نکات مراقبتی بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی نکات مراقبتی بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی

روند لیزر واریس پا با استفاده از لیزر درون وریدی (EVLA)، میزان رگ‌های واریسی کاهش می‌یابد. رگ‌های واریسی، رگ‌هایی متورم و برآمده هستند که معمولا در ناحیه ران و ساق پای فرد قابل مشاهده هستند. لیزر دستگاهی است که پرتوی نازکی از اشعه نور ساطع می‌کند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی نکات مراقبتی بعد از لیزر واریس پا و اسکلروتراپی خواهیم پرداخت.

اگر از واریس یا رگ‌های عنکبوتی رنج می‌برید، شاید بتوانید برای عمل اسکلروتراپی تصمیم بگیرید. این روش شامل تزریق داخل رگ است که باعث ریزش رگ خونی شده و درنهایت به بافت اسکار تبدیل می‌شود که از روی پوست قابل مشاهده نیست. کاربرد این روش تقریباً به یک قرن می‌رسد. درحالی‌که اکثر مبتلایان به واریس و رگ‌های عنکبوتی کاندیدایی برای انجام این عمل هستند، اما مشاوره با پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. بارداری و سابقه برخی از موارد لخته شدن خون ممکن است این عمل را برای شما رد کند.

مراقبت‌های بعد از اسکلروتراپی

دوره بهبودی بعد از اسکلروتراپی به طور معمول تأثیر چندانی بر زندگی یا برنامه‌های افراد نمی‌گذارد. برای اطمینان از موفقیت در درمان، لازم است دستورالعمل‌های زیر را رعایت کنید.

 • انتظار درد خفیف، کبودی، حساسیت و تورم در محل تزریق را برای 24 ساعت اول پس از عمل داشته باشید. برای رفع درد از کیسه‌های یخ و تایلنول استفاده کنید.
 • اغلب اوقات، رگ‌ها قبل از بهبود ظاهر بدتری خواهند شد. این تغییر رنگ به‌طورمعمول طی 2-3 هفته از بین می‌رود.
 • گاهی اوقات، هنگام درمان عروق بزرگ‌تر، ممکن است یک گره کوچک تیره و توده به دلیل گرفتگی خون در رگ بسته ایجاد شود (که این یک پاسخ طبیعی به درمان است). در صورت لزوم، توسط پزشک در زمان انجام جلسه درمانی بعدی شما تخلیه می‌شود.

توصیه می‌شود بلافاصله پس از درمان از جایتان بلند شوید و کمی قدم بزنید تا خون در رگ‌ها جریان یابد و خطر لخته شدن خون را به حداقل برساند. روز بعد می‌توانید دوباره به محل کار یا فعالیت‌های منظم همیشگی خود بازگردید. باید بلافاصله بعد از درمان و حداقل 30 دقیقه در هر روز به مدت 2 هفته دیگر با سرعت ملایم راه بروید. پیاده روی عضلات پشت ساق پا را درگیر می‌کند، فشار در رگ‌های درمان شده را کاهش داده و می‌تواند درد را تسکین دهد. به مدت 2 هفته پس از درمان از پیاده‌روی استقامتی خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی : مقایسه لیزر واریس و اسکلروتراپی

ترکیبی از فشرده‌سازی و راه رفتن، خطر ترومبوز ورید عمقی و ترومبوفلبیت سطحی (التهاب رگ‌های سطحی) را به حداقل می‌رساند. خود را در رختخواب نیندازید. بعد از عمل اسکلروتراپی استاندارد بر روی رگ‌های تغذیه‌کننده و عنکبوتی، پس از 48 ساعت اول پیاده‌روی ضروری نیست، البته این کار ممکن است پس‌ازاین مدت به رفع هرگونه ناراحتی که در پا احساس شده کمک کند.

فعالیت‌های روزمره خود را حفظ کنید اما از زیاد ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید. اگر مجبورید برای مدت طولانی بنشینید، لطفاً زمانی را برای قدم زدن در نظر بگیرید، حتی اگر چند بار فقط در اطراف اتاق باشد. در صورت امکان، گام نشستن، پاهای خود را کمی بالاتر قرار دهید، مخصوصاً در اولین روز بعد از درمان. حتماً استراحت کافی داشته باشید.

برای 2 هفته اول پس از درمان، از انجام کارهای سخت (به عنوان مثال دویدن، اسکواش و ورزش‌های پرشی، ورزش‌های هوازی با پرش و ضربه زیاد یا بلند کردن وزنه) خودداری کنید. میتوانید ورزش ملایم تا متوسط ​​مانند گلف یا دوچرخه ثابت با دور آرام را انجام دهید. می‌توانید کارهای عادی یا مشاغل خانگی خود را ادامه دهید به شرط اینکه سختی و طاقت‌فرسا نباشند. تا یک هفته بعد از عمل، باید از انجام ورزش‌های پیلاتس، یوگا و غیره اجتناب شود.

مراحل انجام لیزر واریس پا | بهترین متخصص واریس اصفهان

نکات مراقبتی بعد از لیزر درون رگی واریس

بلافاصله پس از تمام شدن جراحی مرخص خواهید شد. به شما توصیه خواهد شد که خودتان رانندگی نکنید و از یکی از دوستان و آشنایان خواهش کنید که شما را به خانه ببرد. باید تا دو هفته پس از انجام این عمل جراحی جوراب واریس بپوشید. دستورالعمل چگونگی استحمام نیز به شما داده می‌شود. احتمالا می‌توانید درست پس از انجام عمل جراحی کار و فعالیت‌های روزانه معمول خود را از سر بگیرید.

در مدت زمانی که باید جوراب واریس بپوشید؛ نمی‌توانید شنا کرده یا پاهای خود را خیس کنید. بسیاری از بیماران در امتداد طولی رگ درمان‌شده احساس انقباض دارند و ممکن است برخی دیگر از بیماران در ناحیه عنوان‌شده احساس درد خفیفی داشته باشند (تا حدود 5 روز). معمولا برای تسکین درد کافی است داروهای ضد التهاب معمولی مانند ایبوبروفن مصرف کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

 • بلافاصله پس از انجام عمل جراحی به شما توصیه خواهد شد که حدود 30 تا 60 دقیقه راه بروید.
 • ممکن پاهایتان کمی کبود شود. معمولا پس از گذشت دو هفته، کبودی برطرف خواهد شد.
 • پس از انجام عمل جراحی خودتان نباید رانندگی کنید.
 • پس از رفتن به خانه حتما توصیه‌های پزشک را رعایت کنید. ممکن است از شما درخواست شود:
 • برای کاهش تورم هر بار به مدت 15 دقیقه یخ روی ناحیه درمان‌شده قرار دهید.
 • هر روز محل شکافته‌شده را بررسی کنید. مشاهده مایع روشن صورتی رنگ روی پانسمان طبیعی است.
 • سعی کنید برای 48 ساعت به محل شکافته‌شده آب نرسد. ممکن است لازم باشد تا باز کردن پانسمان، فقط با استفاده از یک اسفنج خود را بشویید.
 • برای چند روز یا چند هفته جوراب واریس بپوشید (در صورتی که پزشک پوشیدن آن را به شما توصیه کرده باشد). این جوراب‌ها کمی پاهایتان را منقبض می‌کنند در نتیجه پاها متورم نخواهند شد. البته پوشیدن این جوراب‌ها مانع از تجمع و لخته شدن خون نیز خواهد شد.
 • به مدت طولانی ننشینید یا دراز نکشید. در هنگام نشستن پای خود را بالا بگیرید.
 • به مدت طولانی نایستید.
 • هر روز سه بار و هر بار حدود 10 تا 20 دقیقه راه بروید. این کار را به مدت 1 تا 2 هفته ادامه دهید.
 • فعال باشید اما ندوید، نپرید و اجسام سنگین را بلند نکنید (برای 1 تا 2 هفته).
 • برای 1 تا 2 هفته دوش آب گرم نگیرید.

 

توصیه‌های دارویی :

در صورت لزوم و در صورتی که پزشک به شما توصیه کرده باشد. می‌توانید داروهای بدون نسخه مصرف کنید. مصرف برخی داروها می‌تواند منجر به افزایش میزان خونریزی شود. اگر مصرف داروهای ضد انعقاد خون را به دلیل انجام عمل جراحی قطع کرده‌اید. از پزشک خود بپرسید که آیا دوباره می‌توانید مصرف آن‌ها را آغاز کنید. ممکن است پزشک در وقت ویزیت بعدی روی شما آزمایشی انجام دهد و با استفاده از اولتراسوند اطمینان حاصل کند که روند جراحی با لیزر خوب پیش رفته است.

اگر با موارد زیر مواجه شدید، با پزشک خود تماس بگیرید:

 • نشانه‌های عفونی شدن ناحیه درمان‌شده. این‌گونه نشانه‌ها شامل قرمز شدن، گرم شدن یا ترشح مایعات درون زخم است.
 • افزایش میزان تورم یا پیدایش تورم جدید
 • احساس دردی که شما را از انجام کارهای روزمره بازدارد.
 • ممکن است با توجه به شرایطی که توصیف می‌کنید، پزشک به شما توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دیگری ارائه دهد.

کارهایی که باید اجتناب کنید

 • از اپیلاسیون خودداری کنید: بهتر است در طی دوره درمانی از اپیلاسیون پا خودداری شود، البته شیو کردن پاها مشکلی ندارد.
 • از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و گرما خودداری کنید: برای اینکه مناطق معالجه شده به خوبی بهبود یابد، به مدت سه هفته بعد از درمان، آن مناطق تحت درمان را در معرض نور خورشید قرار ندهید. به مدت یک هفته از حمام گرم، وان گرم و سونا اجتناب کنید. همچنین به مدت یک هفته از پرواز خودداری کنید.

مطالعه بیشتر :

مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA)

انواع مختلف لیزر برای واریس

مراحل انجام لیزر واریس پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *