تکنیک های ذهنی برای درمان حمله پانیک | متخصص قلب اصفهان

بررسی تکنیک های ذهنی برای درمان حمله پانیک

افراد مبتلا به حمله پانیک اغلب میخواهند بدانند که آیا، درمان قطعی پانیک وجود دارد که بتواند آنها را از شر علائم بیماری خلاص کند. حقیقت این است که حمله پانیک را هرگز نمی توان به طور کامل درمان کرد. بلکه به گفته متخصص قلب اصفهان می توان آن را تا نقطه ای مدیریت کرد که دیگر زندگی شما را مختل نکند.

دلیل این که چرا یک درمان دائمی وجود ندارد این است که حمله پانیک از فردی به فرد دیگر تا حد زیادی متفاوت است. با این حال با صبر و مقاومت می توان راههایی پیدا کرد که به درمان پانیک کمک میکند.

تکنیک های ذهنی برای درمان حمله پانیک

برای درمان پانیک باید هم زمان از دارو درمان و روان درمانی استفاده کرد. در ادامه مفصلا برایتان شرح خواهیم داد:

درمان حمله پانیک با استفاده از روان درمانی

یک فرد متخصص در عرصه سلامت روان می تواند به شما در توسعه ی روش هایی برای تغییر تفکر و رفتارهایی که موجب تسکین پایدار شما می شوند، کمک کند. نشان داده شده است که انواع مختلفی از روش های روان درمانی وجود دارند که می توانند برای حمله پانیک مفید باشند.

یکی از این روش های درمانی، درمان رفتاری ذهنی (CBT) می باشد، روشی که شامل شیوه های یادگیری آرامش، تغییر الگوهای فکری منفی، مدیریت استرس و افزایش اعتماد به نفس می شود.

تکنیک های ذهنی برای درمان حمله پانیک | متخصص قلب اصفهان

در معرض قرار گرفتن تدریجی یا پیش رونده

یک تکنیک CBT است که در آن درمانگر، بیمار را به آهستگی با ترس هایش روبه رو می کند و سپس به آنها می آموزد که در حین تجربه ی اضطراب، آرامش خود را حفظ کنند. برای مثال، اگر پانیک شما ناشی از رانندگی ماشین ها در آزادراه می باشد، درمانگر شما ممکن است به سادگی درمان شما را با تجسم ماشین های در حال رانندگی در آزادراه شروع کند. سپس به شما آموزش می دهد که این تصویر را در ذهن خود نگه دارید و تا متوجه تنش خود شوید.

این تمرکز بر احساسات ناخوشایند با هدایت توجه به سوی آرامش ذهن و بدن دنبال می شود. درمانگر در طول چند جلسه، به تدریج شما را بیشتر در معرض ترس تان قرار می دهد، ابتدا از تجسم ماشین ها در آزادراه شروع می کند و تا رانندگی کردن خودتان در آزاد راه ادامه می دهد.

در حین گذراندن این مراحل، شما یاد خواهید گرفت چگونه آرام بمانید و احساسات پانیک اتک را کنترل کنید. در طول دوره های درمانی خود با درمانگر یا روانشناس خود آزادانه و صادقانه صحبت کنید. این کار باعث می شود که آنها متوجه علائم شما شوند تا بتوانند به بهبودی شما کمک کنند.

توصیه های خودیاری برای درمان قطعی پانیک

منابع خودیاری بسیاری وجود دارند که مربوط به حمله پانیک و اضطراب می باشند. هدف از بیان این مطالب کمک به شما برای مدیریت یا بعبارتی درمان پانیک اتک به تنهایی می باشد.

استراتژی های خودیاری رایج عبارتند از:

  • تکنیک های ریلکسیشن، مانند کشش و نفس عمیق
    خودگویی مثبت و تأیید سخنان خود
  • تجسمات آرام و اطمینان بخش
  • روزنامه نگاری و دیگر تمرینات نوشتن
  • ابراز احساسات از طریق هنر
  • تبدیل عقاید منفی به دیدگاههای سازنده و خوش بینانه تر
  • تغییرات سبک زندگی مانند خواب کافی، محدود کردن استفاده از کافئین، خوردن مواد مغذی و ورزش

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون  متخصص قلب اصفهان 


بیشتر بخوانیم:

برادی کاردی چیست؟

ابلیشن قلبی چیست؟

علت رنگ آبی یا کبود ناخن ها