آنژیوپلاستی و استنت وریدی | متخصص قلب اصفهان | بهترین متخصص واریس اصفهان

آنژیوپلاستی و استنت وریدی

اکثر افراد با استنت هایی که برای بهبود جریان خون در شریان های قلبی قرار داده می شوند، آشنایی دارند. استنت گذاری درون وریدی، عملکردی مشابه با استنت های قلبی دارند. این استنت ها، لوله هایی مشبک و فلزی هستند که برای بازکردن دیواره رگ های تنگ و یا مسدود شده، منبسط می شوند. آنها برای باز نگه داشتن رگ ها، مانند یک چارچوب عمل می کنند. جراحان در اکثر موارد، استنت های وریدی را در رگ های مرکزی و بزرگ تر مانند رگ های پاها، قفسه سینه و شکم قرار می دهند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی های تخصصی راجع به آنژیوپلاستی و استنت وریدی به مطب دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان مراجعه کنید.

بیماری های قابل درمان با استنت گذاری درون وریدی

استنت های وریدی می توانند به افرادی با لخته های خونی مزمن یا شرایط دیگری که موجب فشردگی یا تنگی رگ، خونرسانی محدود می شود، کمک کنند. استنت های وریدی برای درمان شرایط زیر استفاده می شوند:

همودیالیز/فیستول شریانی وریدی:

افرادی که همودیالیز دریافت می کنند و پیوند یا فیستول آنها دچار کاهش جریان خون می شود، گاهی اوقات می توانند از مزایای استنت های وریدی بهره مند شوند. استنت گذاری، همچنین رگهای مرکزی قفسه سینه را بازنگه می دارد که این کار به دسترسی بهتر عروق برای دیالیز کمک می کند.

ترومبوز رگ عمقی مزمن (DVT):

این شرایط، تشکیل لخته ی خون در یکی از رگهای بزرگ و عمیق می باشد که خون را از پا و یا از بازو به قلب و ریه ها برمی گرداند.

سندرم پس از ترومبوز:

ترومبوز رگ عمقی می تواند منجر به علائمی همچون التهاب و درد شود. افراد ممکن است تا چند سال بعد از ترومبوز رگ عمقی، دچار علائم سندرم پس از ترومبوز نشوند.

سندرم May-thurner:

در این شرایط، شریانی که از شکم به پای راست می رود (به نام شریان ایلیاک) به شریان ایلیاک چپ فشار وارد می کند و موجب زخم و گرفتگی آن می شود. گرفتگی شریان ایلیاک چپ منجر به تورم، درد و گاهی اوقات خستگی پای چپ می شود.

سندرم فندق شکن (Nutcracker):

در این شرایط، شریان های نزدیک به کلیه، سیاهرگ کلیوی چپ را فشرده می کنند و جریان خون را به عقب برمی گرداند و موجب علائمی همچون درد پهلو و خون در ادرار می شود.

خدمات دیگر : اسکلروتراپی مویرگهای عنکبوتی

اقدامات قبل از جراحی استنت گذاری دورن وریدی

جراح عروق، علاوه بر بررسی سوابق پزشکی و انجام معاینه، ممکن است از شما بخواهد تصویربرداری یا آزمایشات دیگری را انجام دهید.

سونوگرافی

رایج ترین آزمایش تصویربرداری، سونوگرافی داپلکس می باشد که از امواج صوتی فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر رگ های خونی و اندازه گیری جهت و سرعت جریان خون درون رگ ها استفاده می کند. سونوگرافی به پزشک، تصویر واضحی از ساختار رگ های خونی را ارائه می دهد و به نشان دادن محل دقیق تنگی و یا انسداد کمک می کند.

ونوگرافی

گاهی اوقات، ممکن است به دلیل محل بد رگ، سونوگرافی مؤثر نباشد. در این مورد، جراح عروق ممکن است ونوگرافی را پیشنهاد دهد. ونوگرافی، اشعه ی ایکسی است که به پزشک اجازه می دهد ساختار رگ ها را مشاهده کند. پس از ورود کاتتر به درون رگ (اغلب اوقات رگ پا)، پزشک ماده حاجب را به کاتتر تزریق می کند تا بتواند رگ ها را روی اشعه ی ایکس مشاهده کند. سپس جراح عروق می تواند از ونوگرافی برای تشخیص استفاده کند و با انجام آنژیوپلاستی وریدی و استنت گذاری به طور هم زمان (در صورت لزوم)، مشکل را درمان کند.

آنژیوپلاستی و استنت وریدی | متخصص قلب اصفهان | بهترین متخصص واریس اصفهان

آنژیوپلاستی و استنت گذاری عروقی

آنژیوپلاستی و استنت گذاری عروقی، یک روش درمان کم تهاجمی است. این روش برای بهبود جریان خون در مواقعی که رگ یا شریان خیلی باریک یا مسدود است استفاده می شود.

در آنژیوپلاستی، از فلوروسکوپی با اشعه ایکس یا تصویربرداری دیگر برای هدایت کاتتر نوک بالونی (یک لوله پلاستیکی بلند و نازک) به داخل شریان یا ورید به جایی که باریک یا مسدود شده باشد استفاده می شود. بادکنک برای باز شدن رگ باد می شود، سپس تخلیه و خارج می شود.

یک لوله مش سیم به نام استنت ممکن است به طور دائمی در عروق تازه باز شده قرار گیرد تا به باز نگه داشتن آن کمک کند. استنت ها انواع مختلفی دارند. استنت های پوشیده شده از مواد از نوع پارچه را پیوند استنت می نامند.

کاربردهای آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی با استنت یا بدون آن معمولاً برای درمان بیماریهایی که رگهای خونی را تنگ یا مسدود کرده و حتی جریان خون را قطع می کنند، استفاده می شود. این شرایط عبارتند از:

  • باریک شدن رگ های بزرگ به دلیل تصلب شرایین
  • بیماری شریان محیطی (PAD)، تنگی عروق در پاها یا بازوها
  • تنگی یا انسداد وریدهای قفسه سینه، شکم، لگن، بازوها و پاها
  • تنگی شریان کاروتید، باریک شدن شریان های گردن که خون را به مغز می رسانند.
  • بیماری عروق کرونر، تنگ شدن عروقی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رسانند.
  • فشار خون عروق کلیوی، فشار خون بالا ناشی از تنگی عروق کلیه. آنژیوپلاستی و استنت گذاری ممکن است برای کمک به بهبود عملکرد کلیه استفاده شود.
  • باریک شدن فیستول دیالیز یا پیوند. فیستول عروق خونی مصنوعی است که پزشکان در دیالیز کلیه از آن استفاده می کنند. آنژیوپلاستی عموماً هنگامی استفاده می شود که این اتصالات باریک یا مسدود شوند. در برخی موارد ممکن است استنت گذاری نیز لازم باشد

مزیت های انجام آنژیوپلاست

در مقایسه با جراحی بای پس آنژیوپلاستی با بالون و قرار دادن استنت بسیار کمتر تهاجمی و نسبتاً کم خطر و کم هزینه هستند. این روش ها با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. از آنجا که در اکثر بیماران بیهوشی عمومی مورد نیاز نیست، بنابراین نیازی به بستری شدن طولانی مدت ندارد. جراحی آنژیوپلاستی نیازی به برش ندارد و بیمار بعد از مدت کوتاهی می تواند به فعالیت های روزمره خودش برگردد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص آنژیوپلاستی و استنت وریدی

عوارض استفاده از آنژیوپلاستی

عوارض عمده بعد از آنژیوپلاستی نادر است. با این حال، قرار دادن کاتتر ممکن است به رگ آسیب برساند. همچنین خطر لخته شدن خون یا پارگی رگ بسیار کم است.

انسداد مجدد

وقتی آنژیوپلاستی به تنهایی انجام می شود، انسداد می تواند دوباره عود کند. بیشتر این شریان ها می توانند دوباره با موفقیت باز شوند. این امر همچنین می تواند در زمان قرارگیری استنت در شریان در آنژیوپلاستی رخ دهد.

خونریزی شدید

خونریزی شدید از محل قرار دادن کاتتر ممکن است به داروی خاص یا تزریق خون نیاز داشته باشد. در صورت انجام آنژیوپلاستی و یا استنت گذاری روی شریان کاروتید، خطر سکته مغزی وجود دارد.

یک عارضه نادر همراه با آنژیوپلاستی بستن ناگهانی رگ است. این انسداد در ناحیه تحت درمان معمولاً طی ۲۴ ساعت پس از عمل اتفاق میفتد. در این شرایط ممکن است از دارویی برای حل لخته ها و به دنبال آنژیوپلاستی یا استنت گذاری استفاده شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی بای پس اورژانسی باشد.

سایر عوارض نادر شامل حمله قلبی و مرگ ناگهانی قلبی است. علاوه بر آن، در صورت تزریق ماده حاجب، احتمال بروز واکنش آلرژیک بسیار ناچیز است.

هر روشی که کاتتر را درون رگ خونی قرار دهد خطرات خاصی را به همراه دارد. این خطرات شامل آسیب به رگ خونی، کبودی یا خونریزی در محل سوراخ شدن و عفونت است. پزشک اقدامات احتیاطی را برای کاهش این خطرات انجام می دهد.

مواد حاجب ممکن است باعث کاهش عملکرد کلیه شود، به خصوص اگر از قبل وجود داشته باشد. پزشک شما عملکرد کلیه شما را قبل از عمل بررسی می کند تا این خطر را کاهش دهد.

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری مطب دکتر به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.


سایر خدمات :

اسکلروتراپی و تزریق واریس

رادیوفرکوئنسی – RF

درمان واریس لگن- واریس دست و پا

اقدامات درمانی لخته های عمقی