عوامل و علائم التهاب و بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

عوامل و علائم التهاب و بیماری قلبی چیست؟

این مقاله سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان ، عوامل و علائم التهاب و بیماری قلبی را مورد بحث قرار می دهد. البته، باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که اخیراً، مشخص شده است که التهاب، نقش مهمی در تصلب شرایین دارد. بیماری قلبی و عروقی(CVD) یک بیماری جدی است که در اثر تجمع پلاک های کلسترول در این اندام ها، ایجاد می شود. تجمع پلاک های کلسترول در عروق خونی (آترواسکلروز) منجر به بروز عوارضی همچون سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری شریان محیطی می شود.

برخی از عوامل دخیل در بروز چنین اختلالاتی، که تا به امروز شناخته شده اند، عبارت اند از:

 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • میزان کلسترول بالا

التهاب بخش مهمی از پاسخ ایمنی، و مکانیسم محافظتی بدن در برابر عفونت ها و آسیب ها است. سیستم ایمنی از بدن در برابر عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، باکتری ها و انگل ها، دفاع می کند. سلول ها و پروتئین های مختلف در مسیرهای پیام رسانی پیچیده، در بروز پاسخ التهابی، نقش مهمی دارند.

التهاب می تواند حاد یا مزمن باشد. التهاب حاد، مانند واکنش های آلرژیک یا پاسخ به عفونت یا آسیب، یک مکانیسم حفاظتی حیاتی است. اما زمانی که التهاب مزمن باشد، مانند شرایطی که در هنگام بروز یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود، قرار گرفتن در معرض سموم و حتی استرس، می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

علاوه براین، ممکن است که افراد حتی بدون اینکه بدانند به التهاب مزمن دچار شده اند، به زندگی خود ادامه دهند و علائم این اختلال، مبهم باشد.

التهاب حاد و بیماری های قلبی

پزشکان، التهاب حاد را به عنوان یک واکنش موضعی به تروما یا عفونت توصیف می کنند. به آخرین باری که انگشت خود را بریدید یا در قسمتی از صورت تان جوش زدید، فکر کنید. بروز التهاب مسئول ایجاد قرمزی، تورم، گرما و درد ناشی از این شرایط است.

این وضعیت، به این علت اتفاق می ‌افتد که رگ ‌های خونی در ناحیه آسیب ‌دیده، منبسط می شوند و جریان خونی بیشتری وارد آن ها می شود. سپس سلول‌ های ایمنی می ‌توانند وارد عمل شوند و پاتوژن ‌ها و سموم را پاکسازی کنند تا روند بهبودی ناحیه آسیب دیده، آغاز شود.

سطح التهاب را می توان از طریق نشانگرهای خونی اندازه گیری کرد. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • نرخ رسوب گلبول های قرمز (ESR)
 • C پروتئین واکنشی (CRP)

آزمایش ‌های اختصاصی ‌تر برای تشخیص اتو آنتی ‌بادی ‌ها، می ‌توانند سطوح التهاب را در بیماری ‌های خاص، بررسی کنند. پزشکان می توانند این موارد را برای تعیین سطح التهاب و میزان کنترل برخی بیماری های خود ایمنی در بیماران، اندازه گیری کنند.

عوامل و علائم التهاب و بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

آیا التهاب باعث بیماری قلبی می شود؟

در سال های اخیر، نقش التهاب در بروز بیماری های قلبی، موضوع مورد توجه دانشمندان بوده است. تحقیقات در مورد شرایط التهابی، این ایده را تایید کرده است که التهاب، اثر منفی بر رگ های خونی دارد. یکی از علل آن این است که التهاب باعث آسیب به پوشش داخلی عروق خونی یا اندوتلیوم می شود. این وضعیت، خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد.

محققان در حال بررسی نقش داروهای ضد التهابی در پیشگیری از بروز بیماری قلبی هستند. رژیم غذایی ضد التهابی نیز موضوعی بسیار مورد توجه است و ارتباط امیدوار کننده‌ ای با کاهش خطر بیماری قلبی نشان داده است. تحقیقات در این زمینه، ادامه دارد.

لوپوس و بیماری های قلبی-عروقی

لوپوس، یکی دیگر از بیماری های خود ایمنی است که علائم مختلفی را در سراسر بدن افراد ایجاد می کند. افراد مبتلا به لوپوس ممکن است دچار بثورات پوستی، مشکلات کلیوی، درد و تورم مفاصل و تغییرات در شمار سلول های خونی خود شوند. فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا، که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند، در افراد مبتلا به لوپوس شایع تر است.

اما خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی در لوپوس را نمی توان تنها با این عوامل مستعد کننده، توضیح داد. مانند پسوریازیس و آرتریت روماتوئید، به نظر می ‌رسد که التهاب، عامل اصلی بروز این وضعیت باشد که منجر به ایجاد حملات قلبی، سکته‌ های مغزی و بیماری‌ های شریان محیطی می ‌شود.

علاوه بر این، لوپوس می تواند دریچه های قلب را تحت تاثیر قرار دهد و باعث التهاب در کیسه محافظ اطراف قلب، به نام پریکارد، شود.

اچ آی وی و بیماری های قلبی عروقی

ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) عفونتی است که سیستم ایمنی بدن را مختل می کند و باعث بروز التهاب مزمن می شود. علت دقیق بروز التهاب ناشی از ابتلا به HIV نامشخص است، اما مدت ها است که مشخص شده است که عفونت HIV منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود.

متأسفانه، حتی زمانی که HIV با داروهایی کنترل می شود که بار ویروسی را به سطوح غیرقابل شناسایی می رسانند، سطوح التهاب ،بالاتر از حد طبیعی باقی می ماند. علاوه بر این، داروهایی که برای درمان HIV استفاده می‌ شوند، می ‌توانند در افزایش خطر بروز بیماری قلبی نقش داشته باشند.

عوارض جانبی برخی از داروهای ضد رتروویروسی شامل کلسترول بالا، فشار خون بالا و مقاومت به انسولین است.

سایر علل بروز التهاب

التهاب مزمن، علاوه بر اینکه توسط بیماری های خود ایمنی و عفونت ایجاد می شود. می تواند علل بسیار دیگری نیز داشته باشد. به طور کلی، می توان گفت که موارد زیر، با بروز التهاب مرتبط هستند:

 • چاقی
 • آلودگی هوا
 • مصرف الکل
 • مصرف سیگار
 • استرس روانی مزمن
 • بیسفنول A (BPA)، ترکیبی در برخی از پلاستیک ‌ها و سایر مختل ‌کننده‌ های عملکرد غدد درون ریز

در حالی که برخی شرایط، باعث بروز التهاب آشکار می شوند. افرادی که به عنوان فرد مبتلا به بیماری التهابی تشخیص داده نشده اند نیز ممکن است بدون اینکه بدانند، به التهاب مزمن مبتلا شده باشند. همه ما با غذاهایی که باعث بروز التهاب می شوند و مواد شیمیایی موجود در پلاستیک ها و محیطی که محققان در حال حاضر آن را با اختلالات غدد درون ریز و التهاب مرتبط می دانند، در تماس هستیم.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالب پیشنهادی :

راه های درمانی نارسایی قلبی

نحوه مصرف انواع داروی متوپرولول

علل ابتلا به بیماری عروق کرونر چیست؟