درمان آمبولی ریه | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی روشهای تشخیص و درمان آمبولی ریه

در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی روشهای تشخیص و درمان آمبولی ریه می پردازیم.

روشهای تشخیص آمبولی ریه

پزشک از آزمایش های زیر برای تشخیص PE استفاده می کند:

 • آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CT).
 • آزمایش خون (از جمله آزمایش D-dimer).
 • اسکن تهویه/پرفیوژن (V/Q)، اگر نمی توانید کنتراست را برای سی تی اسکن دریافت کنید. (این یک اسکن هسته ای است که می تواند لخته را در ریه شما تشخیص دهد.)
 • سونوگرافی پای شما (این به شناسایی لخته‌های خون در پاهای افراد یا ترومبوز ورید عمقی کمک می‌کند، که می‌تواند به ریه‌ها حرکت کند و تبدیل به PE شود و آسیب بیشتری ایجاد کند.)

سایر آزمایش‌هایی که ارائه‌دهنده شما ممکن است سفارش دهد عبارتند از:

 • آنژیوگرافی ریه
 • قفسه سینه
 • اشعه ایکس.

درمان آمبولی ریه چگونه است؟

 • درمان اصلی برای PE یک ضد انعقاد (رقیق کننده خون) است.
 • طول درمان آمبولی ریه و بستری در بیمارستان بسته به شدت لخته متفاوت است.
 • پزشکان معمولاً یک PE را در بیمارستان درمان می کنند، جایی که می توانند وضعیت شما را از نزدیک تحت نظر بگیرند.
 • بسته به شدت لخته و تأثیر آن بر سایر اندام های شما مانند قلب، ممکن است تحت درمان ترومبولیتیک، جراحی یا روش های مداخله ای برای بهبود جریان خون در شریان های ریوی قرار بگیرید.

علل و علائم آمبولی ریه | بهترین متخصص واریس اصفهان

داروهای ضد انعقاد

در بیشتر موارد، درمان شامل داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) است. داروهای ضد انعقاد توانایی لخته شدن خون شما را کاهش می دهند. این از لخته شدن خون در آینده جلوگیری می کند.

مانند هر دارویی، مهم است که بدانید چگونه و چه زمانی ضد انعقاد خود را مصرف کنید و از دستورالعمل های ارائه دهنده خود پیروی کنید.

تشخیص شما نوع دارویی را که مصرف می‌کنید، مدت زمانی که باید مصرف کنید و نوع نظارت بعدی که نیاز دارید را تعیین می‌کند. مطمئن شوید که تمام قرارهای پیگیری برنامه ریزی شده را با ارائه دهنده و آزمایشگاه خود نگه دارید تا بتوانند پاسخ شما را به دارو نظارت کنند.

در حین مصرف داروهای ضد انعقاد، پیگیری شما شامل آزمایش خون مکرر (تست زمان پروترومبین) خواهد بود تا میزان لخته شدن خون شما را مشخص کند. این به ارائه‌دهنده شما کمک می‌کند تا بداند آیا دوز مناسب را مصرف می‌کنید یا خیر.

جوراب های فشرده

جوراب های فشاری (شلنگ پشتیبانی) جریان خون را در پاهای شما بهبود می بخشد. افراد مبتلا به ترومبوز ورید عمقی اغلب از آنها استفاده می کنند. شما باید از آنها همانطور که ارائه دهنده شما تجویز می کند استفاده کنید. طول جوراب‌ها معمولاً تا بالای زانو است و پاهای شما را فشرده می‌کند تا از تجمع خونتان جلوگیری کند.

با ارائه دهنده خود در مورد نحوه استفاده از جوراب های فشرده، مدت زمان و نحوه مراقبت از آنها صحبت کنید. شستن جوراب های فشرده طبق دستورالعمل برای جلوگیری از آسیب رساندن به آنها مهم است.

رویه ها

اگر PE تهدید کننده زندگی باشد، یا اگر سایر درمان‌ها مؤثر نباشند، ممکن است ارائه‌دهنده شما استفاده از جراحی یا کاتتر را برای برداشتن لخته خون از شریان ریوی شما توصیه کند. درمان ترومبولیتیک (بخش بعدی) گزینه دیگری است.

درمان ترومبولیتیک

داروهای ترومبولیتیک (“محل کننده لخته ها”)، از جمله فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (TPA)، لخته را حل می کنند. افراد همیشه در بخش مراقبت های ویژه (ICU) یک بیمارستان ترومبولیتیک دریافت می کنند، جایی که یک ارائه دهنده می تواند آنها را تحت نظر داشته باشد. اگر شرایط خاصی مانند فشار خون پایین یا وضعیت ناپایدار به دلیل آمبولی ریه دارید، ممکن است این نوع دارو را دریافت کنید.

عوارض جانبی درمان

خونریزی یکی از عوارض جانبی احتمالی داروها برای درمان آمبولی ریه است. یک ارائه دهنده دوز ضد انعقاد یا ترومبولیتیک متناسب با شرایط شما را به شما می دهد. نگه داشتن شما در بیمارستان به آنها امکان می دهد وضعیت شما را کنترل کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

اگر آمبولی ریه داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

بدون درمان، آمبولی ریه یک بیماری بسیار جدی است که می تواند منجر به بیماری دائمی یا مرگ شود. با درمان، پیش آگهی شما به اندازه لخته خون و انسدادها و همچنین سلامت کلی شما و اینکه قلب شما چقدر می تواند خون را پمپاژ کند بستگی دارد.

آیا آمبولی ریه از بین می رود؟

ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا آمبولی ریه به طور کامل از بین برود. PE مکرر یا PE بسیار بزرگ می تواند منجر به فشار خون ریوی در برخی افراد شود.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

برای سه تا شش ماه یا بیشتر باید رقیق کننده خون مصرف کنید. مصرف این را متوقف نکنید مگر اینکه ارائه دهنده شما به شما دستور دهد. اگر رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، کارهایی را انجام ندهید که خطر آسیب‌دیدگی که می‌تواند باعث خونریزی شما شود، زیاد است.

مطمئن شوید که مراقبت های بعدی خود را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان گذاشته و درک می کنید. توصیه های آنها را برای کاهش خطر ابتلا به PE دیگر دنبال کنید.

همه قرار ملاقات ها را با ارائه دهنده و آزمایشگاه خود نگه دارید تا بتوانند پاسخ شما را به درمان های تجویز شده نظارت کنند.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

برای قرارهای بعدی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید. در حین مصرف رقیق کننده خون، اگر مدفوع سیاه، سردرد بد یا کبودی شدید دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 


مطالعه بیشتر 

عوامل ایجاد بیماری در رباط گرد

تشخیص و درمان سندرم کلیپل-ترنای

سوالات متداول واریکوسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *