نارسایی دریچه آئورت چیست؟ | علت و علائم | متخصص قلب اصفهان

نارسایی دریچه آئورت

روزانه دو هزار گالن خون از قلب شما عبور میکند. شما برای کنترل این حجم جریان خون چهار دریچه در قلبتان دارید. اما گاهی این دریچه ها به درستی باز و بسته نمی‌شوند. یکی از اصلی ‌ترین و رایج‌ ترین مشکلات دریچه قلب، تنگی یا نارسایی دریچه آئورت نام دارد.

منظور از تنگی دریچه قلب این است که صفحات یا کاسپ های دریچه شما، ضخیم شده یا آسیب دیده، و توان درست باز شدن را از دست داده اند. پس با هر تپش، خون کمتری قلب شما را برای تغذیه اندام ها ترک می کند. با گذر زمان، قلب باید برای خون رسانی به اندام‌ ها، سخت تر بتپد.


دکتر مهرداد طاهریون – متخصص قلب اصفهان – نارسایی دریچه آئورت چیست؟ | علت و علائم


نارسایی دریچه آئورت چیست؟ | علت و علائم | متخصص قلب اصفهان

قلب چگونه کار می کند؟

قلب شما ۴ دریچه دارد که در حالت عادی، با آهنگی ثابت، برای خون رسانی به بدن شما، باز و بسته می ‌شوند. دریچه آئورت، آخرین دریچه ایست که خون، قبل از خروج از قلب، از آن عبور می‌کند. خون، قبل از رسیدن به این دریچه، از شش ها عبور کرده و برای بدن شما، در خود اکسیژن ذخیره می کند.

وظیفه ی دریچه آئورت، پمپاژ خون مملو از اکسیژن، به درون آئورت (بزرگترین رگ خونی بدن شما) است.

علت تنگی یا نارسایی آئورت

مشکلات مختلفی می‌تواند سبب ضخیم شدن دریچه‌ی آئورت شوند. از قبیل:

انباشتگی کلسیم در دریچه آئورت

خون شما در کنار سایر مواد مغذی و معدنی، حاوی کلسیم است. با گذشتن خون از رگ ها، طی سال ها، کلسیم می تواند در دریچه آئورت انباشته شود و با سفت کردن آن، جلوی باز شدن آسان دریچه را بگیرد.

مشکلات مادرزادی قلب

یک دریچه آئورت سالم، از ۳ کاسپ تشکیل شده که به درستی درکنار هم قرار گرفته اند. بعضی افراد با دریچه آئورتی به دنیا می آیند که دو، سه یا حتی چهار کاسپ در آن وجود دارد. قلب می تواند چندین سال با همین وضعیت به خوبی کار کند. اما با افزایش سن و بلوغ، دریچه نا متعارف، در معرض خطر سفت شدن و باز شدن، قرار دارد. این نوع مشکل مادرزادی در قلب، با درست کردن، یا جایگزینی دریچه، درمان پذیر است.

تب رماتیسمی

هرچند دیگر مشکلانی مثل مخملک، مانند گذشته رایج نیستند، اما همچنان می ‌توانند خطر آفرین باشند. تب رماتیسمی می‌تواند دریچه آئورت را زخم کند. بافت زخم شده، خطر انباشتگی کلسیم را بالاتر می‌برد.

علائم تنگی یا نارسایی دریچه آئورت

در تنگی دریچه آئورت خفیف، شما ممکن است هیچ یک از علائم را حس نکنید. معمولاً برای فهمیدن این مشکل، زمان و شدت علائم باید بسیار بالا باشند. نشانه های تدریجی ضعف قلب، گاهی قابل چشم‌پوشی هستند. برای نمونه های حاد، این علائم باید مورد توجه قرار گیرند:

  • تنگی نفس، مخصوصاً زمان ورزش
  • درد یا فشار سینه
  • احساس ضعف
  • خستگی
  • تپش قلب (تندی یا بی نظمی در ضربان قلب)
  • غرولند قلب (تپش های اضافی در میان ضربان عادی قلب)

گاهی یکی از نزدیکان شما، این تغییرات در رفتار یا سطح انرژی شما را، قبل از خودتان، متوجه می‌شود.

کدام افراد در معرض تنگی دریچه آئورت هستند ؟

افراد در سنین بالا، بیشتر از جوانان در معرض خطر تنگی دریچه آئورت قرار دارند. علت آن، میزان زمان مورد نیاز برای انباشتگی کلسیم در دریچه آئورت می باشد. همچنین، اگر شما تب رماتیسمی داشته اید یا بیماری‌های کبدی داشته باشید، شما در ریسک بالاتری برای این بیماری قرار دارید. مشکلات مادرزادی دریچه آئورت، به این معناست که در سنین بالا، خطر تنگی دریچه آئورت در شما بالاتر خواهد بود.

عوارض تنگی یا نارسایی دریچه آئورت

زمانی که دریچه آئورت شما به درستی باز نشود، قلب شما قادر به پمپاژ تمام خون انباشه شده نیست. این امر می‌تواند سبب انباشتگی خون، در جایی دیگر از قلب یا حتی ریه ها شود. برای جبران این مشکل، عضله ی قلب شما برای پمپاژ خون به اندام‌ها، مجبور است سخت تر تلاش کند.

برخی عوارض ناشی از پرکاری قلب:

  • درد سینه ناشی از نرسیدن خون کافی به عضلات قلب
  • ضعف ناشی از نرسیدن خون کافی به مغز
  • نارسایی قلبی- قلبی ضعیف که به خوبی پمپاژ نکند
  • آرتمیس- تپش قلب نامنظم ناشی از جریان خون نامتوازن در قلب

 


پیشنهاد ما به شما دوستان عزیز دکتر مهرداد طاهریون بهترین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی و اینترونشن اصفهان می باشد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

جهت مشاهده صفحه‌ی رسمی اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

بیماری قلبی و دیابت

کاهش ریسک تاثیر دیابت بر بیماری قلبی

نکته هایی برای مراقبت از قلب

رژیم غذایی بیماران قلبی

انواع فشار خون بالا