احیا و درمان ایست قلبی | متخصص قلب اصفهان

احیا و درمان ایست قلبی

احیای قلبی (CPR) یکی از اشکال درمان اضطراری ایست قلبی است. Defibrillation مورد دیگری از درمان ایست قلبی است. این روش‌های درمانی با متوقف شدن دوباره ضربان قلب شما، مجددا آغاز می‌گردند. اگر از ایست قلبی جان سالم به در ببرید، ممکن است پزشک شما یک یا چند روش درمانی را جهت کاهش خطر حمله مجدد شروع کند. همچنین داروهای تجویز شده می‌تواند فشار خون بالا و کلسترول را کاهش دهد. در مطلب امروز از سایت دکتر طاهریون متخصص قلب اصفهان به بررسی بیشتر احیا و درمان ایست قلبی می پردازیم.

به طور معمول جراحی، عروق خونی یا دریچه‌های قلب آسیب دیده را ترمیم می‌کند. همچنین این روش می‌تواند انسداد شریان‌ها را دور زده یا برطرف کند. به طور کلی ورزش تناسب قلب و عروق را بهبود می‌بخشد. تغییرات رژیم غذایی می‌تواند به شما در کاهش کلسترول کمک کند.

 آینده بلند مدت بیماری ایست قلب

واضح است که ایست قلبی می‌تواند کشنده باشد. با این حال، درمان سریع این بیماری، احتمال زنده ماندن شما را افزایش می‌دهد. درمان این وضعیت در طی چند دقیقه پس از ایست قلبی موثرتر است. اگر ایست قلبی را تجربه کرده‌اید، درک علت و تشخیص آن بسیار مهم است. چشم انداز و آینده طولانی مدت بیماری شما به دلیل ایجاد ایست قلبی بستگی خواهد داشت. به طور کلی پزشک می‌تواند در مورد گزینه‌های درمانی جهت محافظت از قلب شما و جلوگیری از تکرار ایست قلبی با شما صحبت کند و به شما مشاوره دهد.

احیا و درمان ایست قلبی | متخصص قلب اصفهان

مدت بهبودی بعد از زنده ماندن در برابر ایست قلبی

بازه زمانی بهبودی پس از ایست قلبی بسیار متفاوت است. یک عامل مهم این است که پس از ایست قلبی چه مدت طول کشیده تا احیا شروع شود. کما و آسیب مغزی از عوارض جانبی رایج این بیماری است. معمولاً CPR باعث کبودی شدید یا شکستگی استخوان می‌شود که بهبود آن ممکن است مدتی طول بکشد. عامل دیگر این است که آیا شما روشی جهت اصلاح مشکل اساسی مانند جراحی بای پس کرونر “coronary bypass” انجام داده اید یا خیر.

متخصص تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی و ایست قلبی

در وحله اول و در زمان ایجاد ایست ناگهانی قلبی می‌بایست با اورژانس یا فوریت‌های پزشکی تماس گرفته تا احیای اولیه صورت پذیرد اما جهت درمان کلی و تشخیص علت ایست قلبی باید با متخصص قلب و عروق در ارتباط باشید.

متخصص قلب “cardiologist”، پزشک قلب است. آن‌ها در درمان بیماری‌های قلبی و همچنین کمک به بیماران در مدیریت بیماری‌های قلبی خود تا حد ممکن تخصص دارند. یک متخصص قلب و عروق علائم بیماری قلبی را درمان می‌کند و هرگونه بیماری احتمالی را تشخیص می‌دهد. تشخیص بیماری توسط معاینه، تاریخچه بیماری و آزمایشات رایج صورت می‌پذیرد. رعایت اصول ذکر شده توسط متخصص و انجام آزمایشات ادواری و معاینه‌های مشخص شده، در روند بهبودی شما موثر است. مصرف دقیق و به موقع داروهای تجویزی توسط پزشک، در درمان شما موثر است و خطر بازگشت ایست قلبی را به حداقل می‌رساند.

دوری از شرایط استرس‌آور، آلودگی هوا و رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش، سلامتی شما را تضمین کرده و احتمال حملات قلبی را کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که سلامتی شما بزرگ‌ترین سرمایه شما است، در حفظ آرامش و آسایش خود کوشا باشید و اضطراب و استرس را از خود دور نمایید. در طول روز جهت خلوت و مدیتیشن با خود زمانی را اختصاص دهید و به آن پایبند باشید. در آن زمان از تمام استرس‌ها و نگرانی‌های روز، دور شوید و به درون خود رجوع نمایید. حال خوب شما در گروی آرامش و انرژی مثبت شما است.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالعه بیشتر :

افرادی که در معرض ایست قلبی هستند

روش های درمان بیماری میوکاردیت

روش های درمان بیماری کاردیومیوپاتی