تاثیر داروها در درمان واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

بررسی تاثیر داروها در درمان واریس

پماد واریس، کرم‌ ‌موضعی یا داروهای خوراکی تنها مواردی هستند که هیچ یک از بیماران مبتلا به مشکلات وریدی برای درمان بیماری خود به آن نیاز ندارند. قرص‌های خوراکی، پمادها، ویتامین E و غیره ممکن است به کاهش التهاب یا علائم دیگر بیماری کمک کنند اما نکته مهم این است که بیماری واریس باید به صورت پزشکی درمان شود و از پیشرفت آن پیشگیری گردد. واریس توسط جوراب واریس، اسکلروتراپی، فلبکتومی و لیزر می تواند درمان شود. در این مطلب از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان به بررسی تاثیر داروها در درمان واریس خواهیم پرداخت.

هیچ دارویی برای درمان قطعی واریس وجود نداشته و داروهایی که در حال حاضر استفاده میشوند، تنها برخی از علائم این بیماری را تسکین می دهند. ولی مصرف قرص و دارو یکی دیگر از راه هایی است که برای درمان موقت انواع واریس پیشنهاد میشود.

علل بروز بیماری واریس

عواملی که می‌توانند شما را مستعد بیماری واریس کنند عبارتند از:

افزایش سن:

خطر واریسی شدن رگ‌ها با افزایش سن افزایش می‌یابد چراکه بالا رفتن سن موجب تضعیف رگ‌ها شده و در نهایت ممکن است پارگی و تخریب آن‌ها رخ داده و دریچه رگ‌ها دچار اختلال عمرد شود.

جنسیت:

زنان بیشتر مستعد بیماری رگ‌های واریس هستند. تغییرات هورمونی در طول بارداری، پیش از قاعدگی یا یائسگی از عوامل موثر در بیماری واریس هستند. از طرفی روش درمانی جایگزینی هورمون یا مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری ممکن است خطر واریسی شدن رگ‌ها را افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی : کاربرد جوراب واریس

سابقه خانوادگی:

اگر سابقه خانوادگی بیماری واریس را دارید طبیعتا احتمال به ارث بردن چنین شرایطی در شما بیشتر خواهد بود.

چاقی:

وزن زیاد می‌تواند فشار زیادی به رگ‌ها وارد کرد و موجب واریسی شدن رگ‌ها شود. قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت برای مدت طولانی: نشستن یا ایستادن مستمر برای مدت طولانی می‌تواند گردش خون را تحت تاثیر قرار داده و موجب واریسی شدن رگ‌ها شود.

داروهای درمان واریس

رگ‌های واریسی رگ‌های متورمی هستند که می‌توانند علاوه‌بر ایجاد درد زیاد، ظاهر نازیبایی هم داشته باشند. درد و تورم معمولا با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن قابل کنترل هستند.

برخی از پزشکان ممکن است استروئیدها ( به عنوان مثال کورتیزون) را توصیه کنند. اما از آن‌جایی که این دارو ممکن است دارای عوارض جانبی باشد فقط برای مدت کوتاهی تجویز می‌شوند. استامینوفن نوعی مسکن است اما تاثیری در کاهش تورم نخواهد داشت و ممکن است در دراز مدت به کبد آسیب برساند. بنابراین استامینوفن انتخاب مناسبی برای کنترل درد ناشی از رگ‌های واریسی نیست. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی درد را کنترل و تورم را کاهش می‌دهند. جهت کنترل درد ناشی از رگ‌های واریسی ممکن است داروهای زیر مصرف شوند:

 • آسپرین: ممکن است موجب کاهش تب، درد و التهاب شود.
 • ایبوپروفن: مشابه آسپرین است و ممکن است به شکل ادویل یا نوپرین یافت شود.
 • ناپروکسن
 • کتوپروفن

انواع قرص برای درمان واریس

برای درمان این بیماری روشهای مختلف با میزان اثربخشی های متفاوتی وجود دارد. یکی از روش های درمان مصرف دارو در مدت طولانی است.

قرص ونوویتال دینه

قرص ونوویتال دینه از عصاره شاه بلوط هندی تولید میشود. کارایی این دارو در افزایش قابلیت ارتجاعی رگ ها است. در ضمن مصرف این دارو در بهبود تورم و التهاب سیاهرگ ها نیز موثر است. این دارو به صورت پماد نیز قابل خریداری می باشد. پماد ونوویتال از عصاره خشک دانه های شاه بلوط هندی تولید میشود و کاربرد آن تسکین درد، خارش، احساس سنگینی در پاها و عضله ی آن است. دیگر کاربرد این دارو برطرف کردن کبودی ها است.

روش مصرف:
 • این دارو را باید 2 بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر همراه با غذا مصرف نمود. اما باید همراه با آن یک لیوان آب بنوشید.
 • مدت زمان مصرف قرص ونوویتال : این پماد را دو بار در روز یک بار صبح و یک بار عصر بر روی موضع واریس مالش دهید.
 • مصرف همزمان قرص و پماد ونوویتال نیز توصیه میشود.
عوارض مصرف:

مصرف این قرص برای واریس اگر مطابق با دستور پزشک واریس باشد. عوارض چندانی را به دنبال نخواهد داشت. اما در مواردی مشاهده شده بیماران پس از مصرف این دارو دچار عوارض گوارشی نظیر اسهال و استفراغ شده اند. برای جلوگیری از این عوارض توصیه میشود، دارو را با معده پر مصرف کنید.

هشدار :

کاربرد و مصرف این دارو برای بیماران کلیوی مزمن و کودکان زیر 12 سال ممنوع است.

نحوه‌ مصرف و عوارض پماد واریس | بهترین متخصص واریس اصفهان

قرص فیتوون

مصرف این دارو می تواند علائم نارسایی وریدی را کاهش دهد. همچنین مصرف آن در بهبود علائم این بیماری مثل احساس سنگینی در پاها، گرفتگی عضلات و خارش موثر است. این قرص نیز از عصاره دانه گیاه شاه بلوط هندی تولید شده است. این دارو در درمان التهاب عضلات ناشی از جراحت جراحی یا موارد دیگر نیز کاربرد دارد.

روش مصرف:

این دارو را نیز میتوان 2 بار در روز همراه با غذا مصرف نمود.

عوارض مصرف :

از مصرف این دارو عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.

قرص ونوگل، بهترین داروی واریس

ماده اصلی در تشکیل این داروی واریس همان عصاره شاه بلوط هندی است. این عصاره در افزایش استحکام دیواره عروق و نیز جلوگیری از التهاب و تورم آن موثر است. از کاربردهای مصرف این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درمان واریس سطحی
 • درمان فلبیت
 • کاهش درد و سنگینی پاها
روش مصرف :

این دارو نیز باید 2 بار در روز همراه با غذا ( صبح و عصر ) مصرف شود.

عوارض قرص ونوگل :

عوارض این دارو به ندرت ایجاد می شوند و ممکن است شامل مشکلات گوارشی مثل تهوع و خارش پوست باشد.

هشدار :

مصرف این دارو برای مادران باردار و شیرده، بیماران کلیوی و افراد که از بیماریهای مربوط به انعقاد خون رنج می برند، باید با مجوز پزشک مربوطه باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص واریس اصفهان

قرص دافلون

قرص دافلون یکی دیگر از داروهای کاربردی در درمان این بیماری است که به برطرف کردن علائم بیماری و نیز جلوگیری از پیشرفت آن کمک می کند. از این دارو در درمان واریس و نیز دیگر مشکلات وریدی مثل درمان هموروئید استفاده می کنند. این دارو از طریق انقباض عروق موجب افزایش گردش خون در آنها می گردد.

روش مصرف :

در مورد دستور مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.

عوارض مصرف:

عوارض این بیماری نادر هستند اما در مواردی ممکن است باعث تهوع، ناراحتی معده، اسهال و استفراغ گردد. البته سردرد و کهیر و مشکل در بلع نیز از سایر عوارض این دارو به شمار می روند.

هشدار :

مصرف این دارو در افرادی مبتلا به بیماری کلیوی مزمن، اسهال، سارکوئیدوز، بالا بودن سطح کلسیم در خون، سنگ کلیه، بیماری آدیسون، مقدار زیاد پتاسیم در خون، بیماری تامسون ممنوع است.

قرص و پماد کلسیم دوبسیلات برای درمان واریس

این قرص از طریق افزایش استحکام دیواره مویرگی ها به درمان این بیماری کمک می کند. این دارو را می توانید به شکل پماد یا قرص از داروخانه تهیه نمایید.

یکی از تاثیرات مثبت این دارو کنترل سیستم لنفاوی بدن است به گونه ای که می تواند تورم بافت های بدن را حتی تا 2 ماه بعد از مصرف نیز کنترل نماید. از موارد کاربرد این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • ترومبوفلبیت سطحی (التهاب در سیاهرگ که با لخته شدن خون درون آن ارتباط دارد.)
 • مشکلات وریدی
 • درمان بواسیر
هشدار :

مصرف این دارو ممکن است برای زنان باردار و شیرده عوارضی به همراه داشته باشد.


مطالعه بیشتر :

مصرف دافلون برای درمان واریس و هموروئید

تمرینات ورزشی برای درمان واریس پا

فشارخون بالا در خانم‌های باردار