علل اصلی ایست قلبی | متخصص قلب اصفهان

بررسی علل اصلی ایست قلبی

ایست قلبی یک بیماری قلبی جدی است. کلمه arrest به معنای توقف یا ایست است. در ایست قلبی، ضربان قلب متوقف می‌شود. همچنین این وضعیت به عنوان مرگ ناگهانی قلبی نیز شناخته می‌شود.

ضربان قلب شما توسط تکانه‌های الکتریکی کنترل می‌شود. با تغییر الگوی این تکانه‌ها، ضربان قلب نامنظم می‌شود. این وضعیت نیز به عنوان آریتمی قلبی شناخته می‎شود. برخی از آریتمی‌ها کند و برخی دیگر سریع هستند. ایست قلب زمانی اتفاق می‌افتد که ریتم قلب متوقف شود.

ایست قلبی یک مسئله پزشکی بسیار جدی است. موسسه پزشکی گزارش می‌دهد که هر ساله بیش از نیم میلیون نفر در ایالات متحده دچار ایست قلبی می‎شوند. این شرایط می‌تواند باعث مرگ یا ناتوانی شود. اگر شما یا افراد وابسته به شما علائم ایست قلبی را تجربه کردید، بلافاصله به دنبال کمک اضطراری پزشکی باشید. این وضعیت خطرناک است و می‌تواند کشنده باشد. پاسخ فوری به وضعیت ایجاد شده و درمان آن می تواند جان شما را نجات دهد.

حقایقی کوتاه در مورد ایست قلبی

ایست ناگهانی قلب، از دست دادن ناگهانی عملکرد قلب، تنفس و هوشیاری است. معمولاً این وضعیت ناشی از یک اختلال الکتریکی در قلب شما است که عملکرد پمپاژ قلب را مختل کرده و جریان خون در بدن شما را متوقف می‌کند.

ایست ناگهانی قلب با حمله قلبی متفاوت است. با این حال، یک حمله قلبی گاهی می‌تواند یک اختلال الکتریکی ایجاد کند که منجر به ایست ناگهانی قلب شود.

اگر ایست ناگهانی قلبی بلافاصله درمان نشود، می‌تواند منجر به مرگ شود. با مراقبت‌های پزشکی سریع و مناسب، بقا امکان پذیر است. احیای قلبی (CPR)، استفاده از دفیبریلاتور یا فقط فشار به قفسه سینه می‌تواند شانس زنده ماندن را تا رسیدن اورژانس افزایش دهد.

چه چیزی باعث ایست قلب می‌شود؟

عوامل متعددی می‌توانند باعث ایست ناگهانی قلب شوند. دو مورد از رایج‌ترین آن‌ها فیبریلاسیون بطنی و دهلیزی است.

فیبریلاسیون بطنی

قلب شما چهار قسمت دارد. دو قسمت یا اتاق پایین، بطن ها هستند. در فیبریلاسیون بطنی، این محفظه‌ها از کنترل خارج می‌شوند. این وضعیت باعث می‌شود ریتم قلب به طرز چشمگیری تغییر کند. بطن‌ها شروع به پمپاژ ناکارآمد می‌کنند که میزان خون پمپ شده در بدن را به شدت کاهش می‌دهد. در بعضی موارد گردش خون کاملاً متوقف می‌شود. این شرایط ممکن است منجر به مرگ یا ایست ناگهانی قلب شود.

شایع‌ترین علت ایست قلبی، فیبریلاسیون بطنی است.

علل اصلی ایست قلبی | متخصص قلب اصفهان

فیبریلاسیون دهلیزی

همچنین این احتمال وجود دارد که قلب پس از آریتمی در اتاق‌های فوقانی، به طور موثر ضربان خود را متوقف کند. این اتاق‌ها به دهلیز معروف هستند.

فیبریلاسیون دهلیزی زمانی شروع می‌شود که گره سینوسی (SA) فشارهای الکتریکی صحیح را ارسال نکند. گره SA شما در دهلیز راست قرار دارد. این گره به تنظیم و چگونگی پمپاژ سریع خون توسط قلب می‌پردازد. هنگامی که تکانه الکتریکی به فیبریلاسیون دهلیزی می‌رود، بطن ها نمی‌توانند خون را به طور موثر به بدن منتقل کنند.

شناخت علائم و نشانه‌های ایست قلبی

اغلب علائم اولیه ایست قلبی، علائم هشدار دهنده هستند. شروع درمان قبل از ایست قلبی می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

اگر در وضعیت ایست قلبی هستید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • گیج شدن
 • تنگی نفس داشته باشید.
 • احساس خستگی یا ضعف
 • استفراغ
 • تپش قلب را تجربه کنید.

اگر شما یا فرد دیگری دچار این علائم هستید، به مراقبت‌های اضطراری فوری نیاز است:

 • درد قفسه سینه
 • توقف نبض
 • تنفس کند یا متوقف شده
 • از دست دادن هوشیاری
 • غش کردن یا افتادن

ایست قلبی قبل از بروز ممکن است علائمی نداشته باشد. اگر علائمی دارید که ادامه دار و طولانی مدت است، سریعاً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. بررسی علائم بیماری را به تاخیر نیاندازید.

تشخیص ایست قلبی

در طول یک رویداد قلبی که باعث توقف ضربان قلب شما می‌شود، ضروری است که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید معالجه پزشکی، بر بازگشت جریان خون به بدن شما متمرکز خواهد بود. به احتمال زیاد پزشک شما آزمایشی به نام الکتروکاردیوگرام “electrocardiogram” را جهت شناسایی نوع ریتم غیرطبیعی قلب انجام می‎دهد. به طور معمول پزشک به منظور درمان این بیماری، از یک دفیبریلاتور “defibrillator” جهت شوک دادن به قلب شما استفاده خواهد کرد. اغلب شوک الکتریکی می‌تواند قلب را به یک ریتم طبیعی برگرداند.

بعد از این که یک cardiac قلبی را تجربه کردید، می‌توانید از آزمایش‎های دیگر نیز استفاده کنید:

 • به منظور یافتن علائم حمله قلبی از آزمایش خون استفاده می‌گردد. همچنین ‎این آزمایشات می‎توانند سطح پتاسیم و منیزیم را اندازه گیری کنند.
 • توسط اشعه ایکس قفسه سینه می‌توان به دنبال نشانه‎های دیگر بیماری در قلب بود. بررسی نهایی ایست قلبی توسط آزمایشات صورت می‌پذیرد.

 

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


مطالعه بیشتر :

نحوه انجام جراحی بای پس قلب

گزینه‌های موجود برای جراحی بای پس قلب

بررسی علل بروز میوکاردیت