تشخیص و درمان تنگی دریچه آئورت | متخصص قلب اصفهان

روش های تشخیص و درمان تنگی دریچه آئورت

در بخش قبل به بررسی علت و علائم تنگی دریچه آئورت پرداختیم در این نوشتار روش های تشخیص و درمان تنگی دریچه آئورت را بررسی می کنیم. تا پایان نوشتار همراه ما باشید:

تشخیص تنگی دریچه آئورت

برای بسیاری افراد، یک چک آپ ساده، نشانه‌های ابتدایی تنگی دریچه آئورت را متوجه مشخص می ‌کند. پزشک، با شنیدن ضربان قلب شما، متوجه صدای “ووش” یا یک تپش اضافه می‌شود. به این اتفاق، غرولند قلب گفته می‌ شود، و معمولاً -نه همیشه- به معنای مشکل دریچه است. بعد از یک تست کامل و دیدن سابقه بیماری، پزشک شما ممکن است یک سری آزمایش برایتان تجویز کند.


دکتر مهرداد طاهریون – متخصص قلب اصفهان – تشخیص و درمان تنگی دریچه آئورت


تشخیص و درمان تنگی دریچه آئورت | متخصص قلب اصفهان

 

تشخیص نارسایی دریچه آئورت با اکو:

این آزمایش عکس برداری، با استفاده از امواج صوتی، عکس قلب شما را ترسیم می کند. تست اکو معمولا نشان می ‌دهد که آیا دریچه قلب شما تنگ شده یا خیر.

تشخیص تنگی دریچه آئورت با الکتروکاردیوگرام:

این آزمایش، میزان فعالیت الکتریکی درون قلب را اندازه‌ گیری می‌کند. این امر به پزشک، برای تشخیص نارسایی قلب که ممکن است به علت تنگی دریچه آئورت بوده باشد، کمک می‌کند.

تست ورزش:

طی این آزمایش، شما به سرعت روی تردمیل یا دوچرخه ثابت، فعالیت می کنید، تا ضربان قلبتان افزایش یابد. اگر شما علائم دیگری نداشته باشید، مشاهده عکس العمل قلب شما به ورزش، می تواند به پزشک، برای تشخیص تنگی دریچه آئورت و سایر بیماری‌های پنهان قلبی کمک کند.

کاتتریزاسیون یا آنژیو قلب:

اگر همچنان شواهد کافی برای تشخیص تنگی دریچه آئورت وجود ندارد، پزشک شما ممکن است این آزمایش را تجویز کند. طی این آزمایش، دکتر شما لوله ای نازک و انعطاف ‌پذیر را وارد بازوی شما می کند. یک رنگ مخصوص و فیلم اشعه ایکس، تصویر دقیق ‌تری از قلب و دریچه‌ها را نمایش خواهد داد.

درمان تنگی دریچه آئورت

اگر شما علائم تنگی دریچه آئورت را ندارید و قلبتان در سایر نقاط نیز سالم است، شما نیازی به درمان تنگی جزئی آئورت نخواهید داشت. ممکن است پزشک شما، در چک آپ های عادی، این ریسک را تحت نظر نگه دارد. بسیاری از مبتلایان به تنگی دریچه آئورت، مشکلات دیگری از قبیل فشار خون یا آریتمی هم دارند. فشار خون یا آریتمی شکل گرفته در دریچه آئورت، با دارو درمان نمی شود، ولی به سالم ماندن قلب شما- تا حد ممکن- کمک می‌کند.

وقتی درمان دارویی، برای حفظ وضعیت سلامت قلب شما کافی نباشد، چند راه دیگر وجود دارند. مانند:

پیوند دریچه آئورت:

با کمک دریچه مکانیکی فلزی یا بافت دریچه پیوندی از خوک، گاو یا انسان صورت می گیرد. جراح شما ممکن است دریچه را با روش جراحی باز و سنتی قلب، جایگزین کند، طی این فرآیند، جراح دیواره ی سینه را بریده و قفسه سینه شما را باز می‌کند.

یا ممکن است با استفاده از سوند، پیوند دریچه آئورت به وسیله ترانس کاتر انجام شود. طی این عمل، نسبت به جراحی باز، جراح، برش های کوچکتری در بدن شما ایجاد خواهد کرد. افراد، معمولاً بعد این عمل، راحت‌تر بهبود می یابند و برای آنها راحت تر است.

💜اینکه شما کدام روش درمان و جراحی را پیش می‌ گیرید، به جزئیات پرونده شما بستگی دارد.

ولووپلاستی بالون:

این عمل معمولا برای کودکان و نوزادان با تنگی دریچه آئورت، صورت می‌گیرد و روی بزرگسالان، کمتر پاسخ می دهد. طی این عمل، دکتر یک سوند را از طریق رگ خونی وارد قلب می کند. در انتهای سوند، یک بالون باد نشده وجود دارد. وقتی انتهای سوند به دریچه می‌رسد، بالون، باد شده و با این کار، دریچه ی سفت را باز می کند و کاپس ها را کش می دهد.

پیشگیری از نارسایی دریچه آئورت

شما نمی ‌توانید همیشه از وقوع تنگی دریچه آئورت جلوگیری کنید. برای مثال، شما نمی ‌توانید از مشکلات مادرزادی قلب پیشگیری کنید. ولی فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی، از دلایل مرتبط به تنگی دریچه آئورت هستند که شما قادر به کنترلشان هستید.

 


پیشنهاد ما به شما دوستان عزیز دکتر مهرداد طاهریون بهترین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترونشن اصفهان می باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

جهت مشاهده صفحه‌ی رسمی اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

بیماری قلبی و دیابت

کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی

نکته هایی برای مراقبت از قلب

رژیم غذایی بیماران قلبی

انواع فشار خون بالا