الکل و بیماری های قلبی

در این مقاله از دکتر مهرداد طاهریون فوق تخصص قلب و عروق می خواهیم که نکاتی راجع به مصرف الکل و بیماری های قلبی برای آگاهی بیشتر شما عزیزان ارائه بدهیم پس تا آخر این مطالب با ما همراه باشید.

 

الکل و بیماری های قلبی

مصرف بیش از حد الکل موجب می‌شود که سطح اغلب چربی‌ها در خون افزایش یابد. و با نوشیدن الکل احتمال ابتلا به نارسایی قلبی و یا فشار خون بالا افزایش می‌یابد و این عمل باعث می شود کالری بیش از حد نیاز به بدن وارد می‌شود.که وجود کالری بیش از حد موجب اضافه وزن و چاقی و احتمال ابتلا به دیابت را به شدت برای افراد افزایش می‌دهد. نوشیدن بیش از حد الکل و اعتیاد به الکل می‌تواند موجب سکته مغزی شود.برخی آسیب‌های جدی دیگر ناشی از نوشیدن بیش از اندازه الکل سندرم جنینی الکل، کاردیومیوپاتی، آریتمی قلب و ایست ناگهانی قلبی است.

 

ضربان نامنظم قلب و مصرف بیش از حد الکل 

سندرم قلب تعطیلات اصطلاحی است که در سال ۱۹۷۸ رایج شد اما اصطلاحی گمراه کننده است. افرادی که زمان مشخصی برای اوقات فرغت ندارند. در واقع آن ها ممکن است احساسی مشابه حمله قلبی داشته باشند که با درد شدید در مرکز قفسه سینه همراه است. سندرم قلب تعطیلات پس از نوشیدن بسیار زیاد الکل به وجود می اید. معمولاً مصرف ۱۵ واحد که حدود هفت ونیم لیوان پاینت آبجوی ۴% یا یک و نیم بطری شراب ۱۳% مصرف زیاد تلقی می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد قلب شروع به تپش نامنظم کرده و احساس تنگی نفس به وجود می‌آید. فشار خون شما تغییر می‌کند و احتمال حمله قلبی و مرگ ناگهانی به شدت افزایش می‌یابد.

 

تداخل دارویی و مصرف الکل

نوشیدن الکل در عملکرد داروهایی که مصرف می‌کنید تأثیر دارد. همه افراد باید از نوشیدن الکل خودداری کنند اما اگر شما الکل می‌نوشید رعایت نکات زیر بسیار مهم است:

1. قرص‌های مسکن و قرص‌های خواب. اگر شما قرص‌های خواب آور یا قرص‌های ضد درد و مسکن مصرف می‌کنید به یاد داشته باشید که الکل قدرت بسیار بیشتری دارد.

2. داروهای وارفارین و ضد انعقاد خون یعنی ضد لختگی خون. مصرف زیاد الکل با داروهای ضد انعقاد خون تداخل دارویی ایجاد می‌کند بنابراین اگر شما الکل مصرف می‌کنید بهتر است مقدار کمی الکل به طور منظم مصرف کنید.

 

توصیه به بیماران قلبی در مصرف الکل

اگر بیماری خاصی مثل انواع کاردیومیوپاتی برای شما تشخیص داده شده است به شما توصیه می‌شود که مصرف الکل را ترک کرده و کنار بگذارید. برخی نوشیدنی‌های الکلی و مخلوط حاوی کافئین هستند که باعث می‌شود که قلب سخت‌تر کار کند. اگر شما دچار بیماری‌های قلبی بوده یا به تازگی عمل جراحی قلب انجام داده‌اید یا از تاکی کاردی مکرر یعنی تپش تند قلب و آریتمی قلب یعنی ریتم نامنظم و غیر طبیعی قلب رنج می‌برید باید از مصرف این نوع نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

 

افرادی که نباید الکل مصرف کنند

مصرف الکل برای تمام افراد مضر است اما اگر شما الکل مصرف می‌کنید و یکی از بیماری‌های زیر را هم دارید حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید:

  • دیابت
  • تری گلیسیرید بالا
  • نارسایی قلبی
  • ضربان قلب نامنظم
  • بیماری ماهیچه قلبی
  • فشار خون بالا
  • سابقه سکته مغزی

تذکر : افراد چاق، زنان باردار و هرکسی با سابقه اعتیاد به الکل باید از نوشیدن الکل خودداری کند.

 

چگونه مصرف الکل را برای همیشه کنار بگذاریم ؟؟؟

علت های زیادی وجود دارد که شما تمایل به ترک مصرف الکل پیدا کنید. بعضی از افراد به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری های کلیوی احتمال دارد که تمایل داشته باشند که الکل را ترک کنند و یا بعضی افراد دیگه به دلیل این که داروهایی که مصرف می‌کند نسبت به الکل واکنش بدی می‌دهند. یا مذهبی بودن و یا بعضی هم به دلیل تمایل به داشتن زندگی سالم‌تر بخواهند سبک زندگی خود را اصلاح کرده و از مصرف الکل خودداری کنند.

 

آیا این مطلب را پسندیدید؟؟؟ اگه پسندیدی برا دوستات ارسال کن.

 

بهترین  فوق تخصص قلب و عروق در اصفهان

دکتر مهرداد طاهریون

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با دکتر مراجعه کنید.