موقعیت در طولانی‌مدت، استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس و… است و گاهی اوقات ماساژورهای حرفه‌ای با ماساژ دادن قسمت‌هایی از بدن که دارای رگ‌های واریسی و لخته نیستند، وضعیت گردش خون را در آن ناحیه بهتر می‌کنند.

روش صحیح برای ماساژ واریس

در همین ابتدا و پیش از صحبت درباره آموزش ماساژ، باید تاکید کنیم که انجام ماساژ واریس پا باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود؛ بنابراین با مراجعه به افراد کم‌تجربه، سلامت خود را به خطر نیندازید. تکنیک و روش‌های مختلفی برای بهتر کردن جریان خون و سیستم وریدی وجود دارد که ماساژورهای باتجربه می‌توانند بهترین روش را باتوجه‌به شرایط رگ‌های واریسی شما انجام دهند.

اما نکاتی نیز در این باره وجود دارد که پزشکان در طول درمان و ماساژ ساق پا به آن توجه خواهند کرد، به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که آسیب پوستی یا زخم یا برشی را بر روی رگ‌ها مشاهده شد، نباید از ماساژ برای درمان واریس استفاده کرد و یا ماساژورها حواسشان به تحت‌فشار قرار نگرفتن رگ‌های واریسی بوده و گاهی از روغن‌های مخصوص واریس برای تأثیر بیشتر و جلوگیری از ایجاد فشار استفاده می‌کنند.

روغن‌های مناسب برای ماساژ واریس پا

باتوجه‌به اینکه هیچ پژوهش علمی و دستورالعملی برای نوع و میزان استفاده از روغن‌های گیاهی برای درمان واریس وجود ندارد، بنابراین شما حتماً پیش از استفاده از این روش با پزشک خود صحبت کنید. در ادامه روغن‌هایی که برای کاهش درد و فشار، بهبود گردش خون و… مؤثر هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

روغن اسطوخدوس:

زمانی که شما روغن اسطوخدوس را بو می‌کنید، درد شما کاهش می‌یابد و دلیل آن تأثیر بر روی سروتونین و GABA در مغز است. همچنین استفاده از روغن اسطوخدوس بر روی ناحیه‌های آسیب‌دیده و ماساژ پا باعث بهبود زخم‌های پوستی و کم‌شدن درد آن منطقه خواهد شد.

روغن شاه بلوط:

روغن شاه بلوط را می‌توان به‌صورت قرص، ژل و رنگ نیز استفاده کرد تا درد و خارش آن منطقه کمتر شود. باتوجه‌به اینکه تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام نشده است، اما برخی از پژوهشگران معتقد هستند که روغن شاه بلوط می‌تواند از درد و سنگینی پا، متورم شدن، تشدید علائم واریس و… جلوگیری کند. البته تأثیر این روغن بر روی مویرگ‌های ریز واریسی زیاد نخواهد بود.

روغن کاج دریایی:

این روغن می‌تواند به‌عنوان یکی از روغن‌ها برای ماساژ واریس پا استفاده شود. روغن کاج دریایی باعث کاهش تورم پا، التهاب ناحیه‌های واریسی و… خواهد شد.

روغن انگور قرمز:

روغن و عصاره انگور قرمز می‌تواند باعث کاهش ورم پا شده و به بهترشدن جریان ضعیف و نامناسب خون در رگ‌ها کمک خواهد کرد.

بومادران:

یکی از روغن‌های مناسب برای ماساژ واریس که در گذشته نیز از آن استفاده می‌کردند، بومادران است. هنگامی که از روغن بومادران بر روی پوست استفاده می‌کنید، می‌تواند شاهد کاهش علائم رگ‌های واریسی باشید.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

روش‌های ماساژ با روغن

اولین روش
  • استفاده از کمپرس گرم یا سرد برای ناحیه‌ی واریسی در پا است.
  • در این روش باید چند قطره از روغن دلخواه را در مقداری آب ریخته و سپس پارچه یا کمپرس را در آن قرار دهید. اکنون پاهای خود را بالا گرفته و کمپرس را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست خود بگذارید.
روش دوم
  • استفاده از ترکیب محلول روغن با مقدار اندکی روغن حامل و آب گرم در حمام است.
  • یکی دیگر از روش‌ها که در این متن بیشتر به آن پرداخته شد، ماساژ واریس پا با روغن است.
  • برای این کار باید مقداری از روغن گیاهی را با روغن‌های حامل ترکیب کرده و سپس با محلول ایجاد شده، پوست خود را ماساژ دهید.

از دیگر راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از روغن‌ها و توصیه پزشک متخصص باعث بهبود وضعیت رگ‌های واریسی پا شوید، می‌توان به استنشاق مستقیم روغن‌های گیاهی، بخور در فضای اتاق و… اشاره کرد.


مطالعه بیشتر :

راهکارهای درمانی سریع و قطعی برای واریس

هدف از تمرینات برای درمان واریس چیست؟

پاسخ به پرسش های متداول در مورد بیماری واریس