سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی عروقی

از عوارض سیگار کشیدن می‌توان به آسیب زدن به قلب و عروق اشاره کرد. در این مطلب عوارض سیگار کشیدن، روی قلب و عروق را بررسی می‌کنیم. شما نوشته سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی عروقی را از سایت دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان مطالعه می کنید :

سیگار روی عروقی که خون را به قلب و سایر قسمت‌های بدن تحویل می‌دهند، تأثیر می‌گذارد. سیگار کشیدن، مقدار اکسیژن را در خون کاهش می‌دهد و باعث آسیب به دیواره رگ‌های خونی می‌شود. سیگار کشیدن به پیشرفت بیماری آترواسکلروز کمک می‌کند. آترواسکلروز زمانی اتفاق می‌افتد که عروق خونی، تنگ و مسدود می‌شود. در نهایت، باعث کاهش میزان خون و میزان اکسیژن موجود در بدن می‌شود.

حقایقی در مورد سیگار

سیگار شامل هزاران مواد شیمیایی است. از مهم‌ترین و مضرترین مواد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیکوتین: یک داروی اعتیاد آور است که بر فعالیت مغز و عضلات تأثیر می‌گذارد و فشار خون را افزایش می‌دهد.
مونوکسید کربن: یک گاز سمی است که جای اکسیژن را در خون می‌گیرد و توانایی خون برای حمل اکسیژن به قلب و سایر اعضای بدن را کاهش می‌دهد.

عوارض سیگار کشیدن برای بدن

هر مقدار سیگار کشیدن، باعث آسیب به عروق قلب می‌شود. سیگار کشیدن در برخی از افراد، مانند زنان که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند و افراد مبتلا به دیابت، خطر بیشتری برای قلب و عروق خونی دارد. در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز می‌تواند به عروق قلب آسیب برساند. دود سیگار، حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر است که خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ را به شدت افزایش می‌دهد. دود سیگار همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی را در کودکان و نوجوانان را افزایش می‌دهد، زیرا:

 • باعث کاهش کلسترول HDL در خون می‌شود
 • فشار خون را افزایش می‌دهد
 • به بافت‌های قلب آسیب می‌رساند
 • به ریه آسیب می‌رساند، بخصوص برای نوزادان نارس که مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی (RDS) و آسم مبتلا هستند.

سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی | متخصص قلب اصفهان

مزایای ترک سیگار و اجتناب از دود دوم

یکی از بهترین راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، این است که از مصرف سیگار اجتناب کنید. مهم نیست چقدر یا چه مدت سیگار می‌کشید، ترک سیگار به نفع شما است. ترک سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. با گذشت زمان، خطر ابتلا به آترواسکلروز و لخته شدن خون نیز کاهش می‌یابد. اگر سیگار می‌کشید و در حال حاضر بیماری قلبی دارد، ترک سیگار خطر ابتلا به مرگ ناگهانی، حمله قلبی و مرگ و میر ناشی از سایر بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد.

محققان جوامعی را مطالعه کرده‌اند که سیگار کشیدن را در مکان‌های کاری و مکان‌های عمومی ممنوع کرده‌اند. تعداد حملات قلبی در این جوامع بسیار کم است. محققان بر این باورند که این نتایج به دلیل کاهش مصرف سیگار و کاهش قرار گرفتن در معرض دود دوم است. در میان افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی، ترک سیگار تا حد زیادی خطر ابتلا به حمله قلبی عروقی و مرگ و میر قلبی را کاهش می‌دهد.

در بسیاری از مطالعات، این کاهش خطر 50 در حدود درصد یا بیشتر بوده است. خطر ابتلا به آترواسکلروز و لخته شدن خون مربوط به سیگار کشیدن، پس از ترک سیگار کاهش می‌یابد. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شما را به همان اندازه یا بیشتر از داروهای رایج مورد استفاده برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، از جمله آسپیرین، استاتین ها، بتا بلوکرها و مهار کننده های ACE کاهش دهد.

سیگار کشیدن و خطر بیماری قلبی عروقی

بیماری عروق محیطی (P.A.D.) یک بیماری است که در آن پلاک در شریان‌هایی که خون را به سر و اندام شما حمل می‌کنند، ایجاد می‌شود. یکی از عوارض سیگار کشیدن، بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی در فرد است. بیماری شریان محیطی معمولاً روی شریان‌هایی که خون را به پاها حمل می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. جریان خون مسدود شده در شریان‌های پا می‌تواند باعث ایجاد گرفتگی، درد، ضعف و بی حسی در ناحیه ران و عضلات پا شود.

جریان خون مسدود شده همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را در اندام آسیب دیده افزایش دهد. بدن شما ممکن است سخت در مبارزه با عفونت باشد. اگر مسدود شدگی رگ به اندازه کافی، قوی باشد، جریان خون مسدود شده می‌تواند باعث ایجاد مرگ بافتی شود.

خطرات و عوارض سیگار کشیدن

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو، به قلب و عروق خونی آسیب می‌رساند. مهم‌ترین عوارض سیگار کشیدن، عبارت‌اند از:

 • کمک به التهاب که ممکن است باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها شود.
 • آسیب به دیواره رگ‌های خون: دود سیگار باعث سفت‌تر کردن و کمتر الاستیک (کشش) شدن آنها می‌شود. این آسیب عملکرد عروق خونی را کاهش می‌دهد و به آسیب‌های ناشی از سطح کلسترول ناسالم کمک می‌کند.
 • ریتم قلب طبیعی را تحریک می‌کند.
 • فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و باعث سخت‌تر کار کردن قلب می‌شود.
 • باعث کاهش HDL (خوب) کلسترول و افزایش LDL می‌شود.
 • سیگار کشیدن باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می‌شود.
 • سلول‌های خون را تضعیف کرده و خون را برای حمل اکسیژن سخت‌تر می‌کند.
 • با گذشت زمان، سیگار کشیدن به آترواسکلروز کمک می‌کند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی یا حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

خطرات دود دوم سیگار

دود دوم سیگار، اشاره به دود است که فرد سیگاری بیرون می‌دهد. دود دوم سیگار حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر است. این دود می‌تواند به قلب و عروق خونی افرادی که سیگار نمی‌کشند و در معرض دود سیگار هستند، آسیب برساند. دود دوم سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی و مرگ را به شدت افزایش می‌دهد.

|اینستاگرام دکتر مهرداد طاهریون متخصص قلب اصفهان


بیشتر بخوانیم:

تشخیص و درمان بیماری تک بطن قلبی

10 نکته طلایی برای سلامت قلب

پیشگیری از حمله قلبی