مراحل انجام لیزر واریس پا | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی مراحل انجام لیزر واریس پا

درمان واریس پا و رگ های واریسی با روش های مختلفی از جمله اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند و لیزر درون رگی EVLA توسط جراح عروق انجام می شود. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی مزایا و عوارض مراحل انجام لیزر واریس پا خواهیم پرداخت.

علائم واریس رگ‌ها

علائم و نشانه‌های واریسی شدن رگ‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • تشکیل رگ‌های آبی یا بنفش که روی ران و ساق پا قابل مشاهده هستند
 • درد حساسیت سنگینی یا زخم شدن پا که اغلب با تورم در مچ پا یا خود پا و به دنبال ایستادن به مدت طولانی به وجود می‌آید

درمان واریس پا با لیزر درون رگی

لیزر درون رگی با نام های زیادی نظیر EVLT، ELVes و VeinSeal بسته به کارخانه سازنده لیزر شناخته می شود. در این مطلب، ما از اصطلاح عمومی EVLA که به تمام انواع لیزرهای درون رگی اطلاق می شود استفاده می کنیم.

درمان واریس با لیزر EVLA

EVLA روش جدیدی برای درمان رگ های واریسی بدون جراحی است. به جای خارج کردن رگ های واریسی، به آن ها حرارت داده می شود و این حرارت، دیواره ها و بدنه رگ را از بین می برد و سپس به صورت طبیعی بافت های مرده جذب شده و رگ های غیر طبیعی به طور کامل از بین می روند. این کار می تواند به جای اتاق عمل، در مطب انجام شود.

نحوه انجام لیزر درمانی درون رگی

لیزر درمانی درون رگی تحت بیهوشی موضعی و به صورت سرپایی انجام می‌شود و فرآیند درمان چیزی حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌‌کشد که معمولاً زمان واقعی برای درمان با لیزر کوتاه تر است. پزشک ابتدا یک پا را درمان می‌کند و او برای انجام این کار از شما می‌‌خواهد برگه رضایت نامه را امضا کنید سپس پای شما را بی حس می‌‌کند. شما روی تخت مخصوص دراز می‌کشید و پزشک یک کاتتر را از طریق ران یا ساق پای شما وارد درگیری می‌کند که باید درمان شود.

کاتتر حاوی فیبر لیزر است که وارد رگ می‌شود. سپس مایع بی حس کننده به درون رگ تزریق می‌‌شود و لیزر فعال می‌‌شود و به آرامی از رگ خارج می‌‌گردد. گرمای حاصل از لیزر به دیواره رگ برخورد می‌کند و این امر باعث بسته شدن و از بین رفتن رگ می‌شود. سپس بدن خون را از طریق رگ‌های سالم تر به گردش در می‌آورد. به غیر از رنگ هیچ یک از بافت‌های پا درگیر نمی‌شوند و امکان درمان تعداد زیادی از رگ‌های واریسی با این روش وجود دارد.

مراحل انجام لیزر واریس پا | بهترین متخصص واریس اصفهان

مراحل لیزر درون رگی واریس

این عمل نیاز به بستری در بیمارستان ندارد و در مطب پزشک شما و عموماً در کمتر از یک ساعت انجام می شود. بیمار می تواند پس از عمل به منزل باز گردد. تنها باید توجه داشته باشید که بعد از عمل نباید از لباس های تنگ استفاده کنید، بنابراین برای بعد از لیزر حتماً لباس های گشاد با خود همراه داشته باشید.

به طور کلی مراحل لیزر درون رگی شامل موارد زیر است:

 • شما یک گان طبی پوشیده و بر روی تخت دراز می کشید. ممکن است به شما عینک مخصوص برای طول عمل داده شود تا از چشمان شما در برابر نور لیزر محافظت شود.
 • پزشک، مناطقی از بدن شما سوند یا لوله به آن وارد خواهد شد را مشخص می کند. همچنین به شما داروهای مشخصی در طول درمان داده خواهد شد که ممکن است برخی از آن ها به صورت تزریقی باشند.
 • متخصص واریس از یک دستگاه اولتراسوند داپلر برای بررسی رگ ها قبل و حین عمل استفاده خواهد کرد. در این فرآیند از امواج صوتی برای به تصویر در آوردن رگ ها در مانیتور استفاده می شود.
 • برش یا شکاف کوچکی بر روی پوست شما برای وارد کردن سوند ایجاد می شود و از آنجا، سوند به داخل رگ واریسی هدایت می شود. یک فیبر لیزری داخل سوند قرار دارد. همانطور که سوند به آرامی به جلو فشار داده می شود، لیزر تمام طول رگ را گرم می کند. سپس رگ بسته شده و در نهایت کوچک می شود.

نکات مراقبتی بعد از لیزر واریس

مهمترین بخش درمان مربوط به مراقبت های بعد از لیزر واریس پا می باشد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • به شما توصیه می شود که بلافاصله بعد از عمل، حدود 30 تا 60 دقیقه راه بروید.
 • ممکن است پای شما کبودی داشته باشد، کبودی باید در حدود 2 هفته برطرف شود.
 • پس از جراحی باید کسی شما را به خانه منتقل کند.
مراقب در خانه

پس از بازگشت به منزل، حتماً دستورالعمل های ارائه شده زیر را انجام دهید:

 • هر بار برای مدت زمان 15 دقیقه کیسه یخ را روی قسمت عمل شده قرار دهید، تا به کاهش تورم کمک کند.
 • هر روز محل های برش را بررسی کنید. دیدن مایع صورتی روشن روی باند طبیعی است.
 • محل های برش را به مدت 48 ساعت از آب دور نگه دارید.
 • در صورت توصیه، چند روز یا چند هفته از جوراب های واریس استفاده کنید. جوراب واریس پاهای شما را به آرامی فشار می دهد و از تورم در پاها جلوگیری می کند. همچنین می تواند از لخته شدن یا جمع شدن خون جلوگیری کند.
 • مدت زمان طولانی ننشینید و دراز نکشید. هنگام نشستن پای خود را بالا نگه دارید.

مطلب پیشنهادی : مزایا و عوارض درمان واریس پا با لیزر (EVLA)

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون

 


مطالعه بیشتر :

چگونگی تشخیص ضربان قلب جنین

راهکارهای درمانی برای لکه‌های قهوه‌ای روی پا

مراحل رشد قلب و سیستم گردش خون جنین