نکاتی درمورد درمان رگ های واریسی با اسکلروتراپی | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی درمان رگ های واریسی با اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یک روش درمانی کم تهاجمی برای رگ های واریسی و رگ های عنکبوتی است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک محلول شیمیایی به رگ شما تزریق می کند تا آن را ببندد. این درمان در مطب برای بسیاری از افراد، به ویژه در رگ های واریسی کوچکتر، به خوبی جواب می دهد. بهبودی سریع است، اما ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا نتایج را ببینید. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی درمان رگ های واریسی با اسکلروتراپی خواهیم پرداخت.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی یک روش پزشکی است که رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی را معمولاً روی پاهای شما درمان می‌کند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما از یک سوزن برای تزریق محلول خاصی به ورید واریسی یا ورید عنکبوتی شما استفاده می‌کند. این محلول شیمیایی پوشش رگ خونی شما را تحریک می کند و باعث می شود که آن را منبسط کرده، به هم بچسبانند و یک اسکار تشکیل دهند. این کار رگ شما را می بندد و باعث می شود ظاهر و احساس بهتری پیدا کند.

چه کسانی نیاز به درمان اسکلروتراپی دارند؟

اسکلروتراپی ممکن است برای افراد مبتلا به رگهای واریسی یا رگهای عنکبوتی مناسب باشد، اما برای همه مناسب نیست. قبل از انجام عمل، شما با یک متخصص عروق ملاقات خواهید کرد که تصمیم خواهد گرفت آیا واجد شرایط اسکلروتراپی هستید یا خیر.

شما واجد شرایط اسکلروتراپی نیستید اگر:

 • دارای ترومبوز ورید عمقی فعال یا ترومبوز ورید سطحی (لخته شدن خون).
 • حامله هستند قبل از انجام اسکلروتراپی باید حداقل سه ماه پس از زایمان صبر کنید.
 • شیردهی (شیردهی).
 • قادر به بلند شدن از رختخواب نیست.
 • در صورت مصرف قرص های ضد بارداری همچنان می توانید اسکلروتراپی کنید.

اگر در گذشته لخته خون داشته اید، بسته به علت ایجاد لخته و میزان جدی بودن آن، ممکن است بتوانید اسکلروتراپی انجام دهید.

در بیشتر موارد، ارائه‌دهنده شما اسکلروتراپی را بر روی سیاهرگی که ممکن است برای روش‌های بای پس جراحی آینده نیاز داشته باشید، مانند ورید صافن برای جراحی پیوند عروق کرونر انجام نمی‌دهد (مگر اینکه آن ورید از قبل غیرقابل استفاده باشد). ایده خوبی است که با ارائه دهنده خود در مورد اینکه آنها فکر می کنند درمان اسکلروتراپی برای شما موفقیت آمیز خواهد بود صحبت کنید. برخی از افراد با انتظارات بالا از نتایج خود ناامید می شوند. دانستن اینکه چه انتظاری دارید می تواند به شما کمک کند از احساس ناامیدی جلوگیری کنید. همچنین باید بدانید که نتایج آنی نیستند. شما مانند یک مدل پا از دفتر ارائه دهنده خود خارج نخواهید شد.

بررسی کامل تزریق و فوم اسکلروتراپی Sono Guided | بهترین متخصص واریس اصفهان

مزایای اسکلروتراپی عبارتند از:

 • بدون بیهوشی با فشرده سازی کافی از باند روی ورید، درد کمی وجود دارد. فشرده سازی همچنین ممکن است به کبودی و تورم کمک کند.
 • نتایج خوب برای اکثر مردم. اسکلروتراپی به ویژه در رگ های واریسی کوچکتر خوب عمل می کند. یک جلسه ممکن است حدود 50 تا 80 درصد وریدهای تزریق شده را از بین ببرد. در حدود 10 درصد موارد، اسکلروتراپی جواب نمی دهد. اگر این اتفاق بیفتد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند راه حل های مختلف یا روش متفاوتی مانند لیزر درمانی را امتحان کند.
 • نتایج نسبتاً سریع برای رگهای کوچک. رگ‌های عنکبوتی معمولاً در عرض سه تا شش هفته به درمان پاسخ می‌دهند، اما برای رگ‌های بزرگ‌تر ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد.
 • با درمان موفقیت آمیز، رگ های واریسی یا رگ های عنکبوتی دوباره ظاهر نمی شوند. با این حال، ممکن است برای رگ‌های واریسی جدیدی که ایجاد می‌شوند به درمان نیاز داشته باشید.

خطرات یا عوارض اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی بیشتر از جراحی برای وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی طول می کشد. همچنین می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

عوارض جانبی اسکلروتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رگهای تزریق شده بزرگتر ممکن است برای چندین ماه توده یا سفت شوند.
 • قرمزی محل ورود سوزن باید ظرف چند روز از بین برود.
 • خطوط یا لکه های قهوه ای روی پوست در محل تزریق معمولاً در عرض سه تا شش ماه از بین می روند. با این حال، در حدود 5٪ مواقع، آنها می توانند دائمی باشند.
 • کبودی در محل تزریق ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.
 • رگ های خونی ریز ممکن است در ناحیه تحت درمان ایجاد شوند. ممکن است روزها یا هفته ها پس از اسکلروتراپی ظاهر شوند، اما باید در عرض چند ماه محو شوند. معمولاً آنها نیازی به درمان بیشتر ندارند.
 • واکنش های آلرژیک به ماده شیمیایی تزریق شده ممکن است در زمان تزریق رخ دهد و به ندرت جدی باشد. علائم شامل خارش و تورم است.
  سایر عوارض جانبی به ندرت پس از اسکلروتراپی ایجاد می شود. اگر هر یک از این عوارض نادر را دارید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:
 • التهاب (تورم) در پنج اینچ از کشاله ران شما.
 • تورم ناگهانی در پای شما.
 • ایجاد زخم های کوچک در محل تزریق.
 • رگه های قرمز، به خصوص در ناحیه کشاله ران شما.
 • بازیابی و چشم انداز

زمان نقاهت چقدر است؟

بهبودی پس از اسکلروتراپی طولی نمی کشد. پس از درمان، می توانید به خانه رانندگی کنید و به فعالیت های عادی خود بازگردید. پیاده روی برای بهبودی شما مفید است، بنابراین اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آن را توصیه می کند تعجب نکنید.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

به احتمال زیاد یک یا دو ماه پس از درمان اسکلروتراپی برای ویزیت بعدی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. ممکن است معاینه فیزیکی، آزمایش خون یا تصویربرداری داشته باشید. اگر چندین درمان دارید، ممکن است جلسه بعدی خود را دو یا سه ماه پس از اولین درمان انجام دهید.

آیا لیزر درمانی بهتر از اسکلروتراپی است؟

لیزر درمانی یا ابلیشن حرارتی درون وریدی، جایگزین مناسب دیگری برای بستن و برداشتن وریدهای واریسی است. به طور کلی بی خطر است اما می تواند عوارض جانبی مانند اسکلروتراپی داشته باشد. با این حال، انجام ابلیشن در رگ واریسی که دارای پیچ و تاب و چرخش زیادی است، دشوار است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما باید در هنگام تصمیم‌گیری در مورد بهترین درمان برای شما، نحوه ظاهر رگ‌های شما را در نظر بگیرد.


مطالعه بیشتر :

علل و درمان ترومبوز ورید عمقی (DVT)

میکرواسکلروتراپی با کمک مادون قرمز

ابلیشن حرارتی درون وریدی