نحوه انجام جراحی بای پس قلب | متخصص قلب اصفهان

جراحی بای پس قلب چگونه انجام می‌شود؟

قبل از جراحی، شما لباس بیمارستان را به تن می‌کنید و از طریق دستگاه IV، دارو، مایعات و بیهوشی دریافت می‌نمایید. هنگامی که بی حسی شروع به تاثیر می‌کند، شما به یک خواب عمیق و بدون احساس درد دچار خواهید شد.

اولین گام

جراح شما با ایجاد یک برش در وسط قفسه سینه شروع می‌کند. سپس دنده شما را از هم جدا کرده تا قلب شما در معرض دید قرار گیرد. همچنین جراح شما ممکن است جراحی با تهاجم کمتری را انتخاب کند که شامل بریدگی‌های کوچک‌تر و ابزارهای مخصوص کوچک سازی و روش‌های رباتیک است.

اتصال به دستگاه بای پس قلبی-ریوی

همچنین این احتمال وجود دارد شما متصل به دستگاه بای پس قلبی ریوی شوید که خون اکسیژنه در بدن شما را گردش می‌دهد در حالی که جراح، قلب شما را عمل می‌کند. برخی از مراحل “بدون اتصال به پمپ” انجام می‌شود، به این معنی که اتصال شما به دستگاه بای پس قلبی ریوی ضروری نیست.

پیوند زدن

سپس جراح شما یک رگ خونی سالم را از پا می‌گیرد تا قسمت مسدود شده یا آسیب دیده شریان شما را دور بزند. یک طرف پیوند در بالای انسداد و انتهای دیگر در زیر متصل شده است.

مراحل آخر

وقتی جراحی شما تمام شد، عملکرد بای پس بررسی می‌شود. هنگامی که تشخیص داده شود که بای پس کار می‌کند، بخیه‌ها انجام می‌گردد و پانسمان می‌شوید و به منظور نظارت، به بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) منتقل می‌شوید.

چه کسی به انجام جراحی بای پس کمک خواهد کرد؟

در طول جراحی، چندین نوع متخصص اطمینان حاصل می‌کنند که روش به درستی انجام شده است. یک متخصص پرفیوژن “perfusion” با دستگاه بای پس قلبی-ریوی کار می‌کند.
یک جراح قلب و عروق این عمل را انجام می‌دهد و یک متخصص بیهوشی اطمینان می‌دهد که بیهوشی به درستی به بدن شما منتقل می‌شود تا شما را در طول عمل بیهوش نگه دارد.
همچنین متخصصان تصویربرداری به منظور گرفتن تصاویر اشعه ایکس یا کمک به اطمینان از این که تیم می‌تواند محل جراحی و بافت‌های اطراف آن را مشاهده کند، حضور داشته باشند.

بهبودی از جراحی بای پس قلب چگونه است؟

پس از به هوش آمدن از جراحی بای پس قلب، یک لوله در دهان خود خواهید داشت.

همچنین در این روش ممکن است احساس درد کنید یا عوارض جانبی از جمله موارد زیر را داشته باشید:

  •  در محل برش
  •  همراه با نفس‌های عمیق
  •  همراه با سرفه

احتمالاً یک تا دو روز در ICU خواهید بود تا علائم حیاتی شما کنترل شود. پس از ثبات علائم حیاتی، به اتاق دیگری منتقل خواهید شد. شما باید آماده باشید تا چند روز در بیمارستان بمانید.

قبل از ترک بیمارستان، تیم پزشکی به شما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه مراقبت از خود ارائه می‌دهد، از جمله:

  • مراقبت از زخم‌های برش دار
  • استراحت فراوان
  • خودداری از بلند کردن وسایل سنگین

نحوه انجام جراحی بای پس قلب | متخصص قلب اصفهان

حتی بدون عوارض، بهبودی از طریق جراحی بای پس قلب می‌تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. این کمترین زمان برای بهبودی استخوان سینه شماست. در این مدت باید از انجام کارهای سنگین اجتناب کنید. دستورات پزشک خود را در مورد فعالیت بدنی دنبال کنید. همچنین تا زمانی که از پزشک خود تأیید نگرفتید، می‌بایست رانندگی نکنید.

احتمالاً پزشک شما cardiac قلب را توصیه می‌کند. این روش شامل یک رژیم از فعالیت بدنی با دقت کنترل شده و آزمایش‌های stress گاه به گاه به منظور دیدن نحوه بهبودی قلب شما می‌شود.

چه زمانی باید در مورد درد پس از جراحی به پزشک خود بگویم؟

در هنگام ملاقات‌های بعدی، هر گونه درد یا ناراحتی پایدار را به پزشک خود بگویید.

در صورت تجربه موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:

  • تب بیش از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
  • افزایش درد در قفسه سینه
  • ضربان قلب سریع
  • قرمزی یا ترشح در اطراف برش

بعد از جراحی بای پس قلب می‎بایست چه داروهایی مصرف کنم؟

پزشک به منظور کمک به کنترل درد شما داروهایی مانند ایبوپروفن (Advil) یا استامینوفن (Tylenol) را تجویز می‌کند. همچنین پزشک به شما داروهایی می‌دهد تا در کل روند بهبودی، به شما کمک کند. این داروها شامل داروهای ضد پلاکت و سایر داروهایی است که توسط پزشک تجویز شده است. با پزشک خود در مورد این که چه برنامه‌های دارویی برای شما بهتر است صحبت کنید. این امر به ویژه در صورت وجود شرایطی مانند دیابت یا وضعیتی که بر معده یا کبد تأثیر می‌گذارند بسیار مهم است.

نوع دارو، عملکرد و عوارض جانبی احتمالی

داروهای ضد پلاکت مانند آسپرین به جلوگیری از تشکیل لخته خون، سکته مغزی ناشی از خون‌ریزی به جای لخته شدن کمک می‌کنند. عوارض شامل زخم معده می‌باشد. اگر به آسپرین حساسیت دارید، مسائل جدی مربوط به آلرژی را دارید. بتا-بلاکرها تولید آدرنالین در بدن شما را مسدود کرده، فشار خون و خواب آلودگی را کاهش می‌دهند. عوارض شامل سرگیجه و ضعف است. نیترات‌ها با باز کردن رگ‌ها به کاهش درد قفسه سینه کمک می‌کنند تا خون به راحتی عبور کند.

مهار کننده‌های ACE از تولید آنژیوتانسین II در بدن شما جلوگیری می‌کنند؛ هورمونی که می‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد و رگ‌های خونی شما را باریک کند. عوارض شامل سردرد، سرفه خشک و خستگی می‌باشد. داروهای کاهنده چربی مانند استاتین‌ها می‌توانند به کاهش کلسترول LDL (بد) کمک کرده و از سکته مغزی یا حملات قلبی جلوگیری کنند. عوارض شامل سردرد، آسیب کبدی و میوپاتی (درد یا ضعف عضلانی که دلیل خاصی ندارد) می‌باشد.

اثرات طولانی مدت جراحی بای پس چیست؟

پس از یک عمل جراحی موفقیت آمیز بای پس قلب، علائمی مانند تنگی نفس، تنگی قفسه سینه و فشار خون بالا بهبود می‌یابد. بای پس می‌تواند جریان خون در قلب را افزایش دهد اما ممکن است لازم باشد برخی از عادت‌ها را تغییر دهید تا این موضوع از بیماری قلبی در آینده جلوگیری کند. بهترین نتایج جراحی در افرادی مشاهده می‌شود که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد می‌کنند. با پزشک خود در مورد رژیم غذایی و سایر تغییراتی که در شیوه زندگی خود ایجاد می‌کنید، صحبت کنید.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالعه بیشتر :

جراحی بای پس قلب چیست؟

گزینه‌های موجود برای جراحی بای پس قلب

بررسی علل بروز میوکاردیت