روش های تشخیص و درمان روماتیسم قلبی | متخصص قلب اصفهان

روش های تشخیص و درمان روماتیسم قلبی چیست؟

مطلبی که امروز در سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان منتشر است. به مطالعه روش های تشخیص و درمان روماتیسم قلبی می پردازد. افراد مبتلا به بیماری روماتیسمی قلبی، عفونت استرپتوکوکی داشته اند. برای بررسی استرپتوکوک ممکن است از کشت گلو یا آزمایش خون استفاده شود. آنها احتمال دارد سوفل یا مالشی داشته باشند که در طول یک معاینه فیزیکی معمول شنیده می شود. سوفل ناشی از نشت خون از اطراف دریچه و مالش زمانی ایجاد می شود که بافت های ملتهب قلب حرکت یا روی یکدیگر ساییده شوند.

همراه با یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، آزمایش‌هایی که برای تشخیص بیماری روماتیسمی قلب استفاده می‌شوند احتمال دارد، شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس قفسه سینه

اشعه ایکس ممکن است برای بررسی ریه ها و بزرگ شدن قلب انجام شود.

ام آر آی قلب

ام آر آی برای مشاهده دقیق تر دریچه ها و عضله قلب استفاده می شود.

آزمایشات خون

ممکن است برای بررسی عفونت و التهاب از آزمایش خون خاصی استفاده شود.

روش های تشخیص و درمان روماتیسم قلبی | متخصص قلب اصفهان

اکوکاردیوگرام (اکو)

این آزمایش از امواج صوتی برای بررسی حفره ها و دریچه های قلب استفاده می کند. امواج صوتی پژواک تصویری را بر روی صفحه نمایش ایجاد می کنند، زیرا مبدل اولتراسوند از روی پوست به قلب عبور می کند. اکو می تواند آسیب به فلپ های دریچه، جریان برگشت خون از طریق دریچه نشتی، مایع اطراف قلب و بزرگ شدن قلب را نشان دهد. این مفیدترین آزمایش برای تشخیص مشکلات دریچه قلب است.

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این تست قدرت و زمان فعالیت الکتریکی قلب را ثبت و ریتم های غیر طبیعی (آریتمی یا دیس ریتمی) را نشان می دهد. و گاهی اوقات می تواند آسیب عضله قلب را تشخیص دهد. حسگرهای کوچکی به پوست چسبانده تا فعالیت الکتریکی را دریافت کنند.

بیماری روماتیسمی قلب چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به میزان آسیب وارده به دریچه های قلب دارد. که می تواند شامل جراحی برای تعویض یا ترمیم یک دریچه به شدت آسیب دیده باشد. از آنجایی که تب روماتیسمی عامل بیماری روماتیسمی قلبی است. بهترین درمان پیشگیری از تب روماتیسمی با استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های استرپتوکوکی است.

بیماران مبتلا به بیماری روماتیسمی شدید قلب اغلب به جراحی برای تعویض یا ترمیم دریچه های آسیب دیده نیاز دارند. بسته به شدت بیماری، ممکن است برای درمان علائم نارسایی قلبی یا اختلالات ریتم قلب نیاز به دارو باشد. داروهایی که خون را برای کاهش خطر لخته شدن رقیق می کنند نیز می تواند مورد نیاز باشد. در مورد بیماری های جدی احتمال دارد نیاز به جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه های قلب باشد.

بهترین درمان ،پیشگیری از تب روماتیسمی است. آنتی بیوتیک ها معمولا می توانند عفونت های استرپتوکوکی را درمان کرده و از بروز تب روماتیسمی پیشگیری کنند. داروهای ضد التهابی می تواند برای کاهش التهاب و خطر آسیب قلبی استفاده شود. احتمال دارد برای مدیریت نارسایی قلبی به داروهای دیگری نیاز باشد.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالب پیشنهادی :

روش های درمانی فشار خون مرکزی

فشار خون مرکزی یا CBP چیست؟

بررسی علائم و عوارض بیماری روماتیسمی قلب