پاک‌سازی پا از واریس با روش فلبکتومی | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی پاک‌سازی پا از واریس با روش فلبکتومی

با فلبکتومی می‌توان واریس با علامت و بدون علامت را درمان کرد و می‌توان مشکلات زیبایی و پزشکی این بیماری را تنها با یک عمل ساده تسکین داد. پس از برداشتن سیاهرگ‌های آسیب دیده، سایر سیاهرگ‌های سالم در بدن خون اضافی را جذب کرده و جریان خون طبیعی را دوباره برقرار می‌کنند. از آنجایی که سیاهرگ‌ها را می‌توان برداشت، حتی بزرگترین سیاهرگ‌هایی را که مبتلا به واریس شده‌اند را می‌توان با عمل فلبکتومی از طریق شکاف‌های کوچکی برداشت. این درمان کم تهاجمی است و نیاز به هیچ گونه بخیه یا بیهوشی عمومی ندارد. پزشک می‌تواند به راحتی این عمل را در مطب خود انجام دهد و دوران نقاهت کمی نیز دارد. فلبکتومی سرپایی درد و خطر کمتری از بیشتر درمان‌های سنتی جراحی دارد. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی پاک‌سازی پا از واریس با روش فلبکتومی خواهیم پرداخت.

مینی فلبکتومی (میکروفلبکتومی) وریدها یک روش جراحی برای از بین بردن واریس ها با ایجاد سوراخ یا برش های کوچک در پوست می باشد. همچنین، مینی فلبکتومی به عنوان یک مداخله بنیانی برای درمان وریدهای واریسی از نظر زیبایی می باشد. واریس با استفاده از مینی فلبکتومی کاملاً از بین می رود. زخم های کوچکی که پس از دستکاری ایجاد می شوند با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. روش مینی فلبکتومی، هر قسمتی از وریدهای زسر پوست را از بین می برد.

مطلب پیشنهادی : نکات مراقبتی درمان واریس با روش رادیوفرکانسی (RF)

روش های مختلف مینی فلبکتومی وریدی

تفاوت روش های میکروفلبکتومی وریدی در قلاب های مختلف جراحی مورد استفاده می باشد. قلاب های زیر برای مینی فلبکتومی موثر می باشند:

 • وارادی
 • مولر
 • آشو

نحوه انجام جراحی واریس با روش فلبکتومی

 • روش میکروفلبکتومی وریدهای واریسی تحت شرایط استریل در اتاق عمل جراحی با کمک ابزارهای خاص انجام می شود: از قلاب های مینی فلبکتومی و گیره های پشه ای استفاده می شود. وریدهای واریسی با ایجاد سوراخ و برش های ریز در پوست از بین می روند.
 • مینی فلبکتومی یک روش حساس می باشد، بنابراین تجربه و مهارت متخصصی که عمل را انجام می دهند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
 • قبل از مینی فلبکتومی، باید جریان خون وریدی با استفاده از اسکن دوبلکس اولتراسوند دقیق ارزیابی و عمل برنامه ریزی شود.
 • یک جنبه بسیار مهم در موفقیت عمل، علامت گذاری وریدهای هدف با یک مارکر است. از بی حسی موضعی برای تسکین درد استفاده می شود که غلظت کمی دارد و امکان مداخلات گسترده تر در اتاق جراحی را فراهم می کند.
 • بهتر است از سوزن های 18 G برای انجام برش های پوستی استفاده شود تا جراحت به حداقل برسد. این کار با استفاده از قلاب های ویژه انجام می شود. قلاب های مولر و وارادی بهترین می باشند.
 • قلاب پس از سوراخ شدن پوست وارد شده و در جهتی عمود بر ورید حرکت داده می شود. پس از رسیدن به ورید، آن را با احتیاط داخل برش خارج می کنند. سپس ورید توسط گیره گرفته می شود و با حرکات چرخشی آن را از بین می برند. پس از اتمام، از پانسمان استریل استفاده می شود و لباس بافتنی فشرده می شود و محل مورد نظر را می بندند.

بررسی علل و درمان های واریس مچ پا | بهترین متخصص واریس اصفهان

زمان مشاهده نتایج میکرو فلبکتومی

اکثر افراد نتایج ملموسی از فلبکتومی سرپایی می‌بینند زیرا سیاهرگ‌های آسیب دیده کاملاً برداشته می‌شوند. فلبکتومی سرپایی نتایج ملموس دائمی را برای اکثر بیماران به همراه خواهد داشت. اگرچه ممکن است شخص مجدداً در سیاهرگ‌های دیگر خود دچار واریس شود. مخصوصاً کسانی که سابقه خانوادگی واریس دارند. اگر بیمار وزن خود را در محدوده سالم حفظ کند و سبک زندگی فعالی را پیش بگیرد می‌تواند خطر بازگشت بیماری را به حداقل برساند. از آنجایی که شکاف‌ها نیازی به بخیه ندارند و بدون نیاز به بخیه خوب می‌شوند، هرگونه اسکار باقیمانده از جراحی پس از گذشت 6 الی 12 ماه از جراحی به سختی قابل دیدن خواهد بود. برخی بیماران معمولاً اندکی تغییر در رنگ رنگدانه‌های پوست را در محل واریس تجربه می‌کنند ولی این مشکل نیز بدون نیاز به درمان پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

عوارض فلبوکتومی سرپایی

بیمارانی که به بی‌حسی موضعی حساسیت دارند یا نمی‌توانند جوراب واریس بپوشند نباید این عمل را انجام دهند. پیش از انجام این عمل، باید هرگونه عفونت فعال یا راش پوستی در بدن خود را کاملاً درمان کنید. اگرچه فلبکتومی سرپایی نسبتاً بی‌خطر است ولی به نوبه خود خطراتی را نیز به همراه دارد. در برخی از موارد، ممکن است التهاب و حساسیت ناشی از برداشتن ناقص سیاهرگ‌های آسیب دیده وجود داشته باشد. سایر خطرات این جراحی عبارتند از:

 • مصدومیت عصب‌های روی سطح پوست
 • واکنش مخرب به داروی بیهوشی یا آرامش بخش
 • خونریزی یا تورم شدید
 • بی‌حسی یا درد در پاها
 • مشکلات بعد از جراحی
 • ترومبوفلبیت

بیمارانی که به دنبال درمان این بیماری نباشند معمولاً دچار تغییر رنگ، التهاب و درد می‌شوند. همچنین در معرض خطر آسیب دیدن جریان خون عاری از اکسیژن بین پاها و قلب قرار دارند.

مزیت های میکروفلبکتومی

میکروفلبکتومی یک روش کم تهاجمی برای از بین بردن وریدهای واریسی و روش درمانی ارجح برای برخی از بیماران می باشد. این روش معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود، پس بدون ناراحتی، یک برش بسیار کوچک ایجاد می شود. سپس ورید واریسی از طریق برش با استفاده از قلاب فلبکتومی برداشته می شود. این روش معمولاً 30-60 دقیقه طول می کشد. پس از عمل، پای شما را می بندند و شما می توانید بیشتر فعالیت های عادی خود از روز بعد از سر بگیرید.


مطالعه بیشتر :

نکات مراقبتی بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی

مراحل درمان واریس با روش رادیوفرکانسی (RF)

مراحل انجام لیزر واریس پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *